Krev v moči

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Krev v moči = hematurie

Normální barva moči je u psů a koček žlutá až oranžová. Pokud odhalíme v moči přítomnost krve, neměli bychom otálet s návštěvou veterináře.

Krmení červenou řepou může vést k červeně zbarvené moči.

Kde se krev v moči vezme?

Zdrojem krve mohou být močové cesty (ledviny, močovod, močový měchýř, močová trubice), případně i pohlavní (u samců prostata a penis, u samic pochva a děloha). Nejčastěji dojde ke krvácení v důsledku poškození a narušení tkání v některém z těchto orgánů. Velmi zřídka se ale krví v moči může projevit i porucha s krevní srážlivostí (koagulopatie), např. po pozření jedu na hlodavce. Taková zvířata pak současně krvácí i z ostatních tělních otvorů: přítomnost krve ve stolici, zvratcích, krvácení z nozder.

Fyziologicky se může krev v moči objevit u fen v době hárání.

 

Mezi nejčastější příčiny krve v moči patří:

 

 

  • Onemocnění prostaty: záněty se často vyskytují u starších nekastrovaných samců, rakovina prostaty postihuje častěji kastrované samce ve vyšším věku

 

  • Neoplastická onemocnění: rakovina může postihnout všechny části urogenitálního aparátu, zejména u starších zvířat. Nejčastěji se jedná o karcinomy močového měchýře.

 

 

Mezi nejčastější projevy zánětu dolních močových cest patří: bolestivost při močení, ukapávání moči, časté močení malého množství, krev v moči. U fen se většinou jedná o  bakteriální záněty, u koček o sterilní (tedy nebakteriální).

 

Zdroj: elements.envato.com

Na co se zaměřit?

Pokud zvíře močí krev, zkuste rozlišit, zda-li je krev přítomna zejména na začátku močení, během celého močení, nebo na jeho konci. Kromě močení, ukapává zvířeti krev z vulvy, či penisu? Pije a močí normálně, je močení bolestivé, ukapává po malých množství? Kdy naposledy zvíře močilo? To vše jsou otázky, které mohou lékaři pomoci zhodnotit situaci.

 

 

 

 

Máte nekastrovaného psa, který močí krev? Nehárají náhodou feny v okolí? I takové podráždění může způsobit krvácení z prostaty.

Návštěva veteriny

Při cestě k veterináři je dobré donést moč, ale zároveň se pokusit zabránit tomu, aby bylo zvíře úplně vymočené (prázdný močových měchýř se těžko posuzuje na sonografickém vyšetření). Jak moč získat a co s ní, naleznete v článku: Vyšetření moči.

Při klinickém vyšetření se lékař zaměří na prohlédnutí pohlavních orgánů, prohmatání bříška a u psů je nezbytnost rektálně vyšetřit prostatu.

 

Zdroj: elements.envato.com

 

Základem je samozřejmě vyšetření moči. Jak probíhá a co všechno jsme z moči schopni vyčíst najdete v článku: Vyšetření moči.

Pro objasnění močových kamenů je vhodným vyšetřením rentgen. Nicméně ne všechny typy močových kamenů jsou na rentgenu dobře viditelné. Sonografickým vyšetření jsme schopni najít i tyto kamínky, dále jsme schopni zjistit i možná neoplastická onemocnění a zhodnotit stav prostaty.

Vyšetřením krví můžeme zhodnotit krevní ztrátu a získat další cenné informace.

Na základě těchto vyšetření mohou být doporučena i další vyšetření.

 

Léčba, terapie

Se liší dle diagnózy. Bakteriální zánět močopohlavních cest se léči antibiotiky, kamínky se dají chirurgicky odstranit, některé typy případně rozpustit pomocí vhodné diety. Neoplastická onemocnění lze řešit chirurgicky, či pomocí chemoterapie. Sterilní cystitidy koček se řeší nejčastěji optimalizací podmínek v kombinaci s dietou a léky proti bolesti (např. meloxicam)

 

Časté dotazy a omyly

V moči se objevila krev, můžeme zvířeti nějak pomoci doma? I u zvířat samozřejmě můžeme podat urologický bylinný čaj, případně brusinky, nicméně spíše jako podpůrnou terapii. Pokud zvíře nevykazuje jiné potíže, či bolestivost, určitě situace počká do dalšího dne.

 

Zvíře má krev v moči, mohu podat antibiotika, které jsem užívala já? Ne, a to ze dvou důvodů. Za 1. nevíme, jestli je příčinou krve v moči bakteriální infekce, a za 2. pokud ano, tak může být podaným lékem potlačena, že už ji veterinář v moči nemusí zachytit. A jednorázové podání stačit nebude.

 

Jak dlouho se léči bakteriální zánět močových cest? Několik dní. Pokud má zvíře nějakou predispozici, či se zánět opakuje, tak léčba trvá několik týdnů. U takového pacienta je pak vždy doporučena kultivace moče.

 

Jaká je nejčastější příčina krve v moči u koček? Sterilní cystitida, tzv. FIC (feline idiopathic cystitis). Jak už název napovídá, k určení této diagnózy je potřeba vyloučit všechny ostatní příčiny, tzn. musí se vyšetřit moč a udělat minimálně rentgen pro vyloučení kamínků.

 

Lze diagnostikovat zánět močových cest bez vyšetření moči? Ne!

 

Stále se nám vracejí záněty močových cest, už jsme měli x antibiotik, jak to?  Příčin je více. Mezi ty nejčastější patří neefektivní léčba: tedy buď špatně zvolené antibiotikum (daná bakterie k němu není citlivá), nebo krátká doba jeho použití, nebo má zvíře nějakou predispozici k tomu, aby se záněty vracely. Např. se může jednat o onemocnění jako cukrovka, Cushingův syndrom, chronické onemocnění ledvin, nebo bakterie mohou přežívat u nekastrovaných psů v prostatě, nebo v nějakém močovém kamínku. U takového zvířete je potřeba rozhodně bakteriální kultivace moči, protože při opakovaném používání antibiotik hrozí riziko vzniku rezistence, a pátrat po možné predispozici: ultrazvuk močových cest a případně odběr z prostaty, vyšetření krví.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *