Lipom u psa: tuková bulka

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to lipom?

Lipom je nezhoubný nádorový proces, vycházející  tukových buněk, adipocytů. Lipomy patří u psů k nejčastějším nádorům podkoží, postihující zejména starší psy s nadváhou. K nejčastějším oblastem, kde se nachází, patří podkoží hrudní stěny v oblasti žeber ale i hrudní kosti, boky, ale i končetiny.

Obecně rozlišujeme 3 varianty nádorů vycházejících z tukové tkáně: lipom, infiltrativní lipom a zhoubný (maligní) liposarkom.

Jak poznat lipom?

Nejčastěji jsou měkké konzistence, můžeme je ohraničit od okolí a při uchopení mírně posunout- tzn. nejsou pevně přirostlé v jedné poloze. Kůže na povrchu bývá nezměněná. Velikost může být velmi variabilní od pár milimetrů až po obrovské několikacentimetrové masy.

Úplně stejně může ale vypadat například i zhoubný mastocytom. Pro stanovení definitivní diagnózy je třeba vždy absolvovat cytologické vyšetření.

Jak probíhá vyšetření?

Tenkou jehličkou se do útvaru píchne, čímž získáme pár buněk. Ty se následně přenesou pomocí stříkačky na podložní sklíčko, obarví a pozorují pod mikroskopem. Proces nevyžaduje žádnou sedaci ani lokální znecitlivěný. Takto jsme schopni získat rychlou diagnózu do 1000 Kč.

Takto vypadá lipom pod mikroskopem. Zdroj: uveterinarky.cz

Léčba

Vzhledem k jejich benignímu charakteru se ve většině případech jedná pouze o kosmetickou vadu, která nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud ale lipom nabere obřích rozměrů a začne být psovi na obtíž, doporučuje se jeho chirurgické odstranění.

U infiltrativních lipomů a liposarkomů je terapií volby chirurgické odstranění. Infiltrativní lipomy díky jejich vrůstání do okolí je těžké kompletně odstranit a jsou popisovány recidivy (znovuobjevení se). Liposarkom může ve výjimečných případech i metastazovat.

Podezření na lipom

Pokud má váš pes nějakou bouličku na těle, nespoléhejte se na to, že by to mohl být lipom. Úplně stejně totiž může vypadat i zhoubný nádor, který při ponechání může metastazovat do dalších orgánů. Kdykoliv se psovi na těle nějaký útvar objeví, objednejte se k veterináři na cytologické vyšetření.

Rozhodně se nelze řídit pravidlem, že pohyblivá bulka pod kůží psa je neškodný lipom.

4 komentáře: „Lipom u psa: tuková bulka

 • 1 března, 2023 (12:26 pm)
  Trvalý odkaz

  dobry den mam 11letou fenku nasla sem bulku kousek od prsa ale je tvrda a pohybliva pomalu se zvetsuje ale fenka ji je vesela bojim se kdyz do toho doktor rypne aby se to nerozjelo v neco horsiho bojim se i narkozy mam pripady kdy pejsek po operaci neprezil co s tim mam delat dekuji plickova

  Reagovat
  • 6 března, 2023 (12:39 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, na základě vyšetření by měl lékař určit jestli boulička vychází z mléčné žlázy nebo ne. Pokud ano, tak do ní není potřeba nějak „rýpat“ – celá se odstraní a pošle na histologii. Vyšší věk není limitem pro anestezii – zkuste si přečíst článek tady na stránkách Anestezie.

   Reagovat
 • 24 ledna, 2024 (10:56 pm)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, máme 10ti leteho labradora, který doteď neměl žádné vetsi zdravotní obtíže až tedy na nadváhou, která nás trápí od te doby, co je vykastrovany. Nasadili jsme dietu a zhubl cca 6kg. Do doby než zhubl jsem věděla o třech tukových bulkach. Od te doby co zhubl nahmatavam další a další. Na páteři, na hlavě.. Bojim se, aby to nebyl něco vaznejsiho. Bulky nejsou horké, kůže i srst je beze změn, pejsek je stále veselý, hravý a má chuť k jidlu. Samozřejmě Bulky necháme vyšetřit, ale byli jsme na odebrání vzorku v prosinci a bohužel vzorky byly špatně odebrány, takže musíme znovu. Mohu byt prosím trosku klidná, nebo myslíte, ze by to mohlo byt něco horšího? Děkuji

  Reagovat
  • 26 ledna, 2024 (2:49 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, jak píši v ostatních článcích – pohledem ani pohmatem původ bulky určit nejde – tedy už vůbec ne touto formou. Ale pokud jich má více, nijak ho netrápí, nemá obtíže a je trochu při těle, tak jsou neškodné ,,tukovky“ vysoce pravděpodobné.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *