Proč je důležité, aby měl pes rád klec?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Přestože se v dnešní době povědomí kynologické veřejnosti o využitelnosti klecí v životě psů zlepšilo, ještě stále existují pejskaři, kteří se při pohledu na psa zavřeného na mříží vyděsí a řeknou, že tohle by nikdy svému miláčkovi nemohli udělat. Taková klec má však mnohá pozitiva a pejsek se velmi snadno může naučit, že je to jen jeho místo, kde se může cítit bezpečně a nerušeně odpočívat. Navíc nikdy nevíte, kdy se může víc než hodit, že umí pejsek bez problému vydržet zavřený v kleci.

 

Klec a štěňata

Při výchově štěňat může být klec skvělým pomocníkem a mnohdy nezbytnou pomůckou. Téměř všechna štěňata si projdou obdobím, kdy jsou doslova nebezpečná sama sobě, a to především ta, která mají tendence vše okusovat a pojídat. Samozřejmě se dá situace řešit tak, že před odchodem z domu vypojíte ze zásuvek všechny elektrické spotřebiče, odklidíte menší předměty, které by mohly štěněti zkrátit čas při čekání na vás, ale ani to nezaručí, že si milé štěňátko neucpe střeva výplní ze sedačky. Nebezpečné také může být nechat štěně o samotě s dospělým psem, který nemusí být vždy nadšený z přítomnosti malého hravého záškodníka.

Zkuste se tedy zamyslet a nad tím, že i když se vám může na jednu stranu zdát, že zavíráte ubohé štěňátko do klece, na druhou stranu děláte maximum, aby si po dobu vaší nepřítomnosti neublížilo, nezískalo do budoucna zbytečné zlozvyky a naučilo se samo doma odpočívat a těšit se, že až přijdete domů, užijete si spoustu zábavy.

 Klec a cestování

Že je umístění psů v autě v pevně zajištěném boxe ten nejbezpečnější způsob přepravy, jsme si popsali v minulém článku. Pokud je však pes zvyklý na svoji klec, otevíráte si cestu do nejrůznějších hotelů a ubytovacích zařízení a máte jistotu, že přestože pejska necháte na pokoji v penzionu, abyste mohli jít na večeři, maximálně zmírníte jeho možný stres z neznámého prostředí. Váš pes bude v klidu odpočívat na svém místečku a nedostane příležitost okusovat nohy od postele.

Hospitalizace a klidový režim

Pokud jste doteď nenašli pro svého psa využití pro klec, věřte, že i tak by ji měl znát. V životě psa může přijít situace, kdy bude potřebovat operaci a následný klidový režim. Některé stavy dokonce vyžadují hospitalizaci na veterinární klinice, což může být pro psy stresující. Jestli se ale dá na tuto situaci nějak připravit, tak právě naučením psa, že být zavřený v boxe je úplně normální a není třeba kvůli tomu panikařit. Stejně jako když vám předá veterinář domů pejska po operaci a zdůrazní, že nesmí běhat nebo nikde vyskakovat, velice oceníte, že máte pejska naučeného odpočívat v kleci a nepřidáváte mu tak další trápení v už tak nepříjemné situaci.

 

Zdroj: elements.envato.com

 

Separační úzkost a chod domácnosti

Pomocí klece se mnohdy podaří odstranit u pejsků i separační úzkost. Vytí, čůrání a ničení vybavení v bytě bývá často důsledkem stresu ze samoty. Právě těmto pejskům často pomůže návyk na odpočinek v kleci překonat dobu, kdy s nimi majitel není doma.

Velmi rádi vyhledávají klece také starší psi, kteří upřednostňují klidný spánek. Také pejsci ve společné domácnosti s malými dětmi často chodí odpočívat do svého království, kde nebudou rušeni.

Jak pozitivně naučit pejska odpočívat v kleci?

Nejlépe je začít se štěňaty, ale i dospělý pes si na klec bez problému zvykne. V první fázi nácviku pejska do klece v žádném případě nezavírejte. Nejprve ho učte do klece dobrovolně vstoupit, čehož docílíte nejjednodušeji tak, že mu dovnitř vhodíte oblíbený pamlsek. Postupně nacvičujte výdrž v otevřené kleci, podobně jako když učíte psa povel místo v pelíšku. Když dojdete do fáze, že pes v otevřené kleci klidně leží a třeba i usne, máte vyhráno a můžete začít zavírat dvířka. Nejdřív na pár sekund či minut, intervaly prodlužujte. Pokud bude pejsek naříkat nebo na klec škrábat, nijak na něj nereagujte. Jen by zjistil, že tak přiláká vaši pozornost, a o to mu přeci jde. Vždy vypouštějte z klece pejska, který je klidný, nemusíte ho ani výrazně chválit. Prostě se chovejte, že je to běžná součást života.

Aby měl pes svoji klec opravdu rád, můžete v ní pejska i krmit. A během dne mu do klece občas schovat oblíbený pamlsek nebo hračku, aby kdykoli vejde dovnitř, spojil si toto místo s pozitivním zážitkem.

Zdroj: Anna Šrenková

Může mít pes víc klecí?

Většinou v textu používám slovo klec, ale využít se dají samozřejmě i různé plastové nebo látkové přepravky či na míru vyrobené boxy do auta nebo do interiéru. Psi můžou mít dokonce více klecí, jednu na cestování v autě a další na odpočinek doma. Podle doby, po kterou bude pejsek zavřený, je vhodné volit i velikost klece. Vždy ale platí, že by si měl pes v boxe pohodlně sednout, lehnout i stoupnout. A především, že by měl do klece chodit dobrovolně a rád, nikdy se nesnažte cpát psa do boxu násilím. Jedině tak docílíte požadovaného efektu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *