Bolest, zvíře něco bolí
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Co je to bolest a jak vzniká?
Zvířata cítí bolest stejně jako my lidé, jen ji nemohou vyjádřit slovy.
Bolest může vycházet z jakéhokoliv orgánů a na majiteli zvířete je, aby ji na svém parťákovi co nejdříve poznal a dopřál mu adekvátní péči.
Ponechávat zvíře vědomě v bolestech můžeme považovat za jeho týrání.
Bolest jako taková má ale pro zvíře i pozitivní efekt. Např. u poranění vede ke snížení pohybu, který by mohl vést k dalšímu poškození tkání.
Akutní bolest, vzniklá nejčastěji při úrazech se projeví markantně: vokalizace (kňučení), rozšířené zornice, netypická agrese vůči okolí, celotělový třes, odmítání pohybu, hysterie.
Pokud bolest trvá delší dobu, mluvíme o bolesti chronické. Ta se většinou projevuje změnou chování: vyhýbání se kontaktu, apatie, odmítání potravy.
Některé projevy bolesti jsou bohužel majiteli špatně interpretovány.
Zvířata ale často bolest skrývají, jedná se o evoluční vlastnost, kterou si vyvinula, aby snížila riziko ulovení predátorem.
Projevy bolesti
Nahrbená záda | Kulhání | Snížený pohyb, aktivita | Strnulá chůze |
Neobvyklé chování | Agrese | Schovává se v ústraní | Zanedbává péči o sebe |
Nadměrné lízání/okusování části těla | Kňučí bez zjevného důvodu | Neklid, letargie, zrychlené dýchání | Snížený apetit a příjem tekutin |
Ztráta hmotnosti | Neupravená srst | Rozšířené zornice | Změna lesku očí |
Na obrázku tzv. prosebná poloha, kterou si zvířata často ulevují od bolesti břišní dutiny (např. v důsledku zánětu slinivky: pankreatitis).
Jak zjistit příčinu bolesti a jak ji léčit?
Léčba bolesti by samozřejmě měla být zahájena co nejdříve. Nicméně je vždy prvně potřeba zjistit, odkud bolest vychází a co je její příčinou. Pro majitele může být často oříškem určit, co vlastně zvíře bolí. Například nahrbený pes, který odmítá pohyb a je evidentně bolestivý, může trpět na bolest zad, ale i břicha. Veterinář by měl na základě klinického vyšetření a důkladného prohmatání celého zvířete lokalizovat bolestivé místo. Dále pak navrhne další vyšetření pro objasnění její příčiny.
Chtějme zjistit a vyřešit příčinu bolesti, nikoliv ji jen tlumit!
Léky proti bolesti pro zvířata
V žádném případě nedávejte zvířatům lidské léky proti bolesti. Proč jsou vlastně nebezpečné se dozvíte v článku: Nebezpečné lidské léky na bolest.
Ve veterinární medicíně existuje celá řada léků proti bolesti. Mezi nejčastější patří léčiva ze skupiny opiátů (např. morphin, fentanyl, buprenorophin) a nesteroidních antiflogistik (např. karprofen, meloxikam), a další jako tramadol, nebo metamizol. Existují v různých formách, nejčastěji jako injekční preparáty, nebo tablety.
I léky na bolest mají nějaké nežádoucí účinky (zvracení, až žaludeční ulcerace, poškození ledvin, zvýšená krvácivost) a proto je potřeba s nimi nakládat opatrně a pouze podle pokynů veterinárního lékaře.
Kombinace nesteroidních antiflogistik s kortikosteroidy (prednison) může vést k žaludečním vředům.
Použití lidských léčiv, obsahujících ibuprofen, diklofenak nebo kyselinu acetylsalicylovou u koček a psů, je vysoce nebezpečné!
Časté dotazy a omyly
Zvíře je náhle nemocné, nechce se hýbat, evidentně ho něco bolí. Jak mu můžeme pomoci, nějaký lék z naší lékárny? Pokud chcete pro vaše zvíře opravdu to nejlepší, vezměte jej k veterináři. V nočních hodinách existují veterinární pohotovosti, které mají non stop provoz. Ano, existují nějaké lidské léky, které se zvířeti sice dají dát, ale ty doma s největší pravděpodobností stejně nemáte a jednorázové podání, když vůbec nevíme, co se děje, stejně zřejmě nebude mít efektivní účinek.
Zvíře začalo kulhat, má smysl dát lék na bolest? Nejprve by se mělo zjistit, proč zvíře kulhá. Má zatrhnutý drápek, zapíchnuté cizí těleso v pacce, zlomenou kost, nebo zánět v kloubech? Takové zvíře by mělo být prvně řádně vyšetřeno.
Od posledního problému nám zbyly doma nějaké léky na bolest, můžeme je podat při podezření na bolest? Poraďte se se svým lékařem o konkrétní situaci. V některých případech to není vhodné (např. podávat nesteroidní antiflogistika u zvířete, co zvrací).
Dají se léky na bolest podávat dlouhodobě (měsíce/roky)? Ano, v některých případech to ani nejde (např. artrózy). Vždy bychom se ale měli snažit využít všechny další možnosti (v případech pohybového problému návštěva specialisty orthopeda nebo neurologa, případně vyzkoušet prvně jiné vhodné preparáty). Každá situace je jiná a nelze paušalizovat.
Má smysl dát lék na bolest a potom jít k lékaři na vyšetření? Je pochopitelné, že zvířeti chceme rychle od případné bolesti ulevit. Nicméně pokud bolest zamaskujeme, zvíře už se pak nebude projevovat, tak jako to dělalo bez léků, což může další diagnostiku zkomplikovat a v některých případech se dokonce musí čekat, až léky proti bolesti vyprchají.