Nemoci přenášené klíšťaty

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Lymská borelióza u psů

Původcem lymské boreliózy je bakterie Borrelia burgdorferi, kterou přenáší klíště obecne. Onemocnění se nemusí nijak klinicky projevit, pokud se nějaké příznaky objeví, jsou docela nespecifické. Patří mezi ně letargie, ztráta chuti k jídlu, zvětšené mízní uzliny, polyartritida projevující se bolestivými a oteklými klouby, kulháním (často přerušovaným nebo přecházejícím z jedné nohy na druhou) a neochotou k pohybu. Role borelie při vzniku glomerulonefritis (onemocnění ledvin) je popisována u bernských salašnických psů.

Inkubační doba (tj. doba od nákazy po rozvoj příznaků) se uvádí okolo 2-5 měsíců. Rozšiřující se červená skvrna s bledým středem není u zvířat typická tak jak u člověka. Jestliže je borelióza odhalena včas, je léčitelná antibiotiky, lepší je však předcházet jí dostatečnou ochranou před klíšťaty nebo vakcinací.

Diagnostika se nejčastěji provádí na základě anamnézy, příznaků a přímého průkazu bakterie (kultivace, cytologie, PCR) nebo detekci protilátek. Důležité je zmínit, že i když má pes pozitivní test na protilátky, neukazuje to automaticky na to, že má boreliózu. Často to znamená jen to, že se s daným patogenem někdy setkal, ale primární příčina problému je jinde.

Borrelia bývá také často dávána do souvislosti s neurologickými příznaky, ve provedených studiích však nebyly v centrálním nervovém systému detekovány a jejich podíl na vzniku nervových příznaků je málo pravděpodobný.

zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1939-1676.2009.0466.x?fbclid=IwAR05jXpZ_mVbBwAhRYwBNWcOoMkglc0I_OD5PAQlblxEV5t94R4Np43xwfc

 

Anaplazmóza u psů

Anaplazmóza je též bakteriální onemocnění, v našich podmínkách ji způsobuje Anaplasma phagocytophilum. Napadá určitý typ bílých krvinek. Ani toto onemocnění se neprojevuje nijak specificky, příznaky jsou podobné borelióze – horečka, apatie, zvětšené mízní uzliny, kulhání, bolestivé klouby, ztráta apetitu, průjem, zvracení. Inkubační doba se pohybuje mezi 1-2 týdny. A také u anaplazmózy platí, že je vhodné ji objevit co nejdřív, aby terapie antibiotiky byla co nejúčinnější. Očkování neexistuje.

Ze zahraničí si zvíře může přivézt podobnou bakterii Anaplasma platys. Primárním vektorem je klíště rozšířené v subtropických a tropických oblastech – Rhipicephalus sanguineus. Tato bakterie poškozuje krevní destičky.

U drtivé většiny zvířat nakažených borelií a anaplasmou se neobjeví žádné klinické příznaky onemocnění. Bohužel, díky snadno dostupným testům, detekujícím protilátky proti těmto patogenům, jsou často chybně identifikovány jako příčina zdravotních problémů psů. Pozitivní test nám pouze říká, že se zvíře s infekcí setkalo, nikoli, že je kvůli ní nemocné.

Zdroj: elements.envato.com

*MVDr. Anna Šrenková: V praxi už jsem viděla celou řadu zvířat s vážným zdravotním problémem, léčených chybně na anaplasmu nebo borelii. I přes to, že u Vašeho zvířete vyjde pozitivní test (stanovení protilátek), doporučuji pátrat dále, protože to s největší pravděpodobností bude náhodný nález, nikoliv vyvolávající příčina daného problému. Konkrétně si vzpomínám na psa otráveného jedem na hlodavce, který málem vykrvácel, protože měl shodou náhod pozitivní test na borelii- logicky, antibiotika nepomáhala. 

 

Ehrlichióza u psů

Rhipicephalus sanguineus (druh klíštěte zvaný piják) přenáší také nemoc zvanou ehrlichióza. Původcem je bakterie Ehrlichia canis. Primárně se množí a vyvíjí v bílých krvinkách, ale svým mechanismem působení snižuje funkci, případně úplně destruuje i krevní destičky. Při akutní fázi se klinické příznaky objevují zhruba za 8-20 dní a patří mezi ně mj. horečka, apatie, slabost, zvětšené mízní uzliny, dušnost, povrchové krváceniny, krvácení z nosu, krev v moči.

Celosvětově uznávanou kapacitou je ESCCAP- volně jsou ke stažení manuály, jak postupovat v případě různých infekcí. www.esccap.org

Babezióza

Babezióza je onemocnění vyvolané prvokem Babesia canis, který napadá červené krvinky. Toto onemocnění přenáší druh klíštěte piják lužní. K tomu, aby k přenosu onemocnění došlo, musí být klíště přisáto 2-3 dny. Projevy onemocnění se objeví 2-3 týdny po nákaze. Patří mezi ně horečka, apatie, bledé/nažloutlé sliznice, nechutenství, slabost, či tmavě zbarvená moč. Je-li babezióza odhalena včas, prognóza bývá dobrá, při pozdní diagnostice či přechodu do chronicity je prognóza nejistá až nepříznivá.

Všechny výše zmíněné patogeny svými určitými mechanismy působení ovlivňují imunitní systém a mohou jej stimulovat ke vzniku tzv. imunitně zprostředkovaných onemocnění. K těmto řadíme hemolytickou anémií a trombocytopénii (rozpad červených krvinek, krevních destiček), zánětlivé onemocnění kloubů (polyartritida), či ledvin (glomerulonefritis).

Klíšťová paralýza (obrna)

Kromě toho, že klíště může působit jako přenašeč různých nemocí, obsahují jeho sliny neurotoxiny, které u vnímavých jedinců mohou vyvolat tzv. klíšťovou paralýzu.  V takovém případě je nezbytné okamžitě odstranit všechna klíšťata a poradit se s veterinářem, který nejlépe dokáže posoudit závažnost aktuálního stavu. Neurologické příznaky by měly odeznít během dvou dnů po odstranění klíštěte, ale zvláště při velké infestaci může hrozit úplně ochrnutí včetně dýchacích svalů, což může mít fatální důsledky.

Nejlepším bojem proti těmto nemocem je prevence! 

Jak klíště poznat a spolehlivě odstranit naleznete v článku: Jak vytáhnout klíště

Vybrat vhodný přípravek vám pomůžeme v článku: Přípravky proti vnějším parazitům 

Alternativními a přírodními produkty proti klíšťatům se zabýváme v článku: Přírodní přípravky v boji proti parazitům 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *