Močové kameny: urolitiáza

Močové kameny se tvoří sloučením drobných mineralizovaných krystalů do většího komplexu= urolitu. Jejich velikost je velmi variabilní – od milimetrů až po několik centimetrů.  Mohou se objevit kdekoliv v močovém aparátu – v ledvinách, močovodu, močovém měchýři i močové trubici. Postihují psy i kočky a existuje jich vícero druhů – ty se mohou lišit příčinou vzniku i jejich následným optimálním řešením.

Nejčastější typy kamínků jsou struvity,  kalcium-oxaláty, cystiny a uráty. Někdy mohou být i kombinované.

Příčiny vzniku

Běžně v moči žádné krystaly nejsou přítomny. Jejich formulování je vázáno na vhodné podmínky = nadbytek minerálů v moči a optimální pH hodnota.

1. Bakteriální infekce: některé bakterie mají schopnost ovlivňovat pH (kyselost) moči. Zásaditá moč je potom živnou půdou pro vzniku struvitových krystalů.

2. Nedostatečný příjem tekutin nebo dlouhé zadržování močení může vést k nadměrnému zahuštění moči a vyššímu riziku formování krystalů.

3. Nevhodná strava obsahující příliš mnoho vápníku, hořčíku nebo fosforu je dalším rizikovým faktorem vzniku urolitiázy.

4. Onemocnění jater (např. portosystémový zkrat) bývá spojeno s nadbytkem amoniaku v krvi, který následně vede ke vzniku amonium urátových krystalů a kamínků.

5. U některých plemen je popsána genetická predispozice. K těm nejfrekventovanějším řadíme dalmatina, mopse, bulldoga, jorkšíra, trpasličího knírače, jezevčíka, shih tzu.

Dva kameny v močovém měchýři zobrazené ultrazvukem.

Příznaky

Bez ohledu na konkrétní druh kamínku, příznaky se odvíjí zejména od umístění kamínku a mohou být velmi variabilní – od žádných až po akutní nástup bolesti břicha.

Urolity v ledvině mohou způsobovat krev v moči a bolestivost,  která může být zaměněna s bolestivostí zad.

Pokud se kamínek uvolní z ledviny, hrozí jeho zaseknutí v tenkém močovodu. Jeho obstrukce znemožní odtok moči z ledviny do močového měchýře a následné poškození ledviny. Tento stav navíc bývá velmi bolestivý. Takové zvíře však normálně močí – moč přichází z druhé ledviny.

Kamínky v močovém měchýři se mohou projevit krví v moči, opakovanými záněty, ale stejně tak se může jednat o náhodná nález u jinak zdravého zvířete.

V případě, že se kamínek zasekne v močové trubici, může to vést k jejímu úplnému ucpání a nemožnosti se vymočit. Takové zvíře se často staví na močení, tlačí, ale není schopno močit proudem, ukapává, nebo nevyjde žádná moč. Současně může dojít k projevům bolestivosti i objevení se krve v moči. Takový stav vyžaduje okamžitou návštěvu veterinární pohotovosti, protože hrozí poškození obou ledvin a hromadí odpadních látek v těle – to vede k apatii, nevolnosti a zvracení. K prasknutí močového měchýře dojde jen výjimečně.

Četné kamínky v ledvině, močovodu i močovém měchýři u psa na rentgenovém snímku

Diagnostika

Pokud zvíře vykazuje některé z výše uvedených příznaků a je tedy podezření na močové kamínky jsou vhodná následující vyšetření: vyšetření moči, ultrazvuk, rentgen, vyšetření krve.

Některé kamínky nejsou díky svému složení rentgenem zobrazitelné.

Na základě vyšetření moči (pH, typ krystalů) se vždy pokoušíme určit konkrétní typ kamínku. Ne vždy je to však možné, ideální je získat celý kamínek (vymočením,  operativně) a zaslat jej na rozbor.

Terapie

Vhodný postup se odvíjí od typu urolitu a jeho umístění.

Struvity jsou rozpustné-  o to se tedy vždy pokoušíme. Vzhledem k tomu, že jsou často spojeny s infekcí, její přeléčení vede k úpravě pH moči a rozpuštění urolitů, případně můžeme moč okyselit.

Pokud kamínky v močovém měchýři nebo ledvině nepůsobí žádné obtíže, většinou se nedoporučuje invazivní přístup (operace).

Často bývá doporučena speciální dieta, vedoucí k rozpuštění, či snižující tvorbu krystalů a následných kamínků.

Obstrukce močové trubice vyžadují akutní ošetření – většinou se snažíme pomocí katetrizace zatlačit kamínky do močového měchýře, odkud se následně chirurgicky vyjmou/rozpustí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *