Hypertyreóza: zvýšená funkce štítné žlázy

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Štítná žláza je endokrinní orgán, nacházející se na spodní straně krku. Její hlavní funkcí je produkce hormonů (T3,T4), které se podílejí na metabolismu živin, správném vývoji organismu a zajištění funkce orgánů.

Stejně jako u každé jiné  žlázy s vnitřní sekrecí v těle, může dojít k nedostatečné nebo nadbytečné produkci těchto hormonů.

U koček se zpravidla setkáváme s nadměrnou funkcí štítné žlázy = hypertyreózou, naopak psy postihuje častěji hypotyreóza, tedy snížená produkce hormonů štítné žlázy.

U psů se s hypertyreózou setkáváme velmi vzácně, většinou je způsobena zhoubným nádorovým procesem štítné žlázy.

Jak vznikne hypertyreóza?

U drtivé většiny koček se jedná o zbytnění štítné žlázy v důsledku nezhoubného (benigního) bujení = adenomu, vedoucího k nadměrné produkci hormonů štítné žlázy. Pouze u asi 2% koček se objeví nádor zhoubný (maligní) = adenokarcinom.

 

Příznaky zvýšené funkce štítné žlázy

Nejčastěji se s tímto onemocněním potýkáme u starších koček, zpravidla nad 8 let. Nadměrné množství hormonů vede ke zrychlení metabolismu. Nemocná kočka má zvýšený apetit, ale přesto ztrácí na váze, více pije a častěji močí, má zhoršenou kvalitu srsti, která nadměrně vypadává, kočka je hyperaktivní, někdy až agresivní a může mít trávící obtíže (zvracení, průjem).

Méně často se může toto onemocnění projevit i apatií, sníženým příjmem krmiva, případně zrychleným dechem. U některých koček můžeme prsty cítit zbytnění na spodní straně krku.

Zvýšená funkce štítné žlázy se může projevit velmi různorodě, a je potřeba na ni myslet u většiny nemocných starších koček.

Zvýšený příjem tekutin je častým projevem hypertyreózy. Zdroj: elements.envato.com

Diagnostika

Diagnostika zvýšené funkce štítné žlázy je založena na stanovení hormonu T4 z krve. Toto vyšetření stojí kolem 800Kč a některá pracoviště jsou schopna jej udělat na počkání, jinde jsou výsledky do pár dní. V zahraničí se využívá i scintigrafie.

Pokud však kočka vykazuje některé z výše popsaných příznaků je důležité udělat kompletní vyšetření krve a moči, protože se může jednat i jiný problém – např. onemocnění ledvin. Protože část koček postižena hypertyreózou trpí i onemocněním srdce, je často doporučeno kardiologické vyšetření, nebo alespoň rentgen hrudní dutiny. U každého takového pacienta by měl být změřen i krevní tlak.

Stanovení hodnoty T4 bývá často součástí preventivních geriatrických kontrol u starších koček.

Léčba

Existuje více možností léčby. Ta nejčastěji využívaná je podávání léků (ve formě tablet, nebo gelu), optimálně 2x denně. Tyto léky však mohou snížit produkci krvinek v kostní dřeni a během léčby může dojít ke zhoršení ledvinných hodnot, protože neléčená hypertyreóza může onemocnění ledvin zamaskovat. Z tohoto důvodu je potřeba provádět kontrolní vyšetření včetně stanovení hodnoty T4 pro optimalizaci dávky léčiva v pravidelných intervalech.

V případě nedostatečné dávky příznaky nemizí, v opačném případě, tedy při předávkování, může dojít únavě a tloustnutí.

Další možností je terapie pomocí radioaktivního jódu, při které dojde ke zničení štítné žlázy. Takové řešení je trvalé a zvíře nevyžaduje další léčbu. Je sice finančně náročnější, ale odpadá tak starost s pravidelným podáváním léků. Vzácně se provádí chirurgické odstranění štítné žlázy.

Další alternativou je podávání diety chudou na jód.

Medikamentózní léčba vyžaduje pravidelné krevní kontroly u veterináře.

Prognóza

Kočky s nezhoubným bujením mají při adekvátní terapii nenarušenou kvalitu života a mohou se dožít několika let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *