CT vyšetření psa, kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je CT a jaké jsou jeho benefity vůči ostatním zobrazovacím metodám?

CT =počítačová tomografie

Jedná se o jeden z typů zobrazovací diagnostiky, který využívá rentgenového záření. Na rozdíl od klasického rentgenu, který zachycuje pouze dvojrozměrný obraz, je výsledkem CT vyšetření obraz trojrozměrný. Jde tedy o metodu podrobnější a přesnější, která je schopna odhalit menší změny, nebo změny umístěné tak, že jsou špatně zobrazitelné základními zobrazovacími metodami (např. nosní dutina, vedlejší nosní dutiny, čelisti, kosti lebky, difuzní změny tkání a další).

Další výhodou tohoto vyšetření je jeho rychlost. Samotné provedení jednotlivého skenu se totiž pohybuje řádově v desítkách vteřin. Podle toho, zda je nutná aplikace kontrastní látky, pak celé vyšetření trvá několik minut. Pro dosažení optimální kvality CT skenů bez pohybových artefaktů probíhá toto vyšetření zpravidla v celkové anestezii. Rychlost tohoto vyšetření však zkracuje délku nutné anestezie.

Během několika minut před sebou můžeme mít 3D obraz celého těla, na kterém lze vidět kosti i měkké tkáně včetně patologických změn.

Dále, díky aplikaci kontrastu, můžeme posuzovat plnění cév nebo například funkci a stav močového systému. Pacient přitom leží po celou dobu pohodlně v jediné pozici, nepřetržitě přístrojově monitorovaný.

Zdroj: elements.envato.com

Kdy je indikováno CT vyšetření?

Ve veterinární medicíně využíváme CT vyšetření v mnoha indikacích. Mezi nejčastější patří například onkologický staging (posouzení celého těla kvůli rozsevu metastáz), stomatologické vyšetření (rychlé podrobné zobrazení čelistí, čelistních klubů, kořenových patologií, ..), ortopedické vyšetření, posouzení fraktur lebky či obratlů zejména po traumatech, posouzení nosní dutiny a vedlejších nosní dutin, diagnostika portosystémových zkratů a další.

Jak jsme se již dozvěděli, jedná se o vysoce precizní a specializované vyšetření schopné odhalit velké množství patologických situací. Ani z nejlépe technicky provedeného CT vyšetření by však nebylo vytěženo maximum, kdyby nebylo adekvátně posouzeno a odborně vyhodnoceno zkušeným radiologem.

 

Časté dotazy:

 

Je opravdu nezbytná celková anestézie a jaká jsou její rizika?

Ano, jak je uvedeno výše, při vyšetření je nutné, aby se pacient vůbec nehýbal. Pro minimalizaci rizik doporučíme předanesteziologické vyšetření (vyšetření krví, rentgenologické vyšetření dutiny hrudní). Více podrobností se dočtete v článku: o Anestezii.

 

Má smysl dělat preventivně celotělové CT vyšetření u jinak zdravého zvířete (např. v rámci geriatrických kontrol)?

Ne. K CT vyšetření by měla být vždy jasná indikace.

 

 Je CT vyšetření zaměnitelné s magnetickou rezonancí?

Není. Například pro zobrazení nervového systému (mozek, mícha) je mnohem citlivější magnetická rezonance. V některých případech se obě zobrazovací metody dají kombinovat. Optimální vyšetření právě pro vašeho mazlíčka rozhodně ošetřující lékař.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *