Cestování se psem

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Cestování se psem: Kam a jak?

Existují lidé, kteří se svými psy tráví téměř veškerý volný čas, berou je s sebou na dovolenou ve všech ročních obdobích, jezdí na výstavy nebo sportovní soutěže. Pro tyto psy obvykle cestování neznamená žádný stres, na výlety se těší a bez problému zvládají různé dopravní prostředky, auta, vlaky, autobusy, tramvaje a někteří i letadla. Avšak i pejsci, kteří chodí jen na vycházky po okolí, by měli být zvyklí alespoň na jízdu v autě, aby se například při nutném převozu na veterinární kliniku zbytečně nezvyšoval stres zvířete i majitele.

Jak na to?

Nejlépe se v tomto případě pracuje se štěňaty. V rámci socializace a výchovy doporučuji se štěňátkem zpočátku chodit třeba na nádraží, aby si zvykalo jednak na koncentraci osob, ale také na různé zvuky, včetně přijíždějících vlaků. Vždy je dobré se vybavit pamlsky a štěně odměňovat, pokud bude na ztížené prostředí reagovat pozitivně. A jestli štěně nebude mít strach, můžete s ním vyrazit i na kratší výlet vlakem a ukázat mu tak, že se nic neděje a nemusí se bát. Stejně se dá postupovat samozřejmě i s dospělým psem.

Za velmi důležité považuji, aby uměli psi cestovat autem a byli po dobu přepravy klidní. Strach z cesty autem má obvykle dvě nejčastější příčiny. Jedna z nich je, že jediné místo, na které psa vozíte, je ordinace veterináře. Pes si velice rychle spojí cestování s nepříjemnou zkušeností a za čas budete mít opravdu problém psa do auta dostat. Druhým důvodem strachu z automobilů bývá chyba majitelů štěňat, kteří je před cestou nakrmí, zvíře pak při jízdě pociťuje nevolnost nebo zvrací a příště se již bojí nastoupit.

Proto doporučuji, abyste psa na cestování zvykali postupně. Nejdřív absolvovat kratší trasy v ne příliš vysoké rychlosti a jezdit na místa, kde se bude pejskovi líbit, tedy do přírody, za psími kamarády a podobně, a hlavně v začátcích před cestou nepodávat krmivo alespoň dvě až tři hodiny.

Zdroj: elements.envato.com

 Cestování autem

Každý, kdo přepravuje psa, je povinnen zajistit, aby zvíře neomezovalo a nerušilo řidiče a v případě nehody neohrozilo posádku (a sebe!). Máme několik možností, jak toho docílit. Pejsek může mít kvalitní postroj a být připnutý na speciálním pásu na sedadle. Někteří majitelé tento způsob upřednostňují, protože chtějí miláčkovi dopřát pohodlí a možnost dívat se z okna a být v kontaktu s ostatními cestujícími. Mnohé crash testy však ukazují, že pokud je zvolená správná délka popruhu, pes v případě nehody sice neohrozí řidiče, ale sám může být zraněn. Další nevýhodou můžou být chlupy nebo špína na sedadle.

Každý, kdo přepravuje psa, je povinnen zajistit, aby zvíře neomezovalo a nerušilo řidiče a v případě nehody neohrozilo posádku

 

Druhý oblíbený způsob je přeprava psa volně v kufru za bezpečnostní mříží, což je opět bezpečné pro řidiče, pohodlné pro psa a zajistí to čistotu v kabině, avšak při případné nehodě se může pes volně v prostoru snadno zranit či ve stresu po otevření kufru utéct.

Za nejlepší způsob považuji přepravu psa v boxe, který je pevně ukotven na svém místě. Lze využít klece, plastové nebo látkové přepravky či si nechat vyrobit box do auta na míru. Velikost by měla být zvolená ideálně k velikosti psa tak, aby si pes mohl v přepravce stoupnout, sednout i lehnout, ale zároveň neměl kolem sebe zbytečně moc volného prostoru. Pes v kleci, která je pevně zajištěná, nijak neohrožuje řidiče, nezanechá po sobě na sedačkách nebo v kufru nepořádek a především je nejlépe chráněn v případě nehody. Jak naučit psa být v kleci klidný a rád a k čemu všemu se to dá využít, si povíme příště.

Cestování dopravními prostředky

Veřejní dopravci obvykle požadují, aby byl pes během přepravy na vodítku a měl náhubek, případně menší pejsky můžete převážet v přepravkách nebo přenoskách. Náhubek musí být pohodlný, vzdušný, nesmí psa nikde tlačit a pes musí mít možnost v něm otevřít tlamu a dýchat. Vyhněte se proto obloukem látkovým fixačním náhubkům, které jsou určeny jen na krátké použití veterinárním lékařem.

Potřebuje pes cestovní doklady?

Pro běžné cesty po České republice nemusí psa doprovázet žádný doklad, ani očkovací průkaz. Pokud ale vyrážíte na psí akci, klidně i jako diváci na výstavu, vždy si přibalte očkovací průkaz s platným očkováním.

Jestliže chcete se psem vycestovat za hranice, bude pejsek potřebovat cestovní pas s platným očkováním, samozřejmě musí být i čipovaný. Nenechávejte vyřízení cestovních dokladů pro vašeho psa na poslední chvíli, nebo ještě lépe nechávejte vystavovat pasy štěňatům už v době čipování. Je to pár desítek korun navíc a budete vědět, že kdykoli se rozhodnete vzít pejska do Tater, v létě k moři nebo v zimě do Rakouska, prostě jen sbalíte psa, pas a můžete vyrazit. Při cestování do zahraničí je vždy třeba zohlednit i místní nákazovou situaci. Zejména v přímořských státech se potkáváme s infekcemi přenášenými místním hmyzem. V tomto případě je nejdůležitější prevence: co a jak vám nejlépe poradí váš veterinář.

Nenechávejte vyřízení cestovních dokladů pro vašeho psa na poslední chvíli

Tipy na závěr

Než nastoupíte se psem do auta, ujistěte se, že je ve voze vhodná teplota. V létě by mohlo snadno dojít k přehřátí a v zimě k prochladnutí. Nikdy nenechávejte psa v létě uzavřeného v autě! Na cestu se psem mějte u sebe vždy odpovídající množství vody pro psa a misku. Při delších cestách dělejte pravidelné přestávky na venčení a napájení. Pokud pes v autě zvrací, nekrmte ho před cestou. Můžete se také poradit s veterinárním lékařem, jaké jsou vhodné prostředky k tlumení nevolnosti.

Nikdy nenechávejte psa v létě uzavřeného v autě!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *