Zánět dělohy fen: pyometra
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Jak často se zánět dělohy u psů vyskytuje?
Zánět dělohy (pyometra) patří k nejčastějším onemocněním pohlavních orgánů u starších nekastrovaných fen. Dle provedených studií postihne zánět dělohy až ¼ fen do věku 10 let. Výjimečně jsou popisovány i případy již při prvním háráním u několikaměsíčních samic.
Jak vzniká pyometra?
Ve většině případů dojde k rozvoji zánětu dělohy mezi 2 a 8 týdnem po posledním hárání. Ale ani to není 100% pravidlo. K pyometře může dojít prakticky kdykoliv, dokonce i během samotného hárání.
Občas bývá majiteli zánět dělohy zaměněno s háráním.
Vlivem hormonálního působení (produkce ve vaječnících) se v děloze tvoří sekret. Během pohlavního cyklu se rozevírá děložní krček, kterým mohou prostoupit bakterie z pochvy do dělohy. V sekretu se pomnoží, což vede k tvorbě hnisavé tekutiny a masivní produkci toxinů. Tyto toxiny se vstřebávají do krve a mohou vést až k otravě krve, která nezřídka končí smrtí.
Zánět dělohy příznaky
Na základě přítomnosti výtoku z pochvy rozlišujeme otevřenou a uzavřenou formu. Pokud je děložní krček otevřen, hnisavý výtok odchází z pochvy ven. Uzavřený krček vede k hromadění sekretu uvnitř dělohy.
Hnisavý výtok z pochvy bývá navíc často provázen i výrazným zápachem a nadměrným olizováním. Výtok může být bílý, ale i nazelenalý, či s příměsí krve.
Další příznaky, které se objevují jsou apathie, únava, zvýšená teplota, zvracení, průjem, nechutenství, a především častější pití a močení.
Pokud máte nekastrovanou fenu a pozorujete u ní výše zmíněné potíže, je zánět dělohy jednou z možných diferenciálních diagnóz.
Jak zánět dělohy diagnostikujeme?
Diagnostika se skládá z vyšetření krví, kde typicky pozorujeme výraznou zánětlivou reakci (zvýšené bílé krvinky), ultrazvuku, kde vidíme naplněné děložní rohy a cytologickým vyšetření případného vaginálního sekretu, kde vidíme velké množství zánětlivých buněk a bakterií. Zvětšenou dělohu můžeme vidět i na RTG.
Sonografické vyšetření, na kterém vidíme dělohu naplněnou tekutinou (černá barva)
Léčba zánětu dělohy
Terapií volby zánětu dělohy je kastrace (ovariohysterektomie=odstranění vaječníků, včetně dělohy). Ve velmi vážných případech, kdy má fena sepsi (otravu krve) a není oběhově stabilní, je doporučena nejprve stabilizace pomocí antibiotik a infúzí. Uvádět takové zvíře do anestezie může být vysoce rizikové. Po operaci dle stavu může jít fenka ihned domů, případně vám může být doporučena ještě hospitalizace. V domácím ošetřovaní majitelé pokračují s léky na bolest a antibiotiky. Důležité je postoperační péče.
Druhou možností je tzv. konzervativní řešení. Tedy bez operace, které spočívá v podávání hormonálních preparátů a antibiotik. Vzhledem k tomu, že tato terapie je poměrně málo úspěšná, riziková v nezvládnutí zánětu (sepse, prasknutí dělohy, smrt) a často provázena recidivami (i přes to, že se situace zvládne, při dalším hárání se opakuje), ji nedoporučujeme.
Časté dotazy
Může mít fena zánět dělohy, i když nemá hnisavý výtok z pochvy? Ano, může. Může se jednat o uzavřenou formu pyometry, nebo si fena pochvu důkladně čistí, že si výtoku nemusíme ani všimnout.
Fena už je stará, zvládne vůbec narkózu? Není pro ni bezpečnější jen nasadit antibiotika a čekat? Není. Rizika anestezie lze minimalizovat. Jak? To se dočtete v tomto článku. Potýkat se s takovým masivním zánětem je pro starý organismus větší zátěž, než kvalitně provedená anestezie a chirurgie. Navíc, pokud se zánět za pár měsíců vrátí, co potom?
Musí se zánět dělohy řešit hned? Ano. To neznamená, že se musí operovat ihned, ale pokud se zánět dělohy zjistí, je rozumné pacientku celkově vyšetřit včetně vyšetření krví a co nejdříve zahájit léčbu antibiotiky, případně infúzní terapii. Samotná kastrace se může provést do několika hodin/dne.
Fena má současně i nádor na mléčné žláze, lze případně kastraci s jeho odstraněním spojit v jedné anestezii? Ano, pokud je fena během anestezie stabilní a její prodloužení ji neohrozí, tak to není problém.
Musí být každá náplň v děloze pyometra? Ne, na ultrazvuku můžeme vidět náplň v děloze a její roztažení, ale nemusí se automaticky jednat o zánět. Děloha může být naplněna i sekretem, bez přítomnosti bakterií (mukometra). Pokud zvíře nemá příznaky zánětu dělohy a v krvích bez zánětlivé reakce, doporučuje se pouze monitoring stavu.
Jaká je cena operace zánětu dělohy? Obecně vyšší, než běžná kastrace. Záleží na mnoha okolnostech – na předoperačním vyšetření, kvalitě anestezie, potřeba je zohlednit i pohotovostní příplatky o víkendech/v nočních hodinách. Velmi zhruba se budeme pohybovat někde mezi 10-20 000 Kč.
Mohou mít i kočky zánět dělohy? Teoreticky ano, prakticky je to velmi vzácné. Pokud má kočka výše popisované symptomy (např.více pije a častěji močí), velmi pravděpodobně to bude mít jinou příčinu. Se zánětem dělohy u koček se setkáváme zejména po podání hormonální antikoncepce.
Fenecka ma dva dny po operaci (zanet delohy). Nez doslo k operaci, tak v tyz den, cca 18 hodin pred operaci jsem pozoroval nahly problem s udrzenim tela na zadnich nozkach a prave predni tlapce. Muze byt tento stav prisuzovan zanetu delohy? Nyni dva dny po operaci je stav lepsi, ale stabilita zatim neni na takove urovni, jak pred zjistenim zanetu. Veterinar konstatoval, ze jsem zanet zachytil vcas a operace probehla v poradku, bez komplikaci. Mam desetileteho yor. teriera. Dekuji za odpoved. Zdenek.
Dobrý den, těžko poradit takto na dálku, je to už starší pejsek, určitě je potřeba jej vyšetřit včetně vyšetření krve – to se předpokládám v rámci operace dělalo. Zákrok je určitý zásah do těla, které se s ním může nějakou dobu vyrovnávat, ale celkové vyšetření včetně neurologického je na místě – nelze vyloučit i součinnost nějakého jiného neurologického procesu.
Dobry den, dekuji za Vasi rychlou odpoved. Dnes je to paty den po operaci a stav s chuzi se vyrazne zlepsil, nicmene mame porad trosku problemy pri vstavani z klubicka, nebo z lezici polohy. Dnes jsme dobrali prasky proti bolesti, v utery koncime s prasky proti zanetu a ve ctvrtek jdeme na vytahovani stehu. Dale se poradim s lekarem, avsak pokud z Vasi odborne praxe mate jeste nejakou radu, budu rad. Jeste jednou dekuji, Zdenek.
Dobrý den, prosím o radu. Naše starší skoro 13leta fena (Bišon ), nekastrovaná. Před 14dny prodělala zánět močových cest. Dostala antibiotika a týden na to začala hárat. Běžně skoro nevíme že hara, teď to mela dost jiné. Po dalším týdnu ji z pochvy začal vytékat hlen, nikdy to neměla, teď se stále čistí. Prosím je možné že se ten zánět nevyléčil i po KO z moči? Děkuji za odpověď
Dobrý den, zánět se samozřejmě může vrátit, stejně tak je možný i zánět dělohy. Doporučila bych vyšetřit moč i ultrazvukem zkontrolovat dělohu.
Dobrý den,
naší feně byl vyoperován nádor na vaječníku a odstraněna děloha (zánět). Je to 5 dní. Nyní zrychleně dýchá, chová se jako při hárání a vychází hlen z pochvy. Je to stále normální stav? Děkuji za odpověď – Ladislava
Dobrý den, stav na dálku nejsem schopna posoudit. Obraťte se na ošetřujícího lékaře.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám dvouletou fenku je to tak třetí den co už nehara ale zjistila jsem že má byle výtoky s pochvi pořád se olizuje. Jedná se prosím o nějaký zánět? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, výtok z pochvy může být normální součást fyziologického průběhu cyklu, ale stejně tak může znamenat zánět – s jistotou potvrdí veterinář pomocí stěru z pochvy a ultrazvuku dělohy.
Dobrý den, chtěla bych preventivně nechat vykastrovat (nikdy neměla žádné zdravotní potíže s dělohou) fenu VŠSP 55 kg 4 roky. Doslechla jsem se, že u některých fen po kastraci může docházet k inkontinenci. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, ano zejména u fen velkých plemen s nadváhou je riziko postkastrační inkontinence…
Dobrý den,mám fenku německého ovčáka které je již 12 a půl roku,Před měsícem se ji udělala v uchu velká bulka ,ucho měla pokleslé bulka se samovolně vstřebala, ucho zůstalo dále pokleslé.Od té doby ji na kraji ucha zůstala kožní změna která stále trochu krvácí(pravidelně ji to ošetřuji dezinfekcí a atb mastí)Bohužel již delší dobu také málo slyší,zapáchá a kulhá na zadní nohy.(bylo mě řečeno,že má svůj věk).Poslední dobou a na ní stále sedají mouchy a obtěžují ji,-chci zeptat pro co to může svědčit a jak ji na sklonku jejího života můžu ještě pomoci….
Dobrý den, takto nadálku Vám asi neporadím – nutné je pejska kompletně vyšetřit – pokud má na těle nehojící se rány, bude mít s hmyzem problém. Kulhání může mít různé příčiny a v dnešní době se dá lékově dost pomoci.