Ztráta a vypadávání srsti

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Ztráta srsti = alopecie.

Línání

Je obecně známo, že některá plemena ztrácí chlupy více než jiná. K nadměrným ztrátám dochází přirozeně 2x do roka během přesrsťování, a to na jaře a na podzim. V tomto období je dobré dlouhosrstému parťákovi pomoci se přebytečné srsti zbavit vyčesáváním a zabránit tak tvorbě dredů, případně zapařenin na kůži (hot spot).  Pokud ale dojde k nadměrným ztrátám srsti mimo standardní období línání, je potřeba myslet na nějaký zdravotní problém.

Nejčastější příčinou vypadávání srsti je u koček a psů svědivost.

Ztráta srsti bývá často provázena její zhoršenou kvalitou (matná srst), svědivostí projevující se škrábáním a vykusováním, změnami na kůži (krusty, strupy, lupy, zarudnutí, zvýšená tvorba mazu), vznikem lysin. Lysá místa se mohou objevovat jen na určitých místech, mohou být symetrická, nebo může být řídká srst po celém těle.

Příčiny vypadávání srsti, lysin a řídké srsti

  • Infekční příčiny

Do infekčních příčin řadíme zejména parazity na srsti, které se živí krví, nebo pokožkou. Mezi ty nejběžnější patří blechy, vši, všenky. Současně často pozorujeme svědění. Parazitem žijícím v kůži je demodex, který způsobuje ve většině případů lokální ztrátu srsti většinou okolo očí a tlamy. Původce svrabu je také parazit (zákožka svrabová) žijící v kůži.

 

I po odstranění klíštěte může v místě zůstat lysinka nebo dokonce boulička.

bakteriální a kvasinkové (malasseziové) infekci kůže dochází většinou sekundárně – tzn. bakterie se usadí v již narušené kůži.

Plísňová (dermatofytická) onemocnění se často projeví pravidelnými kruhovitými změnami na kůži.

Zdroj: elements.envato.com

 

  • Alergie, ať už na složky potravy, nebo na komponenty prostředí (pyl, roztoči) či bleší kousnutí, se často projevuje na kůži vypadáváním srsti, svěděním a zarudnutím.

 

  • Špatná výživa: krmení nevhodných levných granulí s nedostatkem nenasycených mastných kyselin se může projevit zhoršenou kvalitou srsti a jejím nadměrným vypadáváním.

 

  • Poranění, jizvy, bezsrsté místo po aplikaci injekce

Pokud se zvíře škrábe, zabraňte tomu! Drážděním kůže se poškozuje její ochranná bariéra a může dojít k sekundární infekci bakteriemi nebo kvasinkami.

  • Hormonální onemocnění jsou typická svou symetrií a absencí svědivosti.

Zvýšená funkce nadledvinek (Cushingův syndrom) postihuje zejména starší psy a bývá provázen typickými kožními změnami: kůže je tenká, suchá, přítomny jsou komedony (černé tečky). Kromě toho vykazují pacienti s tímto onemocněním zvětšené břicho a hodně pijí.

Snížená funkce štítné žlázy (hypothyreóza) se u psů kromě symetrické nesvědivé alopecie projevuje nárůstem váhy, vyhledávání tepla a sníženou aktivitou.

Zvýšená produkce pohlavních hormonů (nádory varlat, nádory/cysty vaječníků) se také může projevit kožními změnami.

Zvýšená funkce štítné žlázy (hyperthyreóza) je onemocnění starších koček, které je kromě zhoršené kvality srsti provázeno i častějším pitím a hubnutím i přes normální apetit, zvracením, průjmy.

  • Špatná péče o srst: nadměrné používání šampónu, nešikovná úprava srsti holením, či trimováním, přetopené prostory

 

  • Imunitně zprostředkovaná onemocnění: sebaceózní adenitis, alopecia areata

 

  • Neoplastická (rakovinná) onemocnění (primární rakovina kůže či jako projev paraneoplastického syndrom)

 

 

  • Dysplastická onemocnění: folikulární dysplazie, alopecie barevných mutantů

 

  • Psychogenní alopecie, kdy se zvíře v důsledku psychické nepohody (nervozita, strach, nuda) nadměrně vylizuje a škrábe

 

  • Stres vede ke zvýšené ztrátě srsti

 

Při nadměrném vylizování srsti u koček se může v trávicím traktu vytvořit trichobezoár, který může vést k obtížím (zvracení, až ucpání střeva).

 

Strupy v srsti

Strupy většinou vznikají jako důsledek škrábání kůže. Může dojít k drobnému krvácením a následnému zaschnutí sekretu. Samotné strupy a slepená srst může opětovně vést ke svědivosti.

Diagnostika

Jak už víme, ztráta srsti, neboli alopecie není diagnóza, ale pouze příznak/projev nějakého onemocnění, kterých je opravdu celá řada. V prvním kroku musíme rozlišit, jestli se jedná primárně o onemocnění kůže nebo projev systémového onemocnění. Pokud vaše zvíře ztrácí srst, zkuste se zaměřit na to, jestli současně nepozorujete i jiný problém (nadměrné pití, ztráta váhy, atd.), jestli se škrábe či nadměrně líže. Vašeho mazlíčka by měl vyšetřit veterinář, který případně doporučí návštěvu specialisty na kožní onemocnění – dermatologa.

Zdroj: elements.envato.com

Jak předejít vypadávání srsti?

  • Krmte zvíře kvalitním krmivem, případně přidejte nějaký zdroj nenasycených mastných kyselin (např. rybí olej).
  • Používejte antiparazitika.
  • Starejte se o srst – pravidelně ji vyčesávejte, nepřehánějte to se šamponováním, vyvarujte se přetopeným místnostem a snažte se doma zvíře držet v psychické pohodě.

Vypadávání srsti na ocase, lysý ocas

U psů se v této oblasti nachází mazová žláza. Vlivem pohlavních hormonů (testosteronu) může zbytnět a následně se zanítit. Lokální ošetření pomocí desinfekčního šampónu nebo antibiotik, není ve většině případů efektivní. Vyřešit problém může kastrace. Ztrátou srsti na ocase se může projevit i celá řada jiných onemocnění, např. snížená funkce štítné žlázy nebo Cushingův syndrom.

Zdroj: Anna Šrenková

Černání kůže u psa

K tmavnutí kůže, neboli hyperpigmentaci, dochází při opravě poškozené kůže v důsledku zvýšené tvorby tmavého pigmentu melaninu. K takovému poškození dochází zejména při zánětu kůže, či jejím škrábáním (parazité, alergie, bakteriální zánět, kvasinková infekce). Některé hormonální poruchy jako Cushingův syndrom (zvýšená funkce nadledvinek) a hypothyreóza (snížená funkce štítné žlázy) také vedou k hyperpigmentaci. Nejčastěji jsou postiženy slabiny a spodní část těla.

2 komentáře: „Ztráta a vypadávání srsti

  • 1 března, 2024 (7:22 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,
    dnes je to týden, co jsme si s dětmi pořídili myšky ze zverimexu. Postupně jim začíná vypadává srst a mají holá místa – jedna má pruh na bříšku, další zádíčka. A u jedné jsme včera našli malé červíky v trusu.

    Co s tím? Existuje nějaký přípravek na odčervení myšek a nějaký léčivý přípravek na pokožku a srst? Opatrně je případně něčím umýt – šamponem pro králíky a morčata?

    Děkuji mnohokrát za odpověď, Jana Lišková

    Reagovat
    • 3 března, 2024 (9:28 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, ano u myšek lze použít přípravek Stronghold – doporučuji obrátit se na nejbližšího veterináře, ten vám pomůže pipetku nadávkovat.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *