Může pes jablko?

V jablku se ukrývá velké množství vitamínů (zejména Vitamin A a C), minerálů a antioxiadntů a vlákniny, které jsou zdraví prospěšné. A to nejen lidskému, ale i tomu psímu. Odpověď je tedy jasná: ano, psi mohou jablko. Kromě zdravého pamlsku může jablko pomoci v řešení celé řady zdravotních obtíží. Velmi oblíbené je také u barfování.

Možnosti podání

Syrové jablko je nejsnazší možný způsob jeho servírování. Pecičky nejsou pro vašeho čtyřnohého parťáka vhodné, protože obsahují škodlivé látky. Pokud dojde k pozření pár kousků, nic se nestane a není důvod k panice. I tak jablíčko podáváme nejlépe vykrájené.  Slupku je vhodné ponechat, není potřeba loupat.

Pro menší pejsky můžeme jablko nahrubo nastrouhat. Stejně jako banán jej můžeme smíchat s jogurtem nebo tvarohem. Zamrazením této směsi vznikne navíc zdravé osvěžení v horkých letních dnech.

Kromě čerstvého ovoce můžeme jablko povařit ve vodě a vytvořit tak jabléčné pyré, které můžeme použít i k přípravě psího dortu.

Pozor si dejte na nadbytečný cukr – zejména v kupovaných produktech se setkáme s doslazením. Cukr není zdravý a může vést k tloustnutí. Ještě horší alternativou by byl přípravek určený pro diabetiky, který může obsahovat umělé sladidlo xylitol – to je pro psy vysoce toxické.

Další možností úpravy je plátky jablek usušit pomocí domácí sušičky – takto získáme pamlsek, který dlouho vydrží.

Vliv jablka na zdraví

Zdravý chrup

Jablko, podobně jako mrkev může kromě přísunu vitaminů poskytnout i mechanické očištění zubů při jejich chroupání.  Navíc pomáhá snižovat zubní plak.

Trávící obtíže

Jablka obsahují pektiny, což je vláknina, která je nejvíce obsažena ve slupce samotného jablka. Při průjmu na sebe vláknina váže nadbytečnou tekutinu, čímž se stolice zahustí a průjmovitá stolice se změní ve formovanou.  Stejně tak při zácpě může jablečná vláknina ve větším množství vést ke změkčení stolice.

Jablečný ocet

Z jablek nebo jejich slupek si doma můžeme snadno vyrobit jablečný ocet. Tento přírodní přípravek někteří chovatelé s oblibou využívají v boji proti parazitům, kvasinkám nebo jako doplněk stravy pro správné trávení a lesklou srst.

Možná nebezpečí

Jadérka obsahují amygdalin, což je jedovatý produkt, měnící se v těle na nebezpečný kyanovodík. Otravy jsou však velmi vzácné a hrozí až po pozření velkého množství.

Shnilá jablka sesbíraná pod stromem mohou v psím žaludku tvořit alkohol a způsobit příznaky otravy – nekoordinovaná chůze, zvracení, průjem. Podobně nebezpečná je i konzumace plesnivých plodů.

Jablka sice pes může, ale pokud máte v úmyslu dát pejskovi kousek jablečného závinu, tak pozor! V různých pečených jablečných dezertech se totiž často objevují i rozinky – ty jsou pro psa extrémně nebezpečné a mohou způsobit selhání ledvin.

I přes to, že jablka se neřadí k častým alergenům, je taková reakce možná. Pokud podáváte vašemu psovi jablko poprvé, je dobré začít malým kouskem a vyčkat na případnou reakci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *