Zákal čočky, šedý zákal

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Stavba i funkce očí psa je velice podobná těm našim. Oko je kryto z větší části bělimou, která ve přední části oka přechází v rohovku. Pod bělimou se nachází cévnatka, která vyživuje hluboké vrstvy sítnice. Cévnatka napíná řasnaté těleso (které z ní vychází) a tím dokáže oko zaostřit na dálku. Z řasnatého tělesa se formuje závěsný aparát, na kterém drží čočka. A ta nás v tomto článku bude zajímat nejvíce.

Zdroj: Tereza Opltová

Zaostřeno na čočku

Čočka je bikonvexní struktura, která láme světlo tak, aby došlo ke správnému dopadu na sítnici a vytvořilo daný obraz. Aby mohla plnit svou funkci správně a pes (stejně jako my) mohl vidět ostře, tak nejenom, že musí být ve správné pozici a být správně zakřivená, ale musí být také čirá. Pokud dojde k zakalení čočky, světlo, které přes ni prochází, se začne lámat špatně a dopadne na jiné místo sítnice. Výsledkem je rozmazaný, zakalený obraz.

Zdroj: Tereza Opltová

 

Šedomodře zakalené oči

Pokud na svém psovi pozorujete, že se mu postupně zakalují oči do šedomodra až šeda, bude se nejspíše jednat buď o tzv. lentikulární (čočkovou) sklerózu nebo šedý zákal (tzv. katarakta).

Lentikulární skleróza je jev, který dříve či později čeká oči každého stárnoucího psa. Čočka je totiž složena z vláken, která se s postupujícím věkem ztlušťují a shlukují. Oko pak začne mít namodralý nádech. Lentikulární skleróza způsobuje jen mírný diskomfort, pes může vidět lehce rozmazaně, ale jelikož se skleróza vyvíjí velmi pomalu, pes má tak dostatek času si na změněné vidění zvyknout. Lentikulární skleróza se vyvíjí na obou očích současně.

Pokud zpozorujete šedý zákal jen na jednom z očí, nebo i přes vše výše popsané máte obavy, je na místě navštívit veterinárního lékaře pro komplexní vyšetření a diagnostiku. Mohlo by se totiž jednat o šedý zákal, což zpravidla není akutní onemocnění, ale je vhodné ho pozorovat a zvolit případnou terapii.

Komplexní vyšetření oka a zraku může dále odhalit mnohem závažnější problémy:

  • glaukom (zelený zákal)
  • korneální dystrofie (změny rohovky)
  • uveitidy (záněty živnatky) a další

Čím je způsoben šedý zákal?

Některé šedé zákaly mají genetický původ, jiné se mohou objevit jako přidružující onemocnění k cukrovce (metabolická katarakta). Šedý zákal může být způsoben i traumatem (traumatická katarakta), působením thalia, kobaltu, selenu a některých cytostatických léků (toxická katarakta) nebo může vzniknout spontánně se vzrůstajícím věkem pacienta. Dokonce některá plemena mohou být více náchylná ke vzniku katarakty než ostatní (americký kokršpaněl, labradorský retrívr, bostonský teriér, velššpringršpaněl).

Dělení šedého zákalu:

DLE LOKALIZACE subkapsulární kapsulární kortikální nukleární polární ekvatoriální
DLE STUPNĚ ZRALOSTI vznikající nezralý zralý přezrálý  
DLE STÁŘÍ PACIENTA vrozený vývojový senilní  
DLE ROZSAHU částečný úplný  
DALŠÍ metabolický traumatický toxický  

 

Oslepne můj pes?

Pokud šedý zákal postihne méně než 30 % čočky nebo pokud je postižena jen jedna čočka, vidění může být jen lehce alterováno. Pokud se zakalí více než 60 % čočky, změny zraku mohou být patrné. Pokud se čočka zakalí celá, oko (oči) se stane slepým, neboť přes čočku neprojdou žádné paprsky. Rychlost zakalení závisí na typu katarakty a dalších rizikových faktorech.

Jaká je terapie šedého zákalu?

Jedinou efektivní terapií katarakt vracející zrak je chirurgická technika, provedena v celkové anestezii, zvaná fakoemulzifikace. Tato technika využívá nástroje k fragmentaci a odstranění zakalené čočky. Cílem operace je odstranění zakaleného obsahu a vložení nitrooční čočky (IOL, intraocular lens) do čočkového pouzdra.

Existuje i situace, kdy nitrooční čočka (IOL) nemůže být vložena do oka, i přesto se doporučuje operaci podstoupit. Zvíře bez nitrooční čočky (IOL) bude dalekozraké, nicméně bude vidět aspoň něco.Operaci se doporučuje provést na obou očích zároveň (pokud jsou obě postižené), aby zvíře nemuselo do celkové anestezie dvakrát a byla snazší pooperační rekonvalescence.

Zdroj: Tereza Opltová

3 komentáře: „Zákal čočky, šedý zákal

  • 3 června, 2022 (4:13 pm)
    Trvalý odkaz

    Velmi pěkné napsáno ! Bohužel naši psi milackove když začínají přicházet do o určitého věku tak mají ty samé problémy stárnoucí lidé Je to smutné Moc ! Ale bohužel je to život A ten není vždy milosrdný Ba přesně naopak ???

    Reagovat
  • 3 října, 2022 (3:57 am)
    Trvalý odkaz

    Dobry den, mám čivavu je mu 6 let a začal mít problem s jedním okem. Šedý povlak na oku, krvavé bélmo a otok pod okem. Slzí mu . Byly jsme na veterine a pí doktorka řekla že ma škrábnutí v oku ale mě se to nezdá. Dostal antibiotika a vůbec nepomáhají. Poradíte mi prosím co dál, děkuji Vojtova

    Reagovat
    • 3 října, 2022 (6:37 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den,
      doporučila bych Vám obrátit se přímo na veterinárního oftalmologa – v každém větším městě nějaký je (google pomůže vyhledat).
      ).

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *