Potravní alergie, eliminační dieta

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Jak se alergie projevuje a na co může být? Jak zjistit/diagnostikovat alergii u psa a kočky?

Alergie jsou u zvířecích pacientů stále více se objevujícím problémem. S potravními alergiemi a intolerancí se setkáváme čím dál tím častěji. Nejčastějším projevem jsou trávící obtíže jako průjem, zvracení, ztráta váhy, bolest břicha a nadměrná plynatost nebo kožní problémy, zejména svědivost a zarudnutí kůže. Nejčastějšími alergeny jsou zdroje bílkovin (tedy masa), nikoliv sacharidů (jako např. obilniny), jak se většina lidí domnívá.

Na trhu existuje celá řada alergologických testů. Mezi nejčastější patří vyšetření krve na potravní alergii. Tyto testy jsou převzaty z humánní medicíny a podle největších veterinárních odborníků (především dermatologů) nemají u zvířat dostatečně vypovídající hodnotu. Existují levnější varianty, až vyšetření za několik tisíc korun. Výsledek je ale bohužel stejný a nemůžeme se na něj spolehnout.

Nejčastějším alergenem je kuřecí a hovězí maso.

Eliminační dieta= průkaz potravinové alergie

Jedinou efektivní metodou, jak potvrdit/vyvrátit potravní alergii je provedení tzv. eliminační diety. A jak to celé funguje? U této diety je stěžejní krmit zvíře po dobu alespoň 6 týdnů výhradně konkrétní dietou. Jakýkoliv kontakt s jiným krmivem představuje kontakt s potenciálním alergenem, a proto musíme dbát na to, aby zvíře nedostalo žádné pamlsky, nesežralo nic na vycházce, nedostalo, zbytky od stolu, ani žádné kosti na okus. Eliminační dietu můžeme provést buď komerční dietou s hydrolyzovaným proteinem (např. Royal canin Anallergenic), nebo krmením pro zvíře doposud neznámým proteinem a přílohou (koňské maso, klokaní maso, pštros, ryba, pastyňák, sladké brambory).  ,,Neznámý protein“ je takový, se kterým se zvíře ještě nikdy nesetkalo. Může se jednat o komerčně výraběné krmivo, či BARF.

Pokud se symptomy na této dietě spraví, je nesnášenlivost krmiva pravděpodobná. Diagnóza může být potvrzena provokačním testem. Přitom podáme zvířeti jeho starou stravu a zpravidla dojde během pár dní k opětovnému zhoršení klinických příznaků. V tomto případě musíme opět nasadit snášenou dietu a po odeznění symptomů můžeme vyzkoušet toleranci jednotlivých potravin. Platí, že každá potravina, která je snášená po dobu 2 týdnů není spouštěčem problémů. Jednodušší řešení je zvíře na vyhovující dietě ponechat a vyhnout se experimentům.

Co je to hydrolyzovaná dieta?

Když se podíváte na složení těchto diet zjistíte, že obsahují kuře i obilniny. Jak to, že jsou tedy hypoalergenní? Tyto složky jsou rozštěpeny na miniaturní částice, které tělo zvířete přehlédne a není schopno jej vnímat jako něco cizorodého, na co by mohlo reagovat.

Zdroj: elements.envato.com

 

Na co si dávat pozor při výběru?

Nikde není definováno, co je vlastně hypoalergenní, či analergenní krmivo. Každý výrobce si na svůj výrobek může tedy toto označení uvést. Matoucí může být i obal krmiva. To, že je na něm nakreslený králík a dieta je i tak pojmenována neznamená, že je to monoproteinová dieta a neobsahuje jiné zdroje bílkovin. To znamená, že i taková na první pohled optimální dieta může klidně obsahovat 20% králičího masa a zbytek směs kuřecího i hovězího. Vždy je potřeba číst etikety.

Zvíře má kromě potravní alergie/podezření na alergii i jiný zdravotní problém vyžadující dietetická opatření, které dietě dát přednost? V dnešní době už na trhu naštěstí existují ,,kombinované produkty“ slučující např. hydrolyzovaný protein a renální dietu (ledvinnou), a nebo nízkotučnou dietu a současně nový protein.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *