Kastrace feny

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to kastrace?

Při kastraci dojde k odstranění pohlavních žláz feny – vaječníků. Tímto zákrokem se stane nevratně neplodným jedincem, který se není schopen dále rozmnožovat. Existují 2 běžně prováděné způsoby kastrace: tzv. ovariektomie – tedy odstranění pouze vaječníků a ponechání dělohy a tzv. ovariohisterektomie při které dojde k odstranění vaječníku i s dělohou. Obě metody se mohou dělat klasickou chirurgickou cestou, nebo miniinvazivní metodou tzv. laparoskopií.

Srovnání klasické kastrace a laparoskopické je popsáno v článku: Kastrace feny, laparoskopie vs. klasická chirurgie.

Proč kastrovat fenu?

Nejčastějším důvodem ke kastraci je v dnešní době právě zabránit rozmnožování se feny. Pokud se nejedná o chovnou fenu, není důvod, aby měl takový jedinec štěňata. Kastrace je nejlepší prevence různých „nehod“, kterým ne vždy jsme schopni zabránit. Z tohoto důvodu je kastrovaná i většina zvířat z útulků.

Zdravotní důvody jako zánět dělohy (pyometra), nádory vaječník a dělohy, opakovaná falešná březost, nepravidelné, komplikované hárání a tumory mléčné žlázy. Cukrovka u nekastrovaných fen vzniká často v důsledku pohlavní aktivity a je dalším důvodem ke kastraci fen.

Kastrace feny před prvním háráním absolutně minimalizuje riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy.

Zdroj: elements.envato.com

Jak ovlivní kastrace povahu a chování feny?

Toto je velmi individuální. Ve většině případů je fena více přítulná a fixovaná na majitele. Některé feny se chovají nevhodně až agresivně během hárání nebo při falešné březosti. V takovém případě může kastrace chování změnit. Co se týče primární agrese vůči ostatním psům většinou kastrace u fen neřeší. Někteří chovatelé se naivně domnívají, že kastrace nahradí zanedbanou výchovu, což není pravda.

 

Kdy kastrovat fenu?

Na tuto otázku jsou různé pohledy. V některých zemích se kastrují již štěňata od 3 měsíců. U nás se běžně praktikuje kastrace po dosažení pohlavní dospělosti, která je kolem 12 měsíců (u větších plemen později), před prvním háráním, nebo po prvním hárání.

Co se týče cyklu, nedoporučuje se kastrovat fenu těsně před a po hárání, kdy je pohlavní aparát překrvený a hrozí rizika krvácení a zhoršeného hojení. Ideální je doba je 2-3 měsíce po hárání.

Příprava před kastrací

Jako před každou jinou anestezií je důležitá hladovka před zákrokem. Standardně je doporučeno 12 hodin, u menších fenek méně. Vodu podáváme bez omezení. Tato hladovka je prevencí zvracení při narkóze.

Jak kastrace feny probíhá?

Tento zákrok probíhá vždy v celkové narkóze. Zejména u starších zvířat jsou doporučena preanesteziologická vyšetření v podobě rentgenu hrudníku a vyšetření krve. Každá narkóza představuje určité riziko i u zdravých psů. U starších a nemocných zvířat jsou tato rizika vyšší. O různých typech anestezie a jak zvolit tu nejšetrnější se dočtete v článku: Anestezie.

Kastrace feny je náročnější než kastrace psa, protože se vstupuje do břišní dutiny. Obecně existují 2 varianty kastrace: klasická=chirurgická a laparoskopická. Jaký je mezi nimi rozdíl a která bude lepší pro vaši fenku se dočtete v článku: kastrace feny. V obou případech je možné odstranit pouze vaječníky (ovariektomii), nebo vaječníky i dělohu (ovariohysterektomii). Délka zákroku je závislá na zvolené metodě a pohybuje se od 20 minut do 1,5h.

Rána se zašívá stehy, které je potřeba ve většině případů odstranit- standardně 10-12 dní po provedeném zákroku.

Po anestezii se fena propouští domů vždy plně při vědomí!

Zdroj: elements.envato.com

Jak se starat o fenu po kastraci?

Den po zákroku může být fenka více unavená a ospalá, ale vždy ji převezměte od veterináře plně při vědomí! Ten samý den už může dostat svoji porci krmení. Pokud nechce, není třeba ji nutit.

Důležité je hlídat pooperační ránu – ta musí zůstat v suchu – rozhodně fenku nekoupejte, nenechte ji venku plavat ani se válet ve špíně. Největším rizikem však zůstává ,,ošetřování“ ran samotným psem. Psi mají tendenci si rány olizovat a šicí materiál si vylizovat. Takto dochází často ke komplikacím v podobě infekce nebo odstranění stehů. Takovéto rány se pak hojí velmi komplikovaně. Fena by měla ideálně dostat límec, případně košilku nebo síťku (pruban).

Zdroj: elements.envato.com

Jak si vyrobit doma ochranný límec se dočtete v článku: Jak vyrobit doma límec.

Vytažení stehů se běžně provádí 10-12 dní po zákroku. Do této doby měla fena dodržovat určitý klidový režim (zamezení sportu, skákání do výšky, her s ostatními psy).

Na doma dostanete léky proti bolesti (např. Rimadyl , Meloxidyl nebo Onsior) na následující dny, v případě preventivní kastrace se o od používání antibiotik už dnes upouští.

Detailní článek ohledně péči o psa po operaci naleznete v článku: Pooperační péče o psa.

Rizika a komplikace kastrace

Riziko anestezie

Hematomy (modřiny) v okolí rány se většinou do několika dní vstřebají, urychlit to lze pomocí masti Heparoid (volně prodejná – její použití ale konzultujte s ošetřujícím lékařem).

Rozlízání rány, vykousání stehů a následná infekce a komplikované hojení.

Obecně platí, že zvířata po kastraci mají zvýšený apetit, a tedy tendenci k tloustnutí. Není však pravidlem, že každé zvíře po kastraci musí přibrat. Ze samotné kastrace se netloustne- to se děje při zvýšeném energetickém příjmu.

U fen bylo prokázáno, že se po kastraci sníží jejich potřeby na energii o 20-30%.

U fen větších plemen existuje riziko postkastrační inkontinence (úniku moči).

I po kastraci může mít fena falešnou březost, zřídka i zánět dělohy (tzv. pahýlová pyometra).

Zdroj: elements.envato.com

Kolik stojí kastrace feny?

Ceny za kastraci nejsou nijak definované a každý lékař si může požadovat částku, jakou chce. Cena kastrace fenky je obecně dražší a může pohybovat ve velmi širokém rozpětí od 3000-20 000 Kč. Zohlednit je potřeba preanesteziologická vyšetření (vyšetření krve, rentgeny, ultrazvuk) kvalitu použitého materiálu, kvalitu anestezie i celkovou péči.

Osobně doporučuji se vyhnout podezřele nízkým cenám – zadarmo to žádný veterinář nedělá, ušetřeno bude na důležitých věcech, které mohou vašeho psa ohrozit!

Antikoncepce pro feny

Na první pohled se může zdát, že antikoncepce je šetrnější metodou než chirurgická kastrace. Opak je však pravdou. Většinou se jedná o hormonální injekce nebo tablety, které mají celou řadu nežádoucích účinků: zánět dělohy, rakovina mléčné žlázy. Navíc se jedná pouze o přechodné řešení. Většina veterinářů včetně mě tuto variantu rozhodně nedoporučuje!

 

4 komentáře: „Kastrace feny

 • 10 března, 2024 (3:26 pm)
  Trvalý odkaz

  fenka je asi pět let po kastraci, může mít nyní zánět dělohy?

  Reagovat
  • 2 dubna, 2024 (1:55 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, obecně lze říci, že ne (bez ohledu na to, jestli byla odstraněna i děloha nebo jen vaječníky – dochází k atrofii dělohy), prakticky se (velmi vzácně) může objevit zánět děložního pahýlu.

   Reagovat
 • 19 května, 2024 (1:57 pm)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,máme třetí den fenu po kastraci a má falešnou březosti. Je to v pořádku a nebo máme vyhledat lékaře. Díky za radu

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *