Očkování psů

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Vakcinace Vašich mazlíčků je nedílnou součástí zdravotní péče. Ačkoliv se může zdát, vzhledem k vynikající epidemiologické situaci v ČR, že je vakcinace zbytečná, opak je pravdou.  Bezpečí mazlíčků spočívá právě v imunitě celé psí populace. Ta je momentálně velmi dobrá díky precizní práci veterinárních lékařů.

Světová veterinární asociace pro malá zvířata vydala již v roce 2016 doporučení, které vychází z nejnovějších poznatků o vakcinaci psů a koček.

Dle výzkumu je stále 30% mazlíčků neočkováno.

 

První očkování, očkování štěňat

Odpověď štěňat na první vakcinaci se liší nejen mezi vrhy, ale také mezi jedinci stejného vrhu. Jedná se o důsledek mateřských protilátek z mleziva a mléka feny, které štěňata potřebují pro zdravý růst. Vysoká hladina protilátek od feny způsobuje nedostatečnou reakci na aplikovanou vakcínu. Proto je nutné při primovakcinaci (první očkování štěňat) vše opakovat, čímž roste šance, že se trefíme do okna, kdy jsou protilátky již velmi nízké. Tento pokles může nastat u některých štěňat až ve věku 16 týdnů.

Vakcinaci u mláďat začínáme již mezi 6. a 8. týdnem života, abychom pomohli i slabším jedincům. Očkování se pak opakuje každé 3-4. týdny do věku 15 až 16 týdnů.

Socializace (kontakt s cizími psy) mláďat je možná nejdříve 2 týdny od druhé vakcíny, pokud se postupuje podle doporučeného schématu. Zároveň ne dřív než ve věku 10 týdnů.

 

Nástup imunity

Někteří jedinci jsou po celý život neschopní odpovědět na očkování. Statistiky hovoří o 1 psu z 5000 v případě psinky, o jednom psu z 10000 v případě infekční hepatitidy a o jednom psu z 1000 v případě parvovirové infekce.

Ke zhodnocení úspěšnosti očkování je možné využít serologických metod na stanovení protilátek v těle. Pokud jsou protilátky nízké v období 4 týdny po vakcinaci pak je doporučeno změnit výrobce vakcíny a vše opakovat.

 

Kdy neočkovat?

Mazlíčci by se neměli vakcinovat během celkové anestezie, která snižuje jejich imunitu.

Také by se neměli vakcinovat jedinci na lécích snižující imunitu (prednisolon, cyklosporin, mycophenolate, leflunomid a jiné). Léky je nutné vysadit před vakcinací a to minimálně na dva týdny.

Vakcinovat se může jenom zdravé zvíře, každému očkování tedy předchází klinické vyšetření pacienta.

Zdroj: elements.envato.com

 

Očkovaní psů lze pak rozdělit do dvou skupin podle nemocí a typu vakcíny na takzvané HLAVNÍ- CORE a VEDLEJŠÍ – NONCORE.

Hlavní očkované nemoci

  • Psinka (Morbilivirus značený jako D z anglického pojmu distemper)
  • Infekční hepatida (Adenovirus značený jako A)
  • Parvovirová infekce vedoucí k průjmům a poruchám srdečního svalu (značený jako P)

Všechna tato onemocnění lze očkovat každé 3 roky.

Vedlejší očkované nemoci

řadíme k nim lokálně se vyskytující infekce, mezi které lze v ČR zahrnout:

  • Leptospiru (značená jako L). Tato bakterie je přenášená močí hlodavců a je přenosná na člověka neboť se jedná o tzv. zoonózu. Onemocnění se pak projevuje selháním jater, ledvin a krvácením do plic. Při akutním průběhu je pro záchranu pacienta nutná i dialýza, která bohužel není běžně dostupná a je velmi technicky a finančně náročná.
  • Parainfluenza (značená jako Pi). Jedná se o virové onemocnění způsobující problémy dýchacích cest (psincový kašel)

Tyto vakcíny je nutné očkovat každých 12 měsíců. Je tedy dobré Vašeho čtyřnohého kamaráda minimálně jednou do roka zkontrolovat u Vašeho veterinárního lékaře.

Očkování proti vzteklině

Speciální kapitolu pak tvoří vzteklina, která je jako jediná v České republice ze zákona povinná. Opět se jedná o onemocnění přenosné na člověka, jehož léčba je mnohdy nemožná.

Dle zákonů ČR je jedinou povinnou vakcínou u psů vzteklina.

Očkování vztekliny se při primovakcinaci opakuje po 12 měsících a při revakcinaci pak každé 3 roky. Tak, jak u ostatních očkování lze tolerovat časové rozmezí několik týdnů, u vztekliny toto naše legislativa neumožňuje. Vzteklinu je třeba přeočkovat nejpozději v den dle očkovacího průkazu, jinak nabíhá měsíční lhůta, ve které nelze s pejskem cestovat.

Další očkování

Doufáme, že jsme Vám informacemi nezamotali hlavu, ale spíše pomohli problematiku očkování pochopit. Věříme, že většina majitelů chce pro své mazlíčky a rodinu to nejlepší, a proto bránit se očkování postrádá smysl.

Prosím, nezapomínejte, že prevence uleví nejen Vašemu pejskovi, ale také Vaší peněžence, neboť léčba onemocnění je pak velmi nákladná a někdy i přes dostupné prostředky nemožná.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *