Lososový olej pro psy a kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to lososový olej?

Lososový olej je přírodní rybí tuk získávaný z lososa. Je známo, že u lidí snižuje riziko vzniku infarktu a pomáhá tlumit některé zánětlivé procesy. Z tohoto důvodu se losový olej rozšířil i do veterinární sféry a v dnešní době patří k nejčastěji užívaným volně prodejným doplňkům stravy pro domácí mazlíčky.

Co jsou to nenasycené mastné kyseliny?

Rybí olej je kromě zdrojem vitaminu D a minerálií, také bohatý na esenciální omega 3 mastné kyseliny. Tyto kyseliny hrají důležitou roli ve správném fungování lidského i zvířecího organismu. Podílejí se na stavbě buněčných membrán, správné funkci imunitního systému, tvorbě hormonů, regulaci zánětlivých reakcí, působí proti stárnutí nervového systému a jsou zdrojem energie. Pojem esenciální znamená, že si tyto mastné kyseliny lidské ani psí tělo neumí samo vyrábět, proto je závislé na jejich příjmu v potravě. A bohužel je pravda, že v běžném krmivu jich je často nedostatek.

Dalším zdrojem omega 3 mastných kyselin je například lněné nebo konopné semínko.

Zdroj: elements.envato.com

Přednosti lososového oleje

Pro většinu psů i koček je velmi chutným a oblíbeným přilepšením.

Vysoký obsah omega 3 mastných kyselin přispívá ke snižování hladiny cholesterolu a podporuje krevní oběh.

Esenciální mastné kyseliny zvyšují lesk srsti a přispívají ke kvalitě kůže. Pomáhá zlepšovat příznaky alergií, zánětů kůže, suché kůže, nadměrné tvorbě lupů i vypadávání srsti.

Lososový olej má pozitivní efekt při vývoji mozku, lepší zrak i sociální chování mláďat.

Mastné kyseliny jsou důležité při tvorbě buněčných stěn a podporují imunitní systém.

Protizánětlivého účinku se využívá zejména při ortopedických obtížích jako je artróza.

Využívá se i jako doplňková terapie u onkologických pacientů.

U starších psů zpomaluje stárnutí zlepšením kognitivních schopností.

 

Lososový olej pro štěňata a koťata

Mladí jedinci, kteří se nachází ve vývoji potřebují nenasycené mastné kyseliny pro správný vývoj nervového systému, zraku i růst kostí.

Lososový olej pro seniory

U starších zvířat má lososový olej blahodárný efekt na mozek- zpomaluje tak rozvoj možné stařecké demence a zlepšuje zrak. Předpokládá se i zpomalení procesu stárnutí.

Zdroj: elements.envato.com

Výběr losového oleje

Narůstající poptávka vede k nárůstu nabízených produktů, často však horší kvality. Kvalitní olej je několikrát přefiltrován, což jej zbaví nadbytečné vody. Měl by být uchován v tmavé nádobě, která chrání citlivé složky před světlem. Mnoho výrobců přidává nadbytečná aromata a vitamíny. Kvalitní olej se vyznačuje vysokým obsahem omega 3 nenasycených mastných kyselin.

Nežádoucí účinky lososového oleje

I přes to, že se jedná o přírodní produkt, u některých jedinců se může po podání lososového oleje zřídka objevit nežádoucí účinek. Důvodem může být alergie na ryby, nebo individuální intolerance.

Možné nežádoucí účinky: nadýmání, bolest břicha, průjem.

Pokud k těmto projevům po podání lososového oleje dojde, vysaďte jej a poraďte se se svým veterinářem.

Negativa lososového oleje

I přes celou řadu pozitivních vlastností bychom si měli být vědomi i rizik, která v sobě lososový olej skrývá.

Mezi ty nejdiskutovanější patří:

Různé toxiny, produkty fabrik, které znečišťují vody se dostávají i do tkání ryb, ze kterých se následně olej zpracovává. Často se jedná o chemikálie, které mají na živé buňky velmi negativní vliv včetně karcinogenního efektu (přispívá ke vzniku rakoviny).

Rybí olej má velmi vysokou kalorickou hodnotu. Jeho každodenním používáním navýšíme zvířeti jeho denní energetický příjem, který je potřeba zohlednit. Nezřídka se stává, že psi začnou přibírat na váze.

Velká poptávka po lososovém oleji vede k extrémnímu rabování a využívání oceánů, na kterou doplácí celá řada dalších živočichů. Obdobnou situaci pozorujeme u palmového oleje nebo produkci avokád.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *