Návštěva veterinární pohotovosti

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

V životě každého chovatele může nastat situace, kdy bude zvíře potřebovat neodkladnou lékařskou péči.

Příklady situací, kdy s největší pravděpodobností bude potřeba rychlý zásah lékaře:

Kolaps, bezvědomí, zástava dechu, nehmatatelný srdeční puls

Přehřátí, vysoká teplota, nebo naopak nízká teplota (jak pomoci přehřátému psovi se dočtete v článku: Přehřátí, úpal)

Potíže s dechem – obtížný nádech/výdech, velmi rychlé/pomalé/přerušované dýchaní, dušení se… (fyziologická dechová frekvence u psa je 10-30 dechů/minutu, u kočky 20-40 dechů/min)

Změna barvy sliznic – bledé/namodralé/jasně červené…

Rozsáhlá traumata, fraktury, hluboké rány, nekontrolovatelné krvácení (nezapomínat, že i když pes např. po autonehodě nemá viditelná zranění, vždy může mít vnitřní krvácení)

Protrahované zvracení, průjem, přítomnost krve či jiných nezvyklých příměsí ve zvratcích, výkalech

Neschopnost močení, kálení

Podezření na spolknutí něčeho toxického (čokoláda, hrozny, rozinky, cibule, česnek, avokádo, alkohol, nemrznoucí směsi, návnady na hlodavce, na slimáky, léky pro lidské užití, pokojové rostliny – anturie, monstera, difenbachie…, atd.)

Záchvaty, křeče

Nafouklé břicho, neklid, neúspěšná snaha o vyzvracení se (typické projevy torze žaludku)

Hnisavý výtok z pochvy, apatie, časté pití a močení u fen krátce po říji (projevy zánětu dělohy)

Alergická reakce, anafylaktický šok – otok v obličeji, kopřivka, potíže s dechem, bledé sliznice, zvracení, průjem

Náhlá obrna některé z končetin, jejich výrazně snížená teplota oproti zbytku těla a velká bolestivost, především u koček

 

Zdroj: elements.envato.com

 

Co dělat, potřebuje-li vaše zvíře pohotovostní službu?

V případě, že se vaše zvíře ocitne v podobné situaci, zachovejte klid, nepanikařte. Zvíře samo o sobě je vystresované, nechápe, co se děje a vaše panika mu jen dá další důvod, proč se bát.

Základem je mít přehled o nejbližších veterinárních klinikách s nonstop provozem a mít uložené jejich telefonní číslo, abyste v daném okamžiku neztráceli čas hledáním a zjišťováním.

V každém případě je dobré zavolat předem, dát vědět, že jedete, poptat se na možnosti první pomoci a pokud si nejste jisti, ověřit si, jestli stav zvířete opravdu vyžaduje pohotovost. Může se hodit mít doma připravenou lékárničku – co všechno by správně vybavená lékárnička pro zvířata měla obsahovat naleznete v článku: Lékárnička.

Další kroky konzultuje s lékařem, nepodávejte zvířeti bez vědomí veterináře jakékoliv léky, mohlo by mu to ještě víc ublížit.

Zdroj: elements.envato.com

Přípravy na cestu na pohotovost

Při přepravě k veterináři dbejte i na svou bezpečnost. I jinak klidný pes může v bolestech, ve stresu kousnout. Pro takové případy je vhodné mít připravený náhubek. (U psů s respiračním problémem či brachycefalických plemen je však lepší se mu vyhnout, pokud to jde). Pro bezpečnost vaší i zvířete je také lepší, když jeden člověk řídí a druhý dohlíží na zvíře. Alternativou může být taxi nebo veterinární záchranná služba (např. Pet-Medic pro Prahu a okolí, Pet Emergency pro Brno a okolí). Udržujte zvíře v klidu, snažte se s ním manipulovat co nejméně, a to obzvlášť v případě poranění páteře.

S sebou vezměte své doklady, očkovací průkaz vašeho mazlíčka, popř. seznam užívaných léků, při intoxikaci klidně vzorek možné příčiny otravy, je-li to možné a cokoliv jiného, co vám může připadat užitečné.

Máte-li chvilku času, je fajn si napsat, co chcete veterináři říct a na co se zeptat, v ordinaci se často stává, že si člověk pod návalem stresu a nových informací na vše nevzpomene. Při příjezdu na veterinu zkuste uklidňovat svého mazlíčka, být trpěliví a zachovat klid – v tento moment jste pro svého parťáka udělali, co jste mohli a odteď už je v nejlepších rukách lékaře.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *