Nemoci starých koček

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Jak dlouho žije kočka?

Průměrný věk koček se díky zlepšující se péči, kvalitní výživě a dostupnosti veterinárního ošetření, prodlužuje. Obecně platí, že venkovní kočky se dožívají  méně, než ty domácí, a to v průměru 5ti let. Je to dáno tím, že na ně venku číhá celá řada nebezpečí, zejména silnice plné aut a infekční onemocnění, která se mezi venkovními kočkami snáze přenáší. Naopak u domácích koček průměrný věk života dosahuje 15ti let.

Nejstarší kočce na světě bylo dle Guinessovy knihy rekordů 38 let.

Kočky, které dosáhnou desátého roku života, řadíme už ke kočičím seniorům.

Kočičí věk na lidský přepočet

VĚK KOČKY LIDSKÝ VĚK
3 měsíce 4 roky
6 měsíců 10 let
1 rok 15 let
2 roky 24 let
3 roky 28 let
4 roky 32 let
5 let 36 let
6 let 40 let
7 let 44 let
8 let 48 let
9 let 52 let
10 let 56 let
11 let 60 let
12 let 64 let
13 let 68 let
14 let 72 let
15 let 76 let
16 let 80 let
17 let 84 let
18 let 88 let
19 let 92 let
20 let 96 let
21 let 100 let
22 let 104 let
23 let 108 let
Zdroj: elements.envato.com

Stejně jako psi, trpí i kočičí senioři častěji na specifická onemocnění. V tomto článku se budeme zabývat těmi nejběžnějšími.

 

Jak poznat, že je stará kočka nemocná?

Mezi nejčastější projevy onemocnění u starých koček patří snížená chuť k jídlu následovaná hubnutím, nezájem o okolí, apatie, častější pití a močení, změna kvality srsti či průjem.

Onemocnění ledvin (CKD)

Chronickým onemocněním ledvin trpí téměř každá stá kočka. S přibývajícím věkem se zároveň zvyšuje riziko k tomuto onemocnění. CKD je charakterizováno postupnou ztrátou funkce ledvin, mezi které patří zejména produkce koncentrované moči, vylučování škodlivin a udržování vnitřního prostředí organismu.

Příznaky onemocnění ledvin u kočky

Mezi hlavní příznaky patří zejména častější pití a močení, změna kvality srsti. V pozdějším stádiu se může objevit ztráta váhy, zvracení, průjem a zápach z tlamy.

Diagnostika onemocnění ledvin

Stanovení diagnózy Chronické onemocnění ledvin je založeno na vyšetření krve, především stanovení hladiny kreatininu a močoviny. Tyto parametry se však v krvi zvyšují až v momentě, když 75% ledvin nefunguje. Z tohoto důvodu existuje renální marker SDMA, který se zvyšuje dříve.  Základem je také vyšetření moči, která nebude dostatečně koncentrovaná. Vzhledem k tomu, že se ledviny podílejí i na udržení krevního tlaku, je potřeba jej změřit.

Léčba onemocnění ledvin u koček

Vyléčit se chronické onemocnění ledvin nedá, cílem je pouze jeho zpomalení. K tomu využíváme především krmení speciální ledvinnou (renální) dietou. Doporučeno je vyvarovat se  lékům, které jsou pro ledviny nebezpečné. Pokud současně kočka trpí na hypertenzi (zvýšený krevní tlak), i ta se dá léky upravit.

Prognóza

Existuje více stádií chronického onemocnění ledvin. Důležité je detekovat onemocnění co nejdříve a pravidelně jej kontrolovat. V počátečních stádiích se kočky dožívají několika let, v těch pokročilých pak týdnů až pár měsíců.

Zdroj: elements.envato.com

Onemocnění štítné žlázy koček (hypertyreóza)

Je časté endokrinní onemocnění starých koček, které postihuje téměř každého desátého jedince. Je způsobeno nádorovou změnou (v drtivé většině nezhoubnou) štítné žlázy, která následně produkuje nadměrné množství hormonu T4.

Klinické příznaky

Mezi typické příznaky patří zvýšený apetit, ale přesto ztráta hmotnosti, změna kvality srsti, častější pití a močení, agresivita, zvracení či průjem.

Diagnostika zvýšené funkce štítné žlázy

Tuto diagnózu můžeme stanovit na základě zvýšené hladiny hormonu štítné žlázy T4. Ten není součást základního vyšetření krve, ale často bývá součástí geriatrických profilů koček.

Léčba

Existuje více možností terapie: celoživotní léky, jednorázová terapie radioaktivním jódem, aplikace alkoholu do štítné žlázy, dieta s nízkým obsahem jódu.

Prognóza

U koček s nezhoubnou změnou při adekvátní léčbě je prognóza i kvalita života dobrá a tito jedinci se dožívají několika let.

Zdroj: elements.envato.com

Nádorová onemocnění, rakovina

Stejně jako u lidí, starší jedinci jsou bohužel častěji postiženy rakovinným onemocněním. Ta mohou postihnout jakýkoliv orgán v těle a podle toho se odvíjí i klinické příznaky. Například při rakovině střeva bude kočka méně jíst, hubnout, zvracet a mít průjem. Více o tomto druhu onemocnění naleznete v článku: Rakovina a chemoterapie.

Cukrovka

Více k tomuto onemocnění se dočtete v článku Cukrovka u psa a kočky. Projevem je časté pití a močení, zvýšený apetit, ale přesto ztráta váhy, podobně jako u onemocnění ledvin.

Zvýšený krevní tlak u kočky

Většinou provází onemocnění ledvin, zvýšenu funkci štítné žlázy, ale i onemocnění srdce. Vysoký krevní tlak může vést k poškození dalších orgánů: ledvin, očí, ale i mozku. Krevní tlak lze u spolupracující kočky jednoduše změřit během několika minut.

Zdroj: elements.envato.com

Onemocnění srdce

Může mít různé projevy, často velmi těžko viditelné. Většinou si všimneme, až když srdce selhává a dojde k hromadění tekutiny na plicích, nebo v hrudní dutině a kočka začne rychleji dýchat, nebo se dusit. Nejčastější formou srdečního onemocnění je hypertrofická kardiomyopathie (HCM). Toto onemocnění může vést i ve vzniku trombů a následné trombotizaci (ucpání) cév, které se projeví náhlým ochrnutím končetin. Více o nemocích srdce se dočtete v článku: Nemocné srdce.

Onemocnění zubů

U starších koček se často se setkáváme se zubním kamenem a následným zánětem dásní. Projevem je bolestivost zanícené tlamičky, nadměrné slinění a odmítání potravy, případně zápach z dutiny ústní. Jak takovou situaci řešit se dozvíte v článku: Problémy se zuby.

 

Zdroj: elements.envato.com

Stařecká demence u koček

Demence neboli kognitivní dysfunkce postihuje nejen nás, ale i zvířata. Příčinou jsou degenerativní procesy nervové soustavy. Mezi typické projevy demence patří desorientace, močení mimo záchod, trávení času na neobvyklých místech, bezdůvodné mňoukání, změna v denním režimu. Toto onemocnění je těžké diagnostikovat, a vždy je potřeba vyloučit jinou příčinu těchto symptomů (například vysoký krevní tlak)

Preventivní geriatrické prohlídky

Nejlepší je prevence! U koček nad 8 let doporučuji preventivní geriatrické prohlídky alespoň 1x za rok. Tato prohlídka spočívá v klinickém vyšetření, kde se může odhalit změna váhy, zvětšená štítná žláza nebo šelest na srdci. Součástí této prohlídky je také rentgen hrudníku pro kontrolu stavu srdce a plic, vyšetření krve pro kontrolu orgánových parametrů, vyšetření moči a změření krevního tlaku. Často bývá součástí geriatrických krevních profilů i T4 (hormon štítné žlázy) a SDMA (ledvinný marker).

Šance na úspěšnou léčbu totiž v pokročilém stavu selhání orgánů značně klesá.

 

 

 

4 komentáře: „Nemoci starých koček

  • 26 června, 2022 (7:50 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, máme venku kočičku seniorku. Celou dobu v pohodě. Pak se stalo, že někdy špatně soustředila, nemohla postavit na tlapky, špatně orientuje. Stále je mazlivá. Hodně pije vody a málo papá. Jinak špatně mnouká a to při mnoukání třepe tlamička. Včera přišla a špatně jí funguje přední tlapka a zase se postaví a opět vynechává. Je to stářím nebo jiné příznaky? Moc prosím o radu. Samozřejmě už nemá zuby. Děkuji.

    Reagovat
    • 28 června, 2022 (3:47 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, bohužel jen na základě popisku je těžké dělat závěry. Chápu, že u seniorů člověk nechce podstupovat nějaké invazivní zákroky, ale minimálně základní klinické vyšetření a vyšetření krve je určitě na místě.Co se týče neurologických problémů – mohou být způsobeny nějakým problémem v mozku, ale i metabolickou příčinou (např. onemocnění ledvin, čímž si vysvětlíme i častější pití), nebo vysoký krevní tlak, který může provázet např. onemocnění štítné žlázy, či srdce. Bez těchto základních vyšetření (Cena kolem 3000 Kč) se bohužel dál nepohnete…

      Reagovat
  • 18 září, 2023 (10:20 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, máme kocoura má 13 roků, žije v bytě, z vážnějších nemocí bylo před 5 roky vytržení 1 zubu.
    Před 1 měsícem v noci při spaní na nočním stolku jsme předpokládali, že spadl, vydával hlasité nadměrné volání, při uložení otevřená tlamička, hluboké dýchání, zorničky úplně roztažené. Po asi 15 minutách se stav uvedl do normálu, předpokládali jsme, že to byl šok ze spadnutí. Před měsícem jsem seděl u stolu, kocour tam za mnou přišel, byl v klidu a pohodě a najednou nekontrolovatelný skok a znovu hlasité bolestivé volání, po uložení otevřená tlamička, hluboké dýchání, zorničky úplně roztažené, po 15 minutách normál. Moc prosím o radu. Děkuji.

    Reagovat
    • 23 září, 2023 (5:55 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, vzhledem k vysokému věku je na místě nějaké seniorské vyšetření kocourka – celková prohlídka, vyšetření krve, krevního tlaku, základní neurologické vyšetření.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *