Ztráta, vypadávání srsti

 

Ztráta srsti = alopecie.

Línání

Je obecně známo, že některá plemena ztrácí chlupy více než jiná. K nadměrným ztrátám dochází přirozeně 2x do roka během přesrstění, a to na jaře a na podzim. V tomto období je dobré dlouhosrstému parťákovi pomoci se přebytečné srsti zbavit vyčesáváním a zabránit tak tvorbě dredů, případně zapařenin na kůži (hot spot).  Pokud ale dojde k nadměrným ztrátám srsti mimo standardní období línání, je potřeba myslet na nějaký zdravotní problém.

Nejčastější příčinou vypadávání srsti je u koček a psů svědivost.

Ztráta srsti bývá často provázena její zhoršenou kvalitou (matná srst), svědivostí projevující se škrábáním a vykusováním, změnami na kůži (krusty, strupy, lupy, zarudnutí, zvýšený maz), vznikem lysin. Lysá místa se mohou objevovat jen na určitých místech, mohou být symetrická, nebo může být řídká srst v celém rozsahu.

Příčiny vypadávání srsti, lysin a řídké srsti

 • Infekční příčiny

Do infekčních příčin řadíme zejména parazity na srsti, které se živí krví, nebo pokožkou. Mezi ty nejběžnější patří blechy, vši, všenky. Současně často pozorujeme svědění. Parazitem žijícím v kůži je demodex, který způsobuje ve většině případů fokální ztrátu srsti většinou okolo očí a tlamy. Původce svrabu je také parazit (zákožka svrabová) parazitujícím v kůži.

 

I po odstranění klíštěte může v místě zůstat lysinka, nebo dokonce boulička.

bakteriální a kvasinkové (malassezia) infekci kůže dochází většinou sekundárně- tzn. bakterie se usadí v již narušené kůži.

Plísňová (dermatofyta) onemocnění se často projeví pravidelnými kruhovitými změnami na kůži.

 

 • Alergie ať už na složky potravy, nebo na komponenty prostředí (pyl, roztoči) či bleší kousnutí se často projevuje na kůži vypadáváním srsti, svěděním a zarudnutím

 

 • Špatná výživa: krmení nevhodných levných granulí s nedostatkem mastných kyselin se může projevit zhoršenou kvalitou srsti a jejím nadměrným vypadáváním

 

 • Poranění, jizvy, bezsrsté místo po aplikaci injekce

Pokud se zvíře škrábe, zabraňte tomu! Drážděním kůže se poškozuje její ochranná bariéra a může dojít k sekundární infekci bakteriemi, nebo kvasinkami.

 • Hormonální onemocnění jsou typická svou symetrií a absencí svědivosti

Zvýšená funkce nadledvinek (Cushingův snydrom) postihuje zejména starší psy a bývá provázen typickými kožními změnami: kůže je tenká, suchá, komedony (černé tečky). Kromě toho vykazují pacienti s tímto onemocněním zvětšené břicho a hodně pijí.

Snížená funkce štítné žlázy (hypothyreóza) se u psů kromě symetrické nesvědivé alopecie projevuje nárůstem váhy, vyhledávání tepla a sníženou aktivitou.

Zvýšená produkce pohlavních hormonů (nádory varlata, nádory/cysty vaječníků)

Zvýšená funkce štítné žlázy (hyperthyreóza) je onemocnění starších koček, které je kromě zhoršené kvality srsti provázeno i častějším pitím a hubnutím i přes normální apetit, zvracením, průjmy.

 • Špatná péče o srst: nadměrné používání šampónu, nešikovná úprava srsti holením, či trimováním, přetopené prostory
 • Imunitně zprostředkovaná onemocnění: sebadenitis, alopecia areata
 • Neoplastická (rakovinná) onemocnění (primární kůže či jako paraneoplastický syndrom)
 • Nežádoucí účinky některých léků (kortikosteroidy)
 • Dysplastická onemocnění: folikulární dysplazie, alopecie barevných mutantů
 • Psychogenní alopecie, kdy se zvíře v důsledku psychické nepohody (nervozita, strach, nuda) nadměrně vylizuje a škrábe
 • Stres vede ke zvýšené ztrátě srsti

 

Při nadměrném vylizování srsti u koček se může v trávícím traktu vytvořit trichobezoár, který může vést k trávícím obtížím.

 

Strupy v srsti

Strupy většinou vznikají jako důsledek škrábání kůže. Může dojít k drobným krvácením a následnému zaschnutí sekretu. Samotné strupy a slepená srst může opětovně vést ke svědivosti.

Diagnostika

Jak už víme, ztráta srsti, neboli alopecie není diagnóza, ale pouze příznak/projev nějakého onemocnění, kterých opravdu celá řada. Prvním krokem je rozlišit, jestli se jedná primárně o onemocnění kůže, nebo projev systémového onemocnění. Pokud vaše zvíře ztrácí srst, zkuste se zaměřit na to, jestli současně nepozorujete i jiný problém (nadměrné pití, ztráta váhy, atd.), jestli se škrábe či nadměrně líže. Prvním krokem je základní vyšetření u veterináře, který vás případně referuje ke specialistovi na kožní onemocnění- dermatologovi.

Jak předejít vypadávání srsti?

 • Krmte zvíře kvalitním krmivem, případně přidejte nějaký zdroj nenasycených mastných kyselin (např. rybí olej)
 • Používejte antiparazitika
 • Starejte se o srst- pravidelně ji vyčesávejte, nepřehánějte to se šamponováním, vyvarujte se přetopeným místnostem a snažte se doma zvíře držet v psychické pohodě

 

Černání kůže u psa

K tmavnutí kůže, neboli hyperpigmentaci dochází při opravě poškozené kůže v důsledku zvýšené tvorby tmavého pigmentu melaninu. K takovému poškození dochází zejména při zánětu kůže, či jejím škrábáním (parzité, alergie, bakteriální zánět, kvasinková infekce). Některé hormonální poruchy jako Cushingův syndrom (zvýšená funkce nadledvinek) a hypothyreóza (snížená funkce štítné žlázy) také vedou k hyperpigmentaci. Nejčastěji jsou postiženy slabiny a spodní část těla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *