Jak vybrat toho správného psa?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Rozhodli jste se pořídit si čtyřnohého parťáka? Jaký se k vám nejlépe hodí? Malý, velký, chlupatý, do bytu, či k dětem? Jaké aspekty je potřeba při výběru psa zohlednit vám poradíme v následujícím článku.

Nejprve je potřeba položit si otázku, co od psího parťáka očekáváme a co mu můžeme nabídnout. Každý pes je jiný, ale při volbě konkrétního plemena už můžeme mít nějaká konkrétní očekávání na konkrétní povahové rysy. U voříšků je to komplikovanější. Čím bychom se neměli nechat zmýlit je vzhled psa. Je samozřejmé, že každý chce mít pejska, který se mu bude líbit, ale charakter zvířete je mnohem důležitější. Rozhodně neplatí, že každý malý pes je nenáročný na pohyb, stejně tak, že každý velký pes je nevhodný k dětem, či do bytu.

Zdroj: elements.envato.com

Zásadní otázky před pořízením psa

Pokud se rozhodnete pořídit si pejska bez ohledu na plemeno či velikost je potřeba si zodpovědět následující otázky:

Máte dostatek času? Každého psa je potřeba alespoň 2-3x denně venčit, u štěňat každé 2-3 hodiny pro naučení základních hygienických návyků.

Počítám se psem i za 10 let? Pořízení psa bez rozvahy je častým důvodem přeplněných útulků. Pokud v následujících letech plánujeme zásadní životní změny, je potřeba počítat s přizpůsobením podmínek i našemu čtyřnohému parťákovi.

Mohu si psa dovolit? Pořizovací cena za zvíře je často tou nejmenší investicí. Výživa, základní veterinární péče, ale i cestování, nebo náhlé zranění je spojeno s nemalými výdaji. Obecně platí, že náklady za menšího pejska jsou o něco málo nižší. Podezřele nízká pořizovací cena by měla být alarmující – můžete se stát obětí množitele a koupit si nemocné zvíře, u kterého se následná péče může značně prodražit.

Není v rodině alergik na psy?

Jsme schopni poskytnout psovi vhodné prostředí? Bydlíte v pronájmu? Co vaši sousedi? Máte oplocený pozemek? Co když bude pes v noci štěkat?

Kdo se bude o psa starat ve vaší nepřítomnosti?

 

Jaké plemeno se ke mě hodí?

Pokud se rozhodnete pro konkrétní plemeno psa, vždy se obraťte na ověřený chov, kdy je součástí předání kupní smlouva a průkaz původu. Další kritéria, která musíte při výběru promyslet jsou zejména:

Charakteristika plemene – jeho povahové vlastnosti, potřeby týkající se výchovy a pohybu.

Jaké mám zkušenosti se psy? Některá plemena jsou obzvlášť tvrdohlavá, mají lovecké sklony nebo vyžadují pevnější ruku. Pro začátečníky je vhodný například francouzský buldoček, pudl nebo labrador.

Zdraví: jsou plemena, která jsou predisponovaná ke konkrétním onemocněním, o kterých je dobré předem něco málo vědět.

Péče: vyžaduje pes speciální péči o srst, jako pravidelné stříhání nebo trimování?

Děti v domácnosti: je daný pes vhodný a přátelský k dětem?

 

Jaký je ideální pes do bytu?

To, že do velký pes do bytu nepatří, je mýtus. Důležité je však naplnit jeho potřeby pohybu. Fyzicky aktivní pes se vybije venku na procházce, sportem a dalšími společnými aktivitami a byt vnímá jako místo odpočinku.

Pokud však hledáte psa menšího a nenáročného na pohyb, mohla by vás zaujmout tato plemena: čivava, pudl, francouzský buldoček, grifonek, kavalír King Charles španěl, papilon nebo třeba bišonek.

Zdroj: elements.envato.com

Pes ideální k dětem

Vztah psa a dítěte je ve většině případů potřeba utvářet a dohlížet na něj. Ne každý pes dobře snáší hluk nebo nešetrné fyzické projevy. U každého psa může být vztah k dítěti jiný a individuální, jsou však plemena, o kterých se ví, že děti a rodinný život milují. Z větších plemen můžeme jmenovat především: zlatý retrívr, labrador, bernský salašnícký pes, australský ovčák nebo kolie. Z těch menších patří k milovníkům dětí pudl, mops nebo kavalír King Charles španěl.

 

Psí sportovec

Ranní běh a po prácí ještě jízda na kole? Pokud k sobě hledáte stejně sportovně založeného nadšence, tato psí plemena pro vás budou ta pravá: border kolie, australský ovčák, Jack Russel teriér, husky a také výmarský ohař nebo německý ovčák.

Tito psi potřebují opravdu velké množství pohybu a polehávání celý den v malé bytě není nic pro ně. V poslední době jsou také velmi populární různé společné sportovní aktivity se psem.

Zdroj: elements.envato.com

2 komentáře: „Jak vybrat toho správného psa?

 • 18 prosince, 2021 (10:57 am)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  narazili jsme na vás v časopisu Tema. Pročítám článek o výběru psa a nemohu se zbavit otázky, zda byste, před pořízením psa (a nejen) byla za jistou zkoušku majitele přinejmenším v rozsahu zmíněného článku? Totiž mnoho budoucích majitelů (spíš než chovatelů) dle mého názoru netuší do čeho pořízením mazlíčka jde. Před pořízením auta, rybářského prutu, natož kulovnice (pohříchu ne dětí) jsou jisté znalosti a způsobilost požadované. Myslím, že by se tím předešlo mnohým problémům. Váš názor?
  Díky za váš web!
  JP-B

  Reagovat
  • 4 ledna, 2022 (6:13 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, souhlasím s Vámi. Dennodenně se setkáváme s majiteli zvířat, kteří si pořídí konkrétní plemeno na základě exteriéru. Ale vzhledem k tomu, že žijeme v době, kdy nejsme schopni ani eliminovat ilegální množení zvířat v hrozných podmínkách, je takový požadavek mimo realitu. Snad někdy…

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *