Cukrovka u psa a kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to cukrovka?

Cukrovka, neboli diabetes mellitus, je jedno z nejčastěji se vyskytujících hormonálních onemocnění psů i koček. Krevní cukr (glukóza) je zdrojem energie pro všechny buňky v těle. Hormon produkovaný ve slinivce (pankreatu) umožňuje přechod glukózy z krve do buněk a její následující zužitkování a zpracování.

Stejně jako u lidí se rozlišují dva typy cukrovky. V první variantě se ve slinivce tvoří příliš málo hormonu inzulinu,  v druhé ho slinivka produkuje dostatek, ale cílové tkáně jsou vůči němu rezistentní. Tak či onak nastává stav, kdy máme velké množství krevního cukru, ale orgány jej neumí přijmout a trpí nedostatkem energie.

Projevy cukrovky

Nejčastější symptomy provázející cukrovku jsou především:

Časté pití a močení

Zvýšený apetit, ale současné hubnutí

V případě ketoacidózy (viz níže) se může objevit zvracení, průjem, únava.

Zdroj: elements.envato.com glukometr: přístroj k měření krevního cukru vhodný do domácích podmínek

Diagnostika cukrovky

Pacienti s cukrovkou mají vysokou hladinu krevního cukru (hyperglykémii). Ta však může být zvýšena i z jiných důvodů (např. stres, Cushingův syndrom). Po kompletním vyšetření krve následuje vyšetření moči. Za normálních podmínek cukr do moči vůbec neprochází. Při cukrovce je v moči přítomen, v případě ketoacidózy (viz níže) mohou být přítomny i ketolátky. Pacienti s cukrovkou současně často trpí na zánět močových cest.

Zejména u koček se vyplatí stanovit krevní parametr fruktosamin, díky kterému jsme schopni rozlišit jednorázové zvýšení glukózy (např. vlivem stresu) od déle přetrvávající hyperglykémii. Dále se snažíme objasnit další možné komplikace cukrovky pomocí ultrazvuku břicha, rentgenu hrudníku a dalšími doplňujícími krevními testy.

Především kočky mohou na stres odpovědět výrazně zvýšenou hladinou krevní glukózy. Diagnózu CUKROVKA tedy nemůžeme nikdy stanovit pouze na základě jednorázově zvýšené hladiny cukru v krvi.

Léčba cukrovky

Terapie spočívá v dodávání insulinu, který se píchá tenkou jehličkou do podkoží. Přípravků je na trhu více druhů, obvykle se aplikuje 2x denně.

Zdroj: elements.envato.com

U nekastrovaných fen často dochází k produkci hormonů, které zvyšují rezistenci vůči inzulinu (i přes to, že ho slinivka tvoří dostatek, buňky jej neumějí využít), a je tedy doporučena kastrace. Součástí léčby je i změna diety, existují komerčně vyráběné granule určené právě pro diabetiky. V případě obezity je potřeba zhubnout, protože tuková tkáň může vést ke snížené odpovědi buněk na inzulin.

Pokud má zvíře nějaké další konkurenční onemocnění, je potřeba léčit i to (např. zánět slinivky, Cushingův syndrom, zánět močových cest).

Léčba cukrovky není vždy úplně jednoduchá a vyžaduje výbornou spolupráci a důvěru mezi majitelem zvířete, zvířetem samotným a veterinárním lékařem. K lepšímu monitoringu odpovědi na terapii se stanovuje křivka zaznamenávající hladinu cukru v průběhu dne. Takto můžeme případně dávky inzulinu upravit.

Některá zvířata (zejména kočky) se mohou z cukrovky úplně vyléčit.

Léčený pacient musí být pravidelně kontrolován a majitel musí být důkladně informován o všech možných komplikacích spojených s léčbou.

Měření krevní glukózy u kočky v domácích podmínkách

Diabetická ketoacidóza

Jedná se o velmi nebezpečnou komplikaci cukrovky. I přes to, že hladina cukru je v krvi vysoká, buňky ji nedokáží využít a hladovějí. Proto začnou využívat jiný zdroj energie, kterým jsou především tuky. Při jejich zpracování se začnou v těle hromadit tzv. ketolátky, které vedou k rozvoji diabetické ketoacidózy. V tomto stavu už je zvíře malátné, zvrací, má průjem a vyžaduje neodkladnou intenzivní terapii.

Proč pacient nereaguje na inzulinovou terapii?

V prvé řadě je potřeba zjistit, zda je inzulin podáván správně a vhodně uchováván.

Nejčastější příčinou je nějaké konkurenční onemocnění, které snižuje citlivost buněk k inzulinu. Mezi ty nejčastější patří: obezita, pohlavní hormony u nekastrovaných fen, zánět dásní v důsledku špatného stavu zubů, zánět močových cest, zánět slinivky, akromegalie a nádorová onemocnění.

Teprve pokud všechna tato onemocnění vyloučíme, můžeme zvážit změnu inzulinu.

Jak se projeví předávkování inzulinem?

Příliš mnoho inzulinu vede ke snížení krevního cukru (hypoglykémii), která se projeví zejména apatií a slabostí.

Příliš nízká hladina glukózy v krvi je vždy nebezpečnější než ta vysoká!

Jak se projeví poddávkování inzulinem?

Zvíře nadále vykazuje příznaky spojené s cukrovkou, zejména hodně pije a častěji močí.

Jaká je kvalita života zvířat s cukrovkou?

Na pravidelnou aplikaci inzulinu si většina pacientů velmi rychle zvykne. Pokud majitel přistupuje k onemocnění zodpovědně, zvířata s tímto onemocněním vedou dlouhý a kvalitní život.

Pokud diagnostikuji u nějakého zvířete cukrovku, součástí toho je i cca hodinový rozhovor s majitelem, kdy je mu vše podrobně vysvětlím. Společně si ukážeme, jak se glukóza dá měřit i jak se píchá inzulin. To totiž rozhodne o tom, jestli bude léčba úspěšná nebo ne.

Cukrovka cena léčba

Záleží na velikosti zvířete a množství a druh použitého inzulinu. Kromě samotného přípravku je potřeba velké množství inzulinových jednorázových stříkaček. U psa o váze 10kg musíte počítat měsíčně s cca 1000Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *