Kastrace feny: laparoskopie vs. klasická chirurgie

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Uvažujete o kastraci feny a nemůžete se skrz záplavu informací na internetu rozhodnout, kterou metodu pro svého pejska zvolit? Rádi bychom Vás tedy provedli fakty spojenými s tématem laparoskopické kastrace fen i kastrace obecně a poskytli informace k běžně opakovaným mýtům na internetu.

Co je to kastrace?

Odborně ovariohysterektomie (OHE) nebo ovariektomie (OE) je chirurgické odstranění vaječníků (OE) nebo vaječníků a dělohy (OHE).

Co je to „laparoskopie“?

Slovo laparoskopie vzniklo spojením dvou řeckých slov a to „lapara“ (část dutiny břišní) a „skopein“ (pozorovat) a v medicíně se používá pro miniinvazivní zákroky dutiny břišní a jejích orgánů.

Vzít „všechno“ nebo jen vaječníky?

Ač je v mnoha lidech (veterináři i majitelé/chovatelé) zakořeněno, že je lepší odstranit jak vaječníky tak dělohu, z medicínského a zdravotního hlediska není pro odstranění dělohy SKORO žádný důvod, samozřejmě za předpokladu, že v momentě chirurgie děloha nevykazuje žádné patologie.
Onemocnění dělohy (až na jednu výjimku-viz níže) totiž nevznikají za nepřítomnosti endogenního (tělem produkované) či exogenního ( „uměle suplementované“) působení hormonů. Pro umělé podávání progestagenů, ale u psů není důvod a ačkoli je progesteron produkován i nadledvinami, za nepřítomnosti vaječníků jeho hladina nedosahuje klinicky relevantní hladiny. Jediný problém, který tak může na ponechané děloze vzniknout je nádorové onemocnění. Nádorová onemocnění dělohy u fen jsou poměrně vzácná (riziko vzniku je cca 0,03%) a z toho je ještě vzácnější výskyt nádoru zhoubného. V číslech to znamená, že riziko vzniku zhoubného nádoru dělohy u feny činí cca 0,003%. Vezmeme-li tedy v úvahu rizika spojená s ponecháním dělohy vs. potencionálně vyšší riziko komplikací traumatičtějšího zákroku při jejím odstraňování, pomyslný jazýček vah se naklání spíše k prosté ovariektomii.

V čem je výhoda laparoskopické kastrace?

Hlavním pozitivem laparoskopické kastrace oproti klasické chirurgii je pro pacienta nižší pooperační bolestivost. Mezi další zkoumané benefity můžeme zařadit potencionálně rychlejší návrat k normální aktivitě pacienta a nižší riziko pooperačních komplikací. Jako poslední můžeme zmínit kosmetický efekt menší rány, který samozřejmě oproti humánním pacientům nehraje zas až takovou roli.
Zdroj: elements.envato.com

Jak zákrok probíhá?

Zákrok probíhá v celkové anestezii (jako standard bereme inhalační). Po přípravě operačního pole, která je shodná s klasickou chirurgií, přichází na řadu samotný zákrok. Kastrace je pak provedena skrze 1-3 drobné ranky (obvykle 2), které jsou umístěny ve střední linii na spodní straně břicha. Skrze jednu se zavede do břišní dutiny kamera pomocí které nejen že kontrolujeme celý zákrok, ale jsme schopni detailně prohlédnout i další orgány dutiny břišní. Skrze další ranky pak zavádíme nástroje pro manipulaci s orgány a odříznutí tkání-k tomu využíváme technologie kdy dochází současně k separaci tkání a stavění krvácení. Není nutné tedy uvnitř břicha zanechávat cizorodý materiál v podobě podvazů cév. Laparoskopicky (resp. laparoskopicky asistovaně) je možné provést jak kompletní odstranění dělohy a vaječníků tak jen odstranění vaječníků (to je považováno za standard, vhledem k tomu že zákrok, je kratší, méně traumatický a benefity odstranění dělohy jsou minimální).Velikost jedné z ran je limitována velikostí odstraňovaného orgánu.

Mám malého pejska a slyšel(a) jsem, že laparoskopický zákrok jde udělat a má smysl jen u větších plemen, je to tak?

Není tomu tak. Stejné benefity zákrok přináší jak velkým tak malým plemenům psů

Sám/sama jsem byl(a) na laparoskopickém zákroku a hrozně mě to bolelo kvůli tomu plynu, kterým mě nafoukli. Mám se toho bát i u svého pejska?

Z již uvedeného výše vyplývá, že toto není u pejsků problém, neboť právě nižší pooperační bolestivost je jedním z hlavních benefitů laparoskopické kastrace. Samozřejmě pravděpodobně bude též záležet na zkušenostech a znalostech operatéra. Je prokázáno, že není nezbytné nafouknutí bříška k maximálnímu tlaku neboť přehlednost v dutině břišní (kvůli které nafouknutí provádíme) se již od určité hodnoty tlaku nezlepšuje.

Když se nechá děloha, fena může stejně dostat zánět dělohy, je to tak?

Čistě teoreticky ano, zcela prakticky ne. Vznik zánětu dělohy je z velké míry podmíněn působením hormonů, které vznikají ve vaječnících. Jejich odstraněním tedy riziko vzniku pyometry takřka eliminujeme. Čistě teoretická možnost může vzniknout v případě anatomických anomálií, kdy jsou v těle „ještě jedny“ vaječníky. S tím se ale v praxi nesetkáváme.

Má způsob (OHE x OE) kastrace vliv na rozvoj postkastrační močové inkontinence?

Nemá.
Dopřejte svému mazlíčkovi méně bolestivý zákrok, jistě Vám bude vděčný.

5 komentářů: „Kastrace feny: laparoskopie vs. klasická chirurgie

 • 27 prosince, 2022 (12:50 pm)
  Trvalý odkaz

  Děkuji, užitečná informace, dobře vysvětleno.

  Reagovat
 • 3 srpna, 2023 (8:28 am)
  Trvalý odkaz

  Jsem ve fázi rozhodování, jaký typ kastrace vybrat. Strašně hezky a přehledně vysvětleno.
  Moc děkuji, jen bych teď potřebovala poradit, jakého vybrat veterináře, aby fakt provedl zákrok dobře?
  Radka

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *