Alergie u psa a kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Zřejmě každý z nás už s alergií zkušenost měl, a určitě se shodneme na tom, že to není nic příjemného. Alergiemi mohou trpět i zvířata a stejně jako nás, i je dokáží skutečně potrápit.

Co vlastně alergie, nebo hypersenzitivta je?

Je to nepřměřená reakce imunitního systému na různé vnější podněty, tzv. alergeny, které jsou běžnou součástí našeho okolí – prach, pyly, kvasinky a plísně, hmyzí bodnutí, potraviny, roztoči… Jsou tedy důsledkem poruchy funkce imunitního systému, který chybně vyhodnocuje i v podstatě neškodné součásti vnějšího prostředí jako potenciálně nebezpečné pro organizmus. U některých typů existuje určitá dědičnost, například u atopické dermatitídy.

Jaké jsou možné projevy alergie?

Alergie se projevují pestrým spektrem příznaků. Mohou se manifestovat na respiračním aparátu v podobě rýmy, kašle, kýchání, potíží s dýcháním, až více závažnými příznaky jako je u koček astmatický záchvatzáněty průdušek (bronchitídy), nebo plic (pneumonie).

Dalším možným projevem jsou různé kožní změny, jako svědění, otoky hlavy, zčervenání kůže, vyrážkaztráta srsti. I záněty uší (otitídy) jsou z jedním možných důsledků hypersenzitivity.

Průjemzvracení mohou mít také alergický původ, stejně tak ztráta hmotnosti, plynatost střev, bolesti břicha.

Zdroj: elements.envato.com

Nejčastější alergie

  • Potravní alergie – patří mezi poměrne častý typ alergie a mezi chovatelmi psů a koček jsou dobře známé. Více o alergii na krmivo se dočtete v článku: Potravní alergie.

 

  • Alergie na bleší kousnutí – jedná se o hypersenzitivitu způsobenou bleším kousnutím a považuje se za jednu z nejčastějších příčin alergických příznaků u psů a koček. V slinách blech se nacházejí látky (enzymy, aminokyseliny a polypeptidy), které působí dráždivě na kůži. Projevuje se to silným svěděním, na které zvíře reaguje urputným škrábáním se, především v oblasti zad, slabin, u kořene ocasu a zadných kočetin. Může se vyskytnout i lokální ztráta srstizčervenání kůže. V chronických případech se u psů může objevit seborrhea, nebo-li mazotok, tvorba krustpovrchový hnisavý zánět kůže. V důsledku zánětu se rozvíjí sekundární bakteriální a/nebo kvasinkové infekce.
Zdroj: elements.envato.com

U koček se dermatitída (zánět kůže) může šířit i do oblasti krku a obličeje, kde se v první fázi objeví pupínky připomínající ekzém u lidí, později se tyto pupínky mění v krusty. Dále se v oblasti zádě a slabin vyskytují symetrické alopecie, teda ztráta srsti. Na hlavě a krku se objevují exkoriace (oděrky) a granulomy. Kožní infekce sa vyskytujú méně často, než u psů.

Aby se alergie na bleší kousnutí rozvinula, postačí pouze mírná infestace zvířete několika blechami. Nemusí se tedy vyskytnout pouze u masivně zablešených jedinců.

Léčba spočívá v omezení parazitů. Jak na blechy, se dočtete tady. Dále se podávají léky potlačující svědění a sekundární bakteriální a kvasinkové infekce.

  • Kontaktní dermatitída – možnou příčinou tohoto typu alergie jsou přípravky jako šampony, repelenty, prostředky proti vnějším parazitům v podobě antiparazitárních obojků, sprejů, spot-on a dalších. V místě aplikace se může vyskytnou podráždění a sčervenání kůže, svědění, případně ztráta srsti. Podobné reakce se mohou objevit například i na prací prostředky po kontaktu s textiliemi, na dezinfekční a čistící přípravky používané v domácnosti, proto je vhodné používat je mimo přítomnosti mazlíčků a psa nebo kočku do ošetřeného prostoru vpouštět až po vysušení povrchů a dostatečném vyvětrání.

Samostatnou kategorií jsou reakce na rostliny, zejména na pokojové. Mnohé z nich obsahují látky působící dráždivě na sliznice a kůži, takže je vhodné umístit je tak, aby k nim zvíře v ideálním případě nemnělo přístup.

  • Atopická dermatitída – jedná se o přecitlivělost organismu, které má dědičný základ. Alergenem může být cokoliv už výše zmíněno, tedy pyly, prach, plísně…, co vyprovokuje neadekvátní, přehnanou reakci imunitného systému a způsobí masivní zánětlivou kožní reakci. Je to jedna z nejčastějších příčin svědivosti u psů a také častým důvodem návštěvy veterinárního dermatologa. Změny se nejvíc objevují v meziprstí, na obličejove části hlavy, v podpaží, slabinách a vnitřní části ušních boltců. Kůže v těchto místech je zarudlá, svědivá, ve zvýšené míře se zde tvoří šupiny, možný je otok a zvýšená teplota postižené kůže. Zvíře se škrábe, otírá, vykusuje si chlupy, čím se kůže zraňuje. V důsledku toho se usnadňuje průnik bakterií a kvasinek, které vyvolají sekundární infekce ještě zhoršující celkový průbeh onemocnění.
Zdroj: elements.envato.com

Na co vše může mít pes, kočka alergii?

Potenciálním alergenem může být cokoliv, s čím zvíře přijde do kontaktu. Nesmíme zapomínat, že i léky jsou možnou příčinou alergie, například antibiotika, ale v podstatě jakékoliv léčivo může způsobit potíže. Důležité je znát a nepřehlédnout možné příznaky podráždění. V případě, že se na těle psa nebo kočky objeví kopřivka, pupínky, bulka, sčervenání, je potřebné zbystřit pozornost. Samozřejmě, může se jednat o pouhou reakci na poštípání hmyzem, ale v každém případě je vhodné navštívit veterináře.

V určitých situacích je potřebné vyhledat specialistu – veterinárního dermatologa, který je schopný provést podrobnější diagnostiku daného problému za využiti speciálních vyšetření.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *