Krevní cukr: hypoglykémie, hyperglykémie

Glukóza (krevní cukr) je důležitým zdrojem energie pro buňky v těle lidí i zvířat. Jejím zdrojem je zejména potrava a hladinu v krvi ovlivňuje celá řada hormonů – např. insulin tvořený ve slinivce, nebo kortizol či adrenalin tvořené v nadledvinkách.

U zdravého jedince se hladina krevního cukru drží v určitém rozmezí (normální hodnoty u psa jsou 4-8 mmol/L)

 

Hodnotu glykémie lze snadno zjistit z krve. Stanovení hladiny glukózy je součástí běžného Bluttest a lze ji měřit i samostatně pomocí glukometru z jedné kapky krve.

Jako u všech ostatních krevních parametrů mohou kromě normální hodnoty glukózy nastat dva výkyvy – snížená hodnota = hypoglykémie, zvýšená hodnota = hyperglykémie.

Nízká hladina cukru = hypoglykémie

Pokud dojde k poklesu krevního cukru, nastane stav tzv. hypoglykémie. Zvíře, trpící hypoglykémií, může vykazovat následující příznaky:

Unavenost, malátnost

Apatie, celková slabost

Nekoordinovaná chůze

Krämpfe

Hypoglykémie je velmi nebezpečný stav, který může zvíře ohrozit i na životě.

Příčin, které vyvolají stav nízké hladiny cukru v krvi, je více. Mezi ty nejčastější, se kterými se u psů a koček setkáváme, patří:

Laboratorní chyba

Pokud zjistíme abnormální hodnotu u jinak zdravého zvířete, je vždy hodné ji přeměřit znovu.

K naměřené nízké hladině cukru může dojít například při zaslání vzorku do externí laboratoře a tím může dojít ke spotřebě glukózy krevními buňkami – hodnota je potom nízká i u zvířete, které má hodnoty v pořádku.

Rychlá spotřeba u malých štěňat malých plemen

S touto situací se setkáváme zejména u několikatýdenních štěňat toy plemen (jorkšír, čivava, pomeranian). Často se to stává, když si majitelé přivezou domů zdravé štěňátko, které vesele dovádí a náhle je smutné, apatické, bezvládné.

Předávkování insulinem při léčbě cukrovky

K tomuto stavu může dojít, pokud majitel omylem podá větší množství insulinu. Nebo v případě remise onemocnění u koček (když se kočka z cukrovky vyléčí a insulin už nepotřebuje).

Nádorový proces vycházející z beta buněk slinivky – tzv. insulinom

Toto onemocnění postihuje zejména starší psy. Jedná se o rakovinné buňky, které vedou k nadměrné produkci insulinu, a tím ke snížení krevní hladiny cukru.

Sepse

Jedná se životohružující stav, který je způsoben otravou krve – k tomu může dojít v důsledku infekčních onemocnění – např. zánět dělohy, ruptura trávícího traktu.

Addison-Krankheit

Snížená funkce nadledvinek vede v důsledku nízké hladiny kortizolu ke snížené hladině cukru v krvi.

Gift

Umělé sladidlo – Xylit může i ve velmi malých dávkách způsobit závažný stav hypoglykémie a poškození jater.

První pomocí při hypoglykémii v domácích podmínkách je podání rychlého zdroje glukózy – např. glukopur. Ten by neměl chybět v žádné domácností s diabetikem.

Pozn. I přes to, že hroznové víno je pro psy toxické, hroznový cukr (glukopur) je neškodný.

Zvýšená hladina krevního cukru = hyperglykémie

Opakem hypoglykémie je vysoká hladina cukru v krvi. U zvířat se většinou projeví častým pitím a močením.

Mezi nejčastější příčiny hyperglykémie patří:

Diabetes

Onemocnění způsobené nedostatkem insulinu, nebo rezistencí buněk k tomuto hormonu. Léčí se insulinem.

Stress

Zejména u koček se velmi často setkáváme s tzv. stresovou hyperglykémií – tedy přechodně zvýšenou hladinou krevního cukru, která je způsobená stresem – a ten většina koček na veterině při odběru krve má. Hodnoty glykémie u vystresovaného zvířete mohou dosahovat opravdu vysoko a je potřeba u takového zvířete chybně nediagnostikovat cukrovku. Pro odlišení lze stanovit parametr fructosamin – ten odráží hladinu cukru po delší časové období (u koček s cukrovkou bude vysoký, u koček pouze vystresovaných naopak nízký).

Po jídle

Po najezení se hladina krevního cukru může přechodně mírně zvýšit.

Cushing-Syndrom, feochromocytom, akromegalie

Tato onemocnění žláz s vnitřní sekrecí jsou zodpovědná za nadměrnou produkci hormonů, které vedou ke zvýšení krevního cukru.

Léky

Některá léčiva (např. Glukokortikoide) také mohou mírně navýšit krevní cukr.

Pokud vaše zvíře více pije a častěji močí, může být jednou z mnoha příčin i hyperglykémie – u takového zvířete se dá prokázat cukr i v moči pomocí jednoduchého testu.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert