Prostata u psa a její onemocnění

Zdroj úvodního obrázku: Tereza Opltová

Co je to prostata?

Prostata (předstojná žláza) je orgán o velikosti zhruba vlašského ořechu, nacházející se u samců těsně za močovým měchýřem, obklopujíce močovou trubici. Její hlavní funkcí je tvorba sekretu, který vyživuje spermie. U nekastrovaných samců dochází v průběhu života přirozeně ke změně její struktury.

U 95% nekastrovaných samců nad 9 let se na prostatě nacházejí drobné cysty, které nezpůsobují žádné problémy.

Stejně jako u starších mužů by měla být prostata psů alespoň 1x za rok zkontrolována – buď v rámci preventivní geriatrické prohlídky, nebo v rámci vyšetření před očkováním.

Základním vyšetřením prostaty je její rektální palpace: fyziologicky je prostata hladkého povrchu a nebolestivá. U větších psů není někdy možné na prostatu dosáhnout. Podrobnější vyšetření představuje ultrazvuk, kde jsme schopni změřit její velikost a popsat její strukturu.

Zdroj: Tereza Opltová 

Prostata může být postižena různými procesy: benigní hyperplazie prostaty, cysty v prostatě nebo při ní (paraprostatické cysty), zánět prostaty a rakovina prostaty.

Benigní hyperplazie prostaty (nezhoubně zvětšená prostata)

Už po druhém roce života dochází u nekastrovaných samců ke změnám na prostatě. Mění se její struktura a mohou se tvořit drobné měchýřky naplněné tekutinou (cysty). Tento proces je způsoben nadměrnou tvorbou testosteronu ve varlatech. Cysty nemusí být vždy uloženy jen uvnitř prostaty, ale zasahovat z povrchu až k okolním orgánům (tzv. paraprostatické cysty).

Projevy

I když se jedná o nezhoubné (=benigní onemocnění) může zvětšená prostata svoji velikostí způsobit utlačení okolních orgánů a vést k problémům. K hlavním projevům potom patří: problémy s kálením (zácpa, užší bobky, než je obvyklé), ukapávání sekretu (ten může být i krvavý) ze špičky penisu, krev se může objevit v moči.

Léčba

Terapie spočívá v kastraci (odstranění varlat) = dojde k zamezení působení pohlavních hormonů a během 4-10 týdnů dojde k opětovnému zmenšení prostaty. Tento efekt má kastrace chirurgická i chemická- po doznění jejího účinku však dojde k opětovnému zvětšení.

Zdroj: elements.envato.com

Zánět prostaty (prostatitis)

Vzhledem k tomu, že prostata je v těsném kontaktu s močovými cestami, dochází často při jejich zánětu i k přestupu do prostaty. Současné postižení močových cest však není pravidlem. K zánětu prostaty jsou mnohem více náchylní nekastrovaní samci s již nějakými změnami v jejím parenchymu. Mohou se tvořit i abscesy, či přejít do chronického stavu.

Projevy

Výrazná bolestivost, strnulá chůze pánevních končetin, horečka, nevolnost, zvracení, výtok z předkožky.

Diagnostika a léčba

K diagnostice využíváme kombinaci ultrazvuku a průkazu zánětlivých buněk z prostaty – ty získáme buď katetrem zavedeným močovou trubicí k prostatě, či přímo vpichem přes kůži do prostatu. Léčba spočívá v několikatýdenním podávání antibiotik.

U nekastrovaných samců se může zánět prostaty často vracet, nebo se jej nepodaří dostatečně vyléčit, proto je v těchto případech vždy doporučena i kastrace.

Zdroj: Tereza Opltová 

Rakovina prostaty (zhoubný nádorový proces)

Postihuje častěji starší psy, ty kastrované i nekastrované. O něco častěji se popisuje výskyt tohoto onemocnění u kastrovaných psů. Prostata postižena nádorovým procesem je často zvětšená a bolestivá, čemuž odpovídají i projevy tohoto onemocnění. Diagnostika spočívá ve vyšetření vzorků z prostaty (cytologické – tenkou jehličkou, bez anestezie, či histologické- odběr větší tkáně v anestezii). Léčba zahrnuje chirurgické odstranění a chemoterapie. Prognóza tohoto onemocnění je však špatná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *