Třetí víčko u psa

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je třetí víčko k čemu psovi slouží?

Psi mají na rozdíl od lidí třetí oční víčko, které se hovorově označuje jako mžurka. Jedná se o tenkou blanku nacházející se ve vnitřním koutku oka, kterou běžně nevidíme. Jeho hlavní funkce je ochranná. Obsahuje lymfatické váčky (složka imunitního systému) a slznou žlázu, která zajišťuje pravidelné zvlhčování oka. Jeho pasivní pohyb ulehčuje odstranění cizorodých částic, jako je například prach, z oka. Tímto se stane pro nás dobře patrným jako bělavá membrána vycházející z vnitřního koutku oka. Po zažehnání nebezpečí se opět vrátí do své původní polohy. K tomu by mělo dojít do několika hodin (6-8h).

Onemocnění třetího víčka

Zejména u malých štěňat v prvních týdnech života (nemají vyvinutý obranný reflex- zavření víček v případě nebezpečí) dochází k častějšímu dráždění a riziku rozvoji zánětu třetího víčka. Ty jsou však v drtivé většině případů neškodné. Nejčastějším onemocněním třetího víčka je u psů prolaps (výhřez) žlázy třetího víčka. K dalším méně častým patří everze třetího víčka, tedy jeho vyvrácení a stočení, případně se setkáváme s cizími tělesy (osina, které se pod víčkem schovají). Cizí těleso se může projevit přetažením třetího víčka, přivíráním oka, zvýšeným tokem slz, zarudnutí a bolestivostí. Vzácná jsou nádorová onemocnění třetího víčka.

Zdroj: Anna Šrenková. Osina za třetím víčkem u psa

Protruze třetího víčka může provázet i tzv. Hornerův syndrom: postižení nervového systému (sympatické inervace)

Prolaps žlázy třetího víčka = cherry eye

Toto onemocnění se může rozvíjet velmi plíživě a zezačátku se projevit jen mírně zarudlou spojivkou a výtokem z oka. Poté se psovi se vytvoří červený kulovitý útvar ve vnitřním koutku oka, který může být velikosti hrášku, ale u velkých plemen může dosáhnout podstatně větších rozměrů. Současně se může projevit svědivost postiženého oka, kdy se pes oko škrábe, nebo se hlavou otírá o okolní předměty. Pokud nedojde k rychlému ošetření, hrozí snížená produkce slz a v důsledku vyschnutí oka jeho poškození.

Vyvolávající příčina vzniku prolapsu třetího víčka u psů není zcela objasněna, diskutují se genetické faktory.

Zdroj: Anna Šrenková

U koho se protruze žlázy třetího víčka vyskytuje?

Nejčastěji se tento problém vyskytuje u mladých psů do 2 let, zejména u krátkolebých plemen (buldoček, boxer, mastif, pekinéz), z dalších plemen jsou postiženi beaglové a američtí kokršpanělé.

U starších psů může dojít k protruzi žlázy třetího víčka v důsledku jiného onemocnění (např. keratokonjunktivitis sicca=syndrom suchého oka, či nádorových onemocnění).

Diagnostika

Stanovení diagnózy probíhá na základě klinického a oftalmologického vyšetření.

Léčba cherry eye

Ve většině případů se nevyhneme chirurgickému řešení. Existuje celá řada metod, jejichž cílem je navrácení žlázky do původního místa, kde se přišije vstřebatelným šicím materiálem. Po tomto zákroku je důležité nosit ochranný límec, aby nedošlo k poranění oka a aplikovat antibiotické kapky.

Samotná konzervativní terapie – podávání kapek a mastí není v drtivé většině případů dostačující.

Odstranění žlázy není vhodným řešením, protože pak dochází k vysychání oka – keratokonjunktivitis sicca.  Výjimku tvoří nádorové procesy na třetím víčku.

Prognóza

U psů, kteří mají k tomuto onemocnění predispozici hrozí utvoření cherry eye i na druhém oku.

2 komentáře: „Třetí víčko u psa

  • 17 května, 2022 (4:08 pm)
    Trvalý odkaz

    U mojí 15ti leté fenky se najednou objevilo třetí víčko zakrývající asi čtvrtinu oka.
    Mám s tím něco dělat?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *