Může pes banán?

Zdroj úvodního obrázku: Anna Šrenková

Co obsahuje banán?

Banány jsou ovoce bohaté na minerální látky a vitamíny, obsahují především velké množství hořčíku, draslíku a vitaminu C. Kromě toho jsou bohaté na sacharidy, což z nich dělá i jedno z nejkaloričtějšího ovoce vůbec. Jeden banán má energetickou hodnotu kolem 120 kcal. Čím více je banán zralý a na povrchu žlutější, tím více jednoduchých cukrů obsahuje.

Každý zodpovědný chovatel psa ví, že ne vše, co je dobré pro nás, je vhodné i pro naše čtyřnohé parťáky. Jak je na tom banán?

Odpověď je jednoduchá: ANO, pes může banán!

Zdroj: elements.envato.com

Na co si dát pozor?

Stejně jako u většin potravin platí i v případě banánů určitá omezení. Vzhledem k velkému množství sacharidů může zejména u psů rázně navýšit denní kalorický příjem a vést k nárůstu váhy.

Velké množství draslíku může mít negativní vliv na srdeční nebo endokrinní onemocnění. U zvířat s těmito onemocněními je lepší se banánu pro jistotou vyhnout.

Stejně jako jakákoliv jiná potravina představuje i banán potenciální alergen. Pokud máte psa alergika na určité dietě, neriskujte jeho podáním možné zažívací obtíže!

TIP: Rozmixujte mražený banán s bílým jogurtem. Takto vzniklou banánovou zmrzlinu můžete například naplnit kongu a zabavit tak psa na delší dobu.

Banán na průjem?

U lidí se využívá velkého množství vlákniny obsažené v banánu jakožto domácí terapie průjmu. Vláknina na sebe umí ze střevního traktu vázat vodu, čímž průjem pozastaví. Stejně bude banán působit i ve střevě psa.

Kolik banánu můžeme psovi dát?

Obecně platí doporučení, že velký pes může sníst až 2 banány týdně. Ty by však měly být rozděleny na 4 porce, tedy 4x půlka banánu za týden. U malých psů by o měla být polovina banánu týdně, rozdělena na malé kousky.

TIP: banán můžete také nakrájet na tenké plátky a nechat jej vysušit. Takto vydrží chutný a zdravý pamlsek déle.

Zdroj: elements.envato.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *