5 nejčastějších chyb ve výživě psa a kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

S výživou zvířat je to stejné jako u lidí, někteří majitelé se o ni zajímají a vědí toho více než veterináři, jiní ji berou jako nezbytnou součást péče. V dnešní době existuje celá řada možností (znáte např. BARF ?), jak svoje zvíře stravovat. Roli při výběru optimální varianty hrají především subjektivní pohled na věc, finanční a časové možnosti majitele. Jakých chyb se však často čeští chovatelé dopouštějí?

Příliš rychlý přechod při změně krmení

Hodně majitelů má pocit, že krmení jedním druhem krmiva je příliš monotónní. Proto často mění nejen ,,příchutě“ od jednoho výrobce, ale i značky krmení. Upřímně, většině psů je takový rázný přechod z jednoho krmení na druhé jedno. Ale jsou i psi, kočky s citlivějším trávením. U takového zvířete může vést náhlá změna k trávícím obtížím v podobně zvracení a průjmu. Z tohoto důvodu je vždy doporučen (výjimku představuje eliminační dieta) pozvolný přechod.

Tip: pokud měníte granule, nečekejte, až vám ty staré dojdou. Vymezte si alespoň jeden týden k pozvolnému přechodu. První den podejte 75% původních a 35% nových, 3-5 den míchejte 50:50 a poslední dny přidejte ve prospěch nového.

Zdroj: elements.envato.com

Krmení nekvalitním supermarketovým krmením

V mé sociální bublině snad neznám jediného člověka, který by krmil své zvíře granulemi ze supermarketu. Ale podle průzkumů kolem 30% chovatelů nakupuje krmivo právě v běžných supermarketech. Při dnešní obrovské nabídce, konkurenci a reklamách, je opravdu těžké se orientovat v tom, co je dobré a co je jen marketingový tah. Ale pokud někdo prodává 10kg krmiva za 200 -300 Kč, je jasné, že je tu něco špatně. V momentě, kdy granule stojí to, co těstoviny nebo chleba, je potřeba zbystřit. Na prvním místě ve složení obsahují tato krmiva obiloviny. Oproti ostatním krmivům obsahují méně bílkovin a tuků, jejich energetická hodnota je však stejná. Není tedy tajemstvím, že hlavním zdrojem energie tu jsou sacharidy (cukry). Velký pozor si musíme dávat především při volbě vhodného krmiva pro štěňata ve vývinu.

Dle provedených studií v USA bylo prokázáno, že psi krmení levnými supermarketovými krmivy trpí častěji nadváhou a obezitou.

Co je dobré pro mne, je dobré i pro zvíře

Toto je časté nesmyslné modro. Většina lidského jídla obsahuje velké množství tuku, soli a koření a není vhodná pro trávící trakt zvířat. Nadměrné množství soli může být nebezpečné pro srdce i ledviny. Velké množství tuku může vést nejen k průjmu, ale podráždění slinivky.

Zkrmování zbytků od stolu je nejčastější příčinou průjmu a zvracení u psů.

Navíc existují některé potraviny, které nejen že nejsou vhodné, ale mohou být nebezpečné. K těm patří čokoláda, hrozny, rozinky, česnek, cibule ale i umělé sladilo xylitol. V takových situacích může dojít i k život ohrožující otravě.

Zdroj: elements.envato.com

Čím více, tím lépe

Na trhu existuje nespočet různých volně prodejný doplňků stravy. Na klouby, na lesklou srst, na játra, na močové cesty, trávení,  různé vitamíny, pro lepší chrup, prevence vzniku rakovinu, pro staré psy a homeopatie snad úplně na všechno … Většina z nich nemá prokázaný účinek, nicméně většinou neuškodí. Problém nastane, když majitel má pocit, že psovi něco chybí a začne bez předchozí konzultaci s veterinářem přidávat různé takové doplňky v neadekvátní míře. Nezřídka se tak stane, že si vlastního psa například předávkujeme vápníkem, což může mít závažný dopad nejen na ledviny. Stejně tak vede tento trend k tendenci nahrazovat návštěvu veterináře volně dostupnými doplňky, což často vede k zanedbání zdravotních problémů.

Tip: vyberte kvalitní kompletní krmivo, které obsahuje vše, co zvíře potřebuje. Že je drahé? Spočítejte si měsíční výdaje za doplňky stravy a přidejte je k rozpočtu.

Překrmování vedoucí k obezitě

Fakt: každý druhý pes a kočka mají nadváhu, nebo jsou dokonce obézní. Tento problém se týká zejména starších zvířat s omezeným pohybem. Jako majitelé zvířat často projevujeme naši náklonost čtyřnohým miláčkům tak, že jim dopřáváme různých dobrot. Ve vícečlenné domácnosti, nebo u malého zvířete, může i pár pamlsků denně značně navýšit denní energetický příjem, vedoucí k nárůstu váhy. Přečtěte si 7 nejčastějších důvodů, proč se vašemu zvířeti nedaří zhubnout.

Tip: Projevte vaši lásku jiným způsobem než podáváním pamlskům. Zajděte na procházku nebo pejska trénujte.

Zdroj: elements.envato.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *