Hodně pije, častěji močí
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Jak poznat, že zvíře více pije?
Vysvětlení pojmů:
Polydipsie: zvíře pije více
Polyurie: zvíře močí více (myšleno na objem, nikoliv frekvenci)
Většinou je majitel schopen poznat, že zvíře pije více, nebo častěji močí. I přes to, že oba tyto fenomény jdou ruku v ruce, může se stát, že si povšimneme pouze jednoho z nich. Komplikovanější situace může nastat u zvířat žijících venku, nebo v domácnostech s více zvířaty (více nebo neměřitelné zdroje vody, močení volně na pozemku, více toalet).
Kvantifikovat močení je složité, z tohoto důvodu měříme vždy jen množství vypité. A kdy zvíře vlastně pije hodně? Pokud vypije více než 100ml/kg hmotnosti za 24hodin.
Pokud pes vážící 10kg vypije za 24h více než 1L, pokud pes vážící 20kg vypije za 24h více než 2L, tak už něco není v pořádku.
Na co se zaměřit, když zvíře ,,chodí častěji“?
Od polyurie, to znamená močení většího objemu, než je normální, musíme odlišit další pojmy jako pollakisurie – močení častěji ale malé množství (celkový objem moči je stejný, jen je rozdělen do více dávek), strangurie (bolestivé močení) a močová inkontinence (zvíře ztrácí moč, aniž by si toho bylo vědomé). Tyto otázky Vám zřejmě i lékař bude pokládat, protože příčiny pro tyto symptomy se mohou zásadně lišit.
Častějším pitím a močením se může projevit celá řada onemocnění. K tomu, abychom mohli správně určit diagnózu, je potřeba vyšetřit moč a ve většině případů i krev.
Příčiny častějšího pití a močení u psů a koček
-
Chronické onemocnění ledvin
Z vyšetření je pro onemocnění ledvin typické, že moč je málo koncentrovaná a v krvi nalezneme zvýšené ledvinné parametry(močovina, kreatinin, SDMA, fosfor). Na ultrazvuku mají ledviny často změněnou strukturu. Zvířata kromě častějšího pití a močení také hubnou a mají zhoršenou kvalitu srsti. Onemocnění ledvin může být doprovázeno i trávícími obtížemi, jako nechutenství, zvracení, či průjem.
-
Zánětlivé procesy
Jedná se o infekční záněty způsobené bakteriemi. Toxiny produkované těmito bakteriemi brání adekvátní koncentraci moči. Mezi ty nejčastější patří zánět dělohy, zánět prostaty, zánět močových cest. Tyto procesy diagnostikujeme pomocí vyšetření krve (vysoké bílé krvinky), zobrazovací metodou (ultrazvuk=sono) v kombinaci s vyšetřením moči (snížená hustota moči, přítomnost zánětlivých buněk).
Zvýšená funkce štítné žlázy postihuje především starší kočky. Ty, kromě častějšího pití a močení, často hubnou i přes zachovalý apetit, mohou mít zhoršenou kvalitu srsti a dokonce být agresivní. K diagnostice je potřeba stanovit z krve hladinu hormonu štítné žlázy (T4).
-
Diabetes mellitus= cukrovka
Onemocnění způsobené nedostatečnou tvorbou inzulinu ve slinivce, nebo vzniklou rezistencí k inzulinu. Postihuje zejména starší psy i kočky. Mezi typické projevy patří kromě častého pití a močení také zvýšený apetit, ale i přes to ztráty váhy. Diagnostikuje se na základě vyšetření moči a krve. V moči obvykle nacházíme glukózu (cukr). Ve většině případech jsou potřeba další test ke zjištění možné příčiny vzniku rezistence k inzulinu. Postižení jedinci mívají predispozice k opakujícím se zánětům močových cest.
-
Cushingův syndrom=hyperadrenokorticismus
Onemocnění charakterizované zvýšené funkce nadledvinek spojenou s nadměrnou produkcí hormonu kortisol. Pacienti s tímto onemocněním mají často také změny na kůži (tenká srst, tmavé tečky), prořídlou srst a v důsledku povolení svaloviny a zvětšených jater i zvětšené břicho. K diagnostice tohoto onemocnění slouží (po základu: krev, moč, ultrazvuk) speciální krevní test (LDDST).
-
Addisonova choroba= hypoadrenokorticismus
Pacienti s Addisonem mají nedostatek hormonů tvořených v nadledvině. Toto onemocnění se může projevit velmi různorodě. Mezi obvyklé příznaky patří kromě častého pití a močení také trávící obtíže (zvracení, průjem, hubnutí), i únava a apatie. K diagnostice tohoto onemocnění slouží (po základu: krev, moč, ultrazvuk) speciální krevní test (ACTH stimulační test).
V játrech se tvoří močovina, která hraje důležitou roli při koncentraci moči. Snížená funkce jater v důsledku různých onemocnění vede ke snížené tvorbě močoviny a nadměrné retenci amoniaku. Mezi častá onemocnění patří např. portosystémový zkrat u mladých psů, chronická hepatitis, poškození jater v důsledku intoxikace (otravy), leptospira, či fibróza nebo cirhóza jater. K diagnostice těchto onemocnění je potřeba (po základu: krev, moč, ultrazvuk) speciální funkční test jater (amoniak, žlučové kyseliny).
-
Zvýšená krevní hladina vápníku
Nejčastěji příčinou zvýšeného vápníku u psů jsou nádorová onemocnění, jakožto tzv.paraneoplastický syndrom. Některé nádorové buňky (karcinom, lymfom, multipní myelom) tvoří produkty podobné hormonu příštitných tělísek, vedoucí ke zvýšení vápníku v krvi. Vápník vede ke snížené koncentraci moči. Další příčinou vysokého vápníku je nadměrná funkci příštítných tělísek (hyperparatyreóza), Addisonova choroba, onemocnění ledvin, špatná výživa, či otrava.
-
Léčiva
Celá řada běžně užívaných léků vede k častějšímu pití a močení. K těm nejčastějším patří: kortikosteroidy (prednison, prednisolon, dexamethason), diuretika (furosemid), používáná zejména u onemocnění srdce a phenobarbital (léky na epilepsii).
-
Psychogenní polydipsie
Zvíře je fyzicky zdravé, ale psychicky ne. Abychom tuto diagnózu stanovili, musíme všechny ostatní možné příčiny vyloučit pomocí dostupných testů.
-
Diabetes insipidus = žíznivka
Onemocnění hypofýzy (část mozku), kde se nedostatečně tvoří antidiuretický hormon, který je zodpovědný za adekvátní koncentraci moči. Pokud se moč nekoncentruje jak má, je jí vyloučeno nadměrné množství. To vede k dehydrataci, kterou zvíře kompenzuje zvýšeným příjmem vody. Jedná se o velmi vzácné onemocnění.
Jaká vyšetření jsou potřeba?
Stěžejním vyšetřením u každého zvířete, které více pije a močí je vyšetření moči, ve většině případů následované vyšetřením krve, případně ultrazvukem.
Časté dotazy a omyly
- Když má zvíře v moči glukózu (cukr), znamená to, že má cukrovku? Nemusí, ale je to nejpravděpodobnější vysvětlení.
- Když zvíře hodně pije a močí je správné mu dát antibiotika bez jakéhokoliv vyšetření? Rozhodně ne. Antibiotika jsou léky proti bakteriálním infekcím. Bakteriální infekce je pouze jednou z mnoha příčin vedoucí k častějšímu pití a močení a měla by se nasazovat pouze v případě, že v moči prokážeme přítomnost baktérií.
- Pomůže, když zvířeti s častějším pitím či močením omezíme přísun vody? V žádném případě, takové zvíře je nemocné, a i přes to, že hodně pije, často i dehydratované. Omezení tekutin může zvířeti naopak ublížit.
- Je možné diagnostikovat zánět močových cest jen na základě klinického vyšetření? Ne, zánět močových cest se diagnostikuje průkazem baktérií v moči (ty vidíme pod mikroskopem, nebo na speciálním kultivačním médiu).