Jak vidí pes?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Vidí pes pouze černobíle? Jak pes vnímá pohybující se předměty? Vidí pes ve tmě lépe než já? Jak je na tom psí oko ve srovnání s tím naším si vysvětlíme v tomto článku.

 

Stavba psího oka

Stejně jako u lidí je oční bulbus uložen v kostěné oční jamce a na jeho povrch je chráněn očními víčky. Na rozdíl od našeho oka má však pes ještě třetí víčko, nebo-li mžurku. Dalším významným rozdílem je poměr čípků a tyčinek na sítnici.

 

Tyčinky jsou zodpovědné za vnímání kontrastů, čípky pomáhají rozlišovat jednotlivé barvy.

Zdroj: elements.envato.com

Vidí pes ve tmě?

Pes, jakožto příbuzný vlka, je také schopen vidět za šera i za tmy. Tento fakt zlepšuje šelmám jejich lovecké schopnosti.

Sítnice psů je stejně jako ta naše tvořena tyčinkami a čípky, ale v jiném poměru. Tyčinky jsou zodpovědné za citlivost oka na světlo a psi jich mají více než lidé. Dalším vysvětlením pro noční vidění je srpkovitá odrazová světločivá vrstva pod sítnicí (tapetum lucidum), která odráží světlo a vede k větší stimulaci smyslových buněk.

 

Tapetum lucidum můžeme vidět ve tmě, když posvítíme zvířeti do oka- uvidíme žluto- zeleno – modrý odlesk v očích.

 

Vidí pes černobíle nebo barevně?

Dlouho se předpokládalo, že psi vidí pouze černobíle. Toto už je však dávno překonaný mýtus a dnes už víme, že je pes schopen barvy vnímat, jen v jiném spektru než my. Psi nejsou schopni vidět červenou a zelenou barvu. Červené předměty se psovi zobrazují jako žluté, a stejně tak vidí i ty zelené ve žlutých odstínech. Můžeme tedy říci, že psi jsou červeno-zeleno slepí.  Jsou schopni rozlišovat zejména modrou a žlutou barvu. Více než odstíny však vnímají jas barev.

 

Vodící pes na přechodu pro chodce není schopen rozlišit červenou od zelené, řídí se podle jasu barev.

Zdroj: elements.envato.com

Jak psi vidí pohyb?

Pro šelmy je důležitější vidět lépe pohybující se předměty než ty nehybné. A tomu je psí oko přizpůsobeno. Vzhledem k vyššímu počtu tyčinek v sítnici jsou psi schopni mnohem lépe a ostřeji vidět rychle se pohybující předměty. Letící míček tedy pes vidí lépe než jeho majitel. Na druhou stranu nehybné objekty vidí omezeněji a více jim napomáhá čich.

 

Krátkolebá plemena navíc vidí jinak než ta ostatní. Takový buldoček vidí lépe a ostřeji přímo před sebe na krátkou vzdálenost. Naopak chrti mají díky jinému tvaru lebky mnohem větší zorné pole, proto nemusí při pozorování předmětů v pohybu hlavu tolik otáčet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *