5 tipů, jak zvládnout návštěvu veterináře

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Pokud jste majitelem psa nebo kočky, je jasné, že veterináři se dříve, či později nevyhnete. Ať už povinné očkování, nebo akutní problém v nočních hodinách, návštěva veteriny je často spojená s určitou dávkou stresu. Co si budeme povídat, kdo z nás se těší k lékaři? Mnohým se dělá špatně už při zápachu desinfekce nebo pohledu na bílý plášť. Stres je navíc často ještě umocněn strachem o našeho čtyřnohého parťáka. Ale proč si tuto složitou nevyhnutelnou situaci alespoň trochu neulehčit?

Vyberte si veterináře, ke kterému máte důvěru a cítíte se tam dobře

Pokud se necítíte dobře, jste nervózní a máte strach, všechny tyto negativní emoce můžete přenést i na vašeho psa. Veterinářů je spousta a vy si můžete vybrat toho, který nejen, že bude dobrý doktor, ale bude vám sedět i jako člověk. Vzájemné sympatie a důvěra jsou důležitým předpokladem k dobré spolupráci.

Zvykejte psa na veterinární prostředí od mala

Už při prvním očkování u veterináře by si mělo vaše štěně utvořit první pozitivní vzpomínku. Pokud položíte při vstupu do ordinace pejska ihned na studený, kovový, klouzavý stůl, kde dostane během tří vteřin injekci, tak si veterinární prostředí moc neoblíbí. Je důležité postupovat v klidu a nikam nespěchat. Lékař se měl s pejskem nejprve přivítat, v rámci hry a mazlení jej vyšetřit a poté jej třeba i odměnit pamlskem.

zdroj: elements.envato.com

Trénujte cestu k veterináři nanečisto

Pokud máte veterináře v místech, kam se běžně nevydáváte, není dobré procházku tímto směrem spojit vždy s jeho návštěvou kvůli očkování, nebo jinému nepříjemnému zákroku. Pes si po čase spojí tuto cestu s negativní zkušeností a příště už na rohu ulice, kde se veterinář nachází, neudělá ani krok dále.

Zvykejte psa chodit kolem veterináře při běžné procházce. Případně se zastavte, pejska jen zvažte na váze, kupte pamlsek, tabletu na odčervení nebo nějakou hračku. Takto pes bude brát cestu k veterináři jako něco běžného, či dokonce příjemného.

Hra na doktora

Zvykejte vašeho psa už od štěněte na manipulaci. Koukejte se mu pravidelně do tlamy na zuby, do uší, sahejte na packy, ocas a celé tělo. Tyto úkony by měly být důležitou součástí základní výchovy. Díky tomu zvládnete doma i sami ostříhat drápky, nebo vytáhnout klíště a nebudete muset kvůli takovým banalitám k veterináři.

Navíc je později velmi stresující pro obě strany (psa i veterináře), pokud za situace, kdy je zvíře nemocné a něco jej bolí, po něm vyžadovat něco, na co není vůbec zvyklý. Takový pes je pak zbytečně agresivní, což může důležitá vyšetření i potřebná ošetření znemožnit.

Zkrácení čekací doby

Strávit hodinu v čekárně, kde přes sebe křičí a štěká dalších 10 lidí a psů, ke klidnému bezstresovému průběhu moc nepřispěje. Objednejte se tedy na přesný čas a případné čekání si zpříjemněte procházkou po okolí.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *