Astma koček

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Astma neboli felinní bronchiální onemocnění je jednou z nejčastějších příčin kašle u koček. Stejně jako je tomu u lidí, původ rozvoje astmatu není zcela objasněný. Astma je charakterizováno zánětlivým procesem dolních dýchacích cest- průdušek a průdušinek, kdy dojde k jejich zbytnění a nadměrné produkci zánětlivého hlenu, což vede k jejich zúžení až úplné obstrukci. Nejčastěji jsou postiženy mladé dospělé kočky.

Psi astma nemají. Nicméně mohou trpět velmi podobným onemocněním (chronická bronchitis, eozinofilní bronchopneumopathie).

Projevy astmatu

K typickým projevům patří kašel, zrychlené a namáhavé dýchání, intolerance zátěže, ve vážných případech záchvatovitý kašel, dechová tíseň a dušnost.

Fyziologická dechová frekvence by měla být u kočky kolem 20 ti nádechů za minutu (maximálně 40). Zapojování břišního lisu (pumpování břichem) signalizuje ztížené dýchání.

Video: kašlající kočka v důsledku astmatu

Diagnostika

Základním bodem diagnostiky astmatu u koček je rentgen dutiny hrudní. Na snímcích vidíme změny charakteristické pro astma, tzv. bronchiální plicní vzor. Rentgenem zároveň můžeme posoudit stav srdce, vyloučit přítomnost volné tekutiny v hrudníku a jiné příčiny vedoucí k dechovým obtížím.

Na rozdíl od psů se onemocnění srdce u drtivé většiny koček kašlem neprojeví.

Dalším krokem je tzv. bronchoskopie, tedy endoskopické vyšetření dýchacích cest. Při tomto vyšetření v celkové narkóze se do dýchacích cest vydáme hadičkou opatřenou kamerou a jsme schopni odebrat i vzorek výplašku z plic (tzv. bronchoalveolární laváž, BAL). V této tekutině potom pod mikroskopem nalezneme typické zánětlivé buňky spojené s astmatem.

Součástí diagnostiky je i vyšetření krve, kde můžeme nalézt typické zvýšení jedné populace bílých krvinek, tzv. eozinofilních granulocytů.

Léčba astmatu

V kritických případech, kdy je kočka dušná je první pomocí kyslíková terapie a klid. Dušného pacienta nikdy nestresujeme dalšími vyšetřeními.

Nadměrná manipulace s dušnou kočkou může vést k udušení pacienta. První pomocí je přísun kyslíku a klid.

Cílem léčby je tlumit zánětlivý proces v plicích pomoci kortikosteroidů. Jedná se o dlouhodobou terapii. Tyto léky můžeme aplikovat injekčně v pravidelných intervalech, ve formě tablet, nebo inhalačně pomoci inhalátoru. Poslední varianta výrazně snižuje nežádoucí účinku kortikoidů, kterých je celá řada. Z toho důvodu se standardně zahájí léčba tabletami a současně inhalace, u které účinek nastupuje později. Po několika dnech zůstává pacient pouze na inhalaci.

Na inhalátor lze kočku postupně naučit, jen to bude vyžadovat trochu trpělivosti.

Jak použít inhalátor u kočky je vysvětleno a předvedeno v následujícím videu:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *