Meloxicam: Metacam, Loxicom, Meloxidyl

Metacam, Loxicom i Meloxidyl mají společnou účinnou látku meloxicam. Meloxicam patří k tzv. nesteroidním antiflogistikům (tzv. NSAID), ke kterým řadíme mimo jiné například i Rimadyl, Ibalgin nebo Paralen. Přípravky se užívají v boji proti bolesti, zánětu a horečce.

Vedle jmenovaného Rimadylu jsou přípravky s účinnou látkou meloxicam hojně využivané ve veterinární medicíně. Na rozdíl od něj, je však meloxicam vhodný i pro kočky a existuje ve formě sirupu i injekčního roztoku.

V žádném případě nezaměňujte přípravky určené pro zvířata těmi, které bežně užíváme my lidé. Velká část takových léků může být pro vaše zvíře nebezpečná. Více o tom se dočtete v článku: Nebezpečné lidské léky pro psy a kočky. 

Použití

Využívá se při bolestech různého původu- nejčastěji kostí a svalů při různých úrazech, či pooperačně. Kromě toho umí tlumit některé nádorové procesy (např. karcinom močového měchýře). Působí i proti horečce a zánětu.

Dávkování

První dávka je 2x vyšší než pokračující. U psa se standardně začíná dávkou 0,2mg/kg a pokračuje se 0,1mg/kg. U koček se jedná o dávky poloviční. První dávku je možné píchnout pod kůži injekčně (přípravek Metacam) a následně pokračovat doma orální suspenzí do tlamy (Meloxidyl, Loxicom). Přípravek se úžívá 1x denně.

Omezení při použití

Přípravek se nesmí používat u březích a kojících zvířat. Dále jej nesmí užívat zvířata s nemocnými ledvinami, játry nebo trávícími obtížemi (průjem, zvracení, krev ve zvratcích či stolici). Meloxicam snižuje krevní srážlivost, proto není vhodné jej používat u zvířat, která trpí nadměrnou krvácivostí.

Neužívejte u zvířat mladších 6 týdnů.

! Nikdy by se neměly kombinovat přípravky ze skupiny nesteroidních antiflogistik, ke kterým patří meloxicam, s kortikoidy, jinak hrozí vznik žaludečních vředů a krvácení do trávícího traktu, které může vést i ke smrti.

Nežádoucí účinky

Stejně jako jiná nesteroidní antiflogistika mohou přípravky dráždit trávící trakt, což se projeví nevolností, zvracením, průjmem, v horších případech i krvavým zvracením, průjmem a vznikem žaludečních vředů. Zejména u zvířat s narušenou funkcí ledvin může způsobit i selhání ledvin.

Kde koupit?

Všechny přípravky obsahující meloxicam – tedy metacam, loxicom ani meloxidyl v lékárně volně nekoupíte.

Kolik stojí?

Cena se vždy odvíjí od velikosti zvířete – obecně se jedná o desítky korun na den pro menší až středně velká zvířata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *