Průjem u psa

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Průjem postihne za život každého a psi i kočky nejsou výjimkou. Průjem může mít celou řadu příčin, a i přes to, že drtivá z nich je neškodná, někdy může provázet i závažná onemocnění.  Vůbec nejčastějším důvodem průjmu je pozření nevhodné stravy.

Průjem definujeme jako řídkou stolici, vodovou stolici, ale i častou stolici. Zohlednit přitom musíme, že štěně kadí častěji, než dospělý pes a to klidně 4-5x denně

U mladších zvířat jsou nejčastější příčiny průjmu infekce: virová a parazitární onemocnění, naopak u starších zvířat to jsou onemocnění jiných vnitřních orgánů.

Příčin průjmu je nespočet. K tomu, abychom zvolili vhodnou terapii, je potřeba se k vyvolávající příčině alespoň přiblížit.

Příčiny průjmu

Pro pochopení diferenciálních diagnóz (tedy příčin) pro průjem s je můžeme rozdělit do 2 velkých skupin. Ty, které vychází přímo z trávícího traktu (tedy žaludek, střevo), a ty mimo něj.

Zdroj: Anna Šrenková

Příčiny vycházející z trávícího traktu:

1. Infekční: mezi infekční příčiny patří viry, parazité, bakterie a plísně. Hlavním virovým onemocněním je parvoviróza postihující zejména štěňata. Parazité (škrkavky, tasemnice, giardie, měchovci a další) patří mezi nejčastější parazitární onemocnění trávícího traktu, nicméně málokdy vyvolají u dospělého jinak zdravého zvířete nějaké obtíže. Bakterie jsou věčné téma (viz níže). Plísně jsou velmi vzácné.

Bakterie se běžně v trusu zdravých zvířat nacházejí. Každý jedinec má svůj unikátní střevní mikrobiom. Jejich průkaz ve stolici nesignalizuje nic špatného.

2. Neinfekční: vůbec nejčastější příčinou průjmu je nějaká dietetická (neboli alimentární) chyba. K té dojde, když zvíře sežere na vycházce nějaké zkažené jídlo, mršinu, dostane zbytky od stolu, nebo dojde k náhle změně krmení. Další velmi častou příčinou je alergie či přecitlivělost na krmivo. 

Další neinfekční příčinou je cizí těleso v trávícím traktu. S tím se nejčastěji setkáváme u mladých psů (např. kusy hraček, dřevo, kámen, atd..), méně často u koček (různé provázky z hraček).

Do této kategorie patří také chronické střevní záněty, pojmenované jako IBD (inflammatory bowel disease). Pro zjednodušení si toto onemocnění můžeme přirovnat ke Crohnově chorobě u lidí. Nenechte se zmást, zánět v tomto případě neznamená bakteriální infekce, ale infiltrace střeva zánětlivými buňkami. Příčina tohoto onemocnění není dodnes přesně pochopena, ale diskutuje se vliv více faktorů, mezi hlavní patří: střevní mikroflóra, dysfunkce střevního imunitního systému, vliv potravy. Diagnostika i terapie tohoto onemocnění je často velmi zdlouhavá a náročná.

Zejména u starších zvířat se můžeme setkat i s nádorovými onemocněními postihující trávící trakt. Mezi časté patří zejména lymfom a adenokarcinom.

Méně často se setkáváme s tzv. invaginací. Tedy kdy se jedna část střeva vsune do druhé a vede k průjmu, zvracení a bolestivému břichu (abdomenu). Tento stav vyžaduje chirurgické řešení.

Krevní testy ke zjištění potravní alergie nemají u zvířat smysl. Spolehlivě je zjistíme provedením eliminační diety.

Zdroj: elements.envato.com

Příčiny mimo trávící trakt:

 

1. Metabolická onemocnění: do této kategorie řadíme onemocnění jater, ledvin a slinivky (pankreatu). Tyto orgány se podílejí na správném trávení a porucha jejich funkce vede k trávícím obtížím. Pokud nefungují játra, či ledviny, odpadní látky, které nemohou být těmito orgány zpracovány/vyloučeny, se hromadí v těle a působí jako toxiny- dráždí sliznice trávícího traktu (močovina, žlučové kyseliny). Zánět slinivky (pankreatitis), nebo snížená funkce slinivky (EPI – exokrinní pankreatická insuficience) jsou dalšími metabolickými onemocněními způsobující průjmy.

2. Endokrinní onemocnění (onemocnění žláz s vnitřní sekrecí): Addison (snížená funkce nadledvinek), diabetes mellitus (cukrovka) a sním spojená diabetická ketoacidóza. Hypothyreóza (snížená funkce štítné žlázy) mohou také vést k průjmu.

3. Toxické příčiny: různé otravy, zejména léčiva dráždící trávící trakt. Mezi běžně používané patří nesteroidní antiflogistika (např. meloxicam nebo rimadyl), což jsou nejčastěji používané léky proti zánětu a bolesti a dále kortikosteroidy. Kombinace těchto léku může dokonce vést k žaludečním vředům (ulcera).

Jak zastavit průjem? Černé uhlí nebo smecta?

Pokud si jsme vědomi vyvolávající příčiny průjmu: pes dostal krmení, na které není zvyklý, náhlá změna krmení (bez ohledu na kvalitu), zbytky od stolu, něco požral venku. Často stačí i návštěva babičky nebo hlídání u známých. Jeho celkový stav je jinak normální, tzn. je aktivní, nic ho nebolí. Netrpí jiným vážným onemocněním. V takovém případě můžeme zkusit pár dní řešit průjem sami.

Smyslem této terapie je zklidnění trávícího traktu. To znamená nejprve hladovka (u dospělých zvířat 12-24h), bez omezení vody a následně krmení lehce stravitelnou dietou. Často se doporučuje kuře s rýží. Nicméně kuře patří mezi nejčastější alergeny a je tedy rozumnější podat např. vařené králičí maso. Zásadou je bez koření, bez tuku (bez kůže). Takové zvíře bychom měli krmit  3-4x denně po menších porcích. Stejně tak můžeme přidat volně dostupné preparáty jako smectu (na 10kg psa rozdělíme sáček do 3 porcí během 1 dne), nebo aktivní uhlí (1 tabletku na 5kg psa). Dále je rozhodně správným krokem zvíře odčervit. Použít můžeme i probiotika.

Černé uhlí zabarví trus dočerna. Poté nejsme schopni rozeznat možnou přítomnost krve.

Kdy jít s průjmem k veterináři?

U toy plemen a mláďat (2-3kg) vede průjem k výrazným ztrátám tekutin a dehydrataci

Pokud je v trusu čerstvá krev, nebo je dehtovitě černá (natrávená krev)

Pokud je narušen celkový stav zvířete, odmítá déle jak 24h potravu, nebo se přidá jiný problém a my si nejsme vědomi alimentární chyby (zvíře je spavé, bolí ho břicho, zvrací, vyhýbá se kontaktu)

Jedná se o staré zvíře

Trvá delší dobu a neodpovídá na symptomatickou terapii uvedenou výše

Pokud máme štěně/kotě pocházející z pofiderních podmínek

Krev ve stolici, krvavý průjem

Čerstvá krev pochází většinou z konečného úseku trávícího traktu (tlusté střevo, konečník). Cévy v konečníku jsou velmi fragilní a při opakovaném průjmu, či tlačení může dojít k jejich prasknutí. V takovém případě nemusí krev ve stolici znamenat hned nějaký závažný problém.

Pokud najdete ve stolici čerstvou krev, podívejte se, jak vypadá konečník. Rány, případně prasklé nádory, anální váčky v této oblasti mohou být zdrojem krve. Nádory konečníku psa se kromě přítomnosti krve ve stolici mohou projevovat bolestivostí při kálení, zácpou, nebo nadměrným olizováním konečníku.

Natrávená krev se projeví černým zbarvením stolice = dehtovitá stolice (tzv. meléna). Ta se objeví v případě krvácení v horních trávících cestách (tlama, jícen, žaludek, tenké střevo) a dojde k jejímu natrávení (změna na černou barvu). Krev může pocházet i z dýchacích cest, kterou pes napolyká.

Hlen ve stolici u psa

Hlen většinou pochází z tlustého střeva. Ve většině případech nesignalizuje nic špatného a nemění nic na výše uvedeném postupu. Opakované větší množství hlenu ve stolici, případně dlouhodobý výskyt stolice potažené hlenem,  může být spojen se zánětem tlustého střeva (kolitis). Zbystřit musíme zejména u štěňat se žlutým hlenovitým průjmem, kdy se může jednat o infekční onemocnění (parazité, parvoviróza štěňat).

Žlutý, zelený průjem

Zelená stolice může být způsoben pozřením většího množství trávy. Vzácně  může poukazovat i na problém se žlučovými cestami. Stejně tak žlutý a oranžový průjem může být způsoben zejména krmivem, výjimečně je žlutá stolice spojena s onemocnění jater či žlučníkem.  Světlá až našedlá stolice může být v důsledku krmiva, či chybnému trávení tuků.

Vyšetření u veterináře

Základem je důkladná anamnéza a klinické vyšetření. Dle délky trvání dělíme průjem na akutní (trvající dny) a chronický (trvající týdny až měsíce). Veterináře také bude zajímat, jak časté kálení je, jak trus vypadá (barva, konzistence), zda je přítomna krev nebo jestli má zvíře s vyprazdňováním potíže. Poté mohou být doporučena následující vyšetření k objasnění možných příčin uvedených výše. Rentgen břicha pro vyloučení možných cizích těles. Ultrazvuk dutiny břišní pro detailnější zobrazení břišních orgánů.

Vyšetření krve (základní i rozšířené) pro objasnění onemocnění jater, ledvin, slinivky, štítné žlázy, nadledvinek) a kontrolu krevních buněk (může odhalit např. krvácení).

Prvním krokem by mělo být odčervení, nebo vyšetření trusu na možné parazity. U déle trvajících průjmu je indikována eliminační dieta. Dalším možným krokem pokročilejší diagnostiky může být CT, endoskopické vyšetření trávícího traktu s odběrem vzorků a histologickým vyšetření.

Rozumné je postupovat krok za krokem od neinvazivních dostupných vyšetření ke složitějším.

Terapie, léčba

se liší v závislosti na vyvolávající příčině (diagnóze). U některých stačí hladovka, či speciální dieta, u jiných léky, některé končí operací.

 

Často kladené dotazy a omyly

  • Je lepší smecta nebo černé uhlí To se nedá říci, oba přípravky jsou pro psy vhodné. V případě použití černého uhlí myslete na to, že se stolice zabarví dočerna. V takovém případě už nejsme schopni rozeznat ve výkalech krev.
  • Můžeme u psa použít na průjem Endiaron? Ne, endiaron není přípravek registrovaný pro psy. Zvolte smectu nebo černé uhlí.
  • Léčí se průjem antibiotiky? Obecně ne. Každý jedinec má nějakou konkrétní mikroflóru střeva. To, co jednomu vyhovuje, může jinému dělat problémy. Baktérie se v každém případě ve střevě nacházejí. Jakékoliv onemocnění vedoucí k průjmu může vést k dysbióze, tedy rozhození mikroflóry. Žádné antibiotikum není tak chytré, aby zničlo pouze „ty špatné“ baktérie a jejich neuvážené a nadměrné užívání může způsobit další komplikace jako dysbiózu s následným projevem trávících obtíží, či bakteriální rezistenci vůči antibiotikům v budoucnu.
  • Co když nalezneme v trusu bílé tečky? Bílé ťupky ve výkalech mohou být nenatráveným krmivem (zejména rýže), ale i vývojoví stádia různých parazitů. Takový trust je ideální vyšetřit na střevní parazity, nebo zvíře odčervit.
  • Odhalí RTG s jistotou cizí těleso v trávícím traktu? Rentgen dobře zobrazí např. kov, sklo a některé druhy plastu. Plasty s jiným složením, nebo dřevo zůstávají pro rtg neviditelnými. Pro detekci obstrukce trávícího traktu se používá kontrastní studie.
  • Pokud má zvíře cizí těleso v žaludku je jedinou možností operace? Méně invazivnější je endoskopie, kdy pomocí hadičky opatřenou kamerou nahlédneme přes tlamu, jícnem až do žaludku a můžeme se pokusit odstranit cizí těleso a ušetřit si chirurgický zákrok. 
  • Co je eliminační dieta? Jak je zmíněno výše, testy na potravní alergie jsou u zvířat převzaty z humánní medicíny a jsou velmi nepřesné (a zbytečné drahé). Jediným způsobem, jak můžeme u zvířete zjistit alergii/ přecitlivělost ke krmení je eliminační dieta. Vše o ní se dozvíte v článku eliminační dieta.
  • Jak se dají odebrat vzorky z trávícího traktu k histologickému vyšetření pro objasnění IBD? Možnosti jsou 2 a obě mají svoje výhody a nevýhody. První je pomocí endoskopie, méně invazivní metoda, nicméně vzorky nereprezentují celou vrstvu střeva. Druhou variantu představuje chirurgický odběr vzorku, pomocí kterého získáme více kvalitní vzorky a dokážeme posoudit i okolní struktury, ale je spojen s vyšší invazí.
  • Řešíme už několik měsíců/ let chronický průjem a máme pocit, že se stále točíme v kruhu, co dál? Doporučuji návštěvu specializovaného pracoviště, kde se domluvíte na přesném plánu. 
  • Může nám dát veterinář ,,injekci na průjem“? Ne, nic takového neexistuje. Existuji léky proti nevolnosti, proti bolesti, antibiotika…zázračný lék, který zastaví průjem bez ohledu na příčinu zkrátka není.

Jeden myslel na “Průjem u psa

  • 5 března, 2023 (9:13 am)
    Trvalý odkaz

    UF psí průjem. Tento týden jsme ho řešili u naší psí babičky Amálka, 15 let. No doufám, že je to za náma. Te´d jsme nasadili probiotika… Tak snad už vše bude ok. Díyk za článekk

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *