Sametka

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to sametka?

Sametka podzimní (latinsky  Neotrombicula autumnalis) patří k roztočům a dosahuje velikosti kolem 1mm. Jejich larvy měří sotva ¼ dospělého jedince a žijí parazitickým způsobem života. Napadají savce, ptáky i člověka. Nejčastěji se s nimi setkáváme v teplých letních měsících.

Sametky na rozdíl od klíšťat nepřenáší žádná infekční onemocnění.

Sametky na kůži psa, schované v srsti. Zdroj: Anna Šrenková

Jak poznat sametku?

Larvičky, které nacházíme na kůži jsou pouhým okem sotva viditelné, měří kolem 2mm. Mají výraznou oranžovo-červenou barvu a 3 páry nohou. U psů a koček je nacházíme jako oranžové ťupky nejčastěji v meziprstí, okolo tlamy, očí a v oblasti uší. Na uších se často ukrývají v tzv. Henryho kapse. Na kůži pak můžeme pozorovat i vyrážku. S jistotou je identifikujeme pod mikroskopem.

Zdroj: Anna Šrenková

Jak sametky škodí?

Sametky na rozdíl od klíšťat a komárů nesají krev. Naleptávají pokožku a živí se tekutinou nacházející se v kůži. Poškození kůže a reakce na sliny sametek vedou ke svědivé reakci a zánětlivé reakci, která se může projevit jejím zarudnutím.

Z napadeného zvířete se na jiná zvířata nepřenáší = onemocnění není nakažlivé.

 

Henryho kapsa na uchu psa. Zdroj: Anna Šrenková

Léčba sametek

Larvy většinou samy odpadnou a není potřeba žádných antiparazitik. Při objevení sametek je lze snadno odstranit. Pokud je kůže postižena svědivou vyrážkou, je možné aplikovat sprej proti svědění, či desinfekci.

Ochrana před sametkami

V rizikových oblastech a období výskytu sametek lze použít několikrát týdně repelentní spreje (Frontline), nebo šampony s pyretroidy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *