Vyšetření moči

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Vyšetření moči patří k rutinním vyšetřením na každém veterinárním pracovišti. Stále však okolo vyšetření moči panuje spousta nejasností, a to především kdy a jak se má moč odebrat a jak výsledky interpretovat. Tento článek snad vnese do této problematiky pořádek.

Jaké jsou indikace (tedy důvody) k vyšetření moči?

Zvíře hodně pije/hodně močí, močí častěji/ukapává, je inkontinentní, vykazuje bolestivost při močení, má v moči krev, moč abnormálně zapáchá, v rámci geriatrické prohlídky, v rámci podezření na jiná onemocnění.

Sběr, odchycení moči

Existují 3 způsoby:

 1. spontánní mikce, tedy kdy moč jednoduše odchytíme. Výhodou je, že je to snadné a pro zvíře neinvazivní. Hlavní nevýhodou je, že moč prochází vývodnými cestami(předkožka, vulva), které nejsou sterilní-to znamená, že se v nich vyskytuje fyziologicky určité množství baktérií a mohou nám tedy dát falešně pozitivní výsledek na bakteriální infekci. Z tohoto důvodu takto získaná moč není úplně vhodná na bakteriální kultivaci. Moč by neměla přijít do kontaktu s podlahou, vnějším prostředím, ale být odchycena ihned při močení do uzavíratelné nádoby. Problém s odběrem může nastat u koček (viz níže) a malých plemen psů- u těch doporučuji zkusit naběračku.

 

 1. Při katetrizaci zasuneme močový katétr (plastová trubička) močovou trubicí až do močového měchýře. Nevýhoda je, že takto odebrat moč může jen veterinář, hrozí riziko zavlečení infekce z vnější a u malých samic je katetrizace velmi obtížná. Výhodou je sterilně získaná moč, tedy vhodná na bakteriální kultivaci.

 

 1. Cystocentéza znamená odběr moči jehlou přes břišní stěnu přímo z močového měchýře, standardně prováděno pod kontrolou ultrazvuku. Ačkoli to může znít drasticky, tento úkon lze přirovnat k očkování, tedy jeden vpich. Je rychlý a efektivní. Získaná moč je odebrána sterilně a je tedy vhodná ke kultivaci. Kontraindikací pro tento způsob odběru jsou narušená krevní srážlivost a podezření na nádor močového měchýře.

IMG_9475

Jak dlouho po odběru se moč musí vyšetřit?

Na klasické, tedy kompletní vyšetření moči do 30 minut. Po této době už může docházet ke změnám v moči, především k tvorbě, či rozpuštění přítomných krystalů. Naopak na jiná vyšetření moči (např. pro stanovení její hustoty, nebo proteinu) postačí moč i pár dní stará.

 

Jak se moč vyšetřuje?

 • Makroskopicky (pohledem)– správně by měla být moč tmavě žlutá, pokud má velmi světlou barvu může to naznačovat nedostatečnou koncentraci, dále můžeme vidět zákal, či krev

 

 • Specifická hmotnost, neboli hustota moči: správně nad 1.030, pokud je hodnota nižší, znamená to, že moč není adekvátně koncentrovaná a zvíře více pije a močí (příčin může být spousta, viz. článek na toto téma)

 

 • Močový papírek slouží k detekci pH, bílkoviny, glukózy, ketolátek, urobilinogenu a krve

 

 • Močový sediment získáme po odstředění moči a vyšetřujeme jej pod mikroskopem. Pouze takto jsme schopni v moči identifikovat krystaly, červené krvinky, bílé krvinky, baktérie či epitelie z močového měchýře, nebo nádorové buňky.

 

Moč by měla být VŽDY vyšetřena na specifickou hmotnost, močovým papírkem i močový sediment. Pouze takto je vyšetření kompletní.

Zdroj: Anna Šrenková

Mezi rozšířené vyšetření moči patří například: stanovení Up/Uc (kvantitativní stanovení bílkovin), bakteriální kultivace včetně stanovení citlivosti k daným antibiotikům, stanovení různých hormonů.

 

Často kladené dotazy a omyly

 1. Lze diagnostikovat zánět močových cest pouze pomocí vyšetření papírkem? Záněty močových cest jsou sice často provázené změnou pH a přítomnosti bílkovin a krve, ale není to pravidlem. Stejně tak takto změněný papírek nemusí vždy znamenat bakteriální zánět močových cest (cystitis). K určení této diagnózy je potřeba někde bakterie prokázat-tedy v sedimentu pod mikroskopem, či na bakteriologickém vyšetření (kultivace moči).

 

 1. Jak získat moč od kočky? Existuje speciální stelivo volně prodejné určené pro odchyt moče (materiál moč nenasaje), moč se potom nasaje přiloženou pipetou do odběrové nádobky. Další možností je cystocentéza přímo u veterináře.

 

 1. Když se zjistí snížená specifická hmotnost moče, znamená to, že zvířeti nefungují ledviny? Znamená to pouze, že ledviny moč nezvládnou adekvátně koncentrovat. Příčin však může být celá řada (viz. článek)

 

 1. Co znamená, když je v moči přítomna bílkovina detekována papírkem? Nemusí nic, může mnoho. K interpretaci je potřeba znát další informace o pacientovi.

 

 1. Kolik stojí kultivace moči a na co je dobrá? Kolem 1000 kč. Výsledkem je, že přesně víme jaká bakterie v močovém měchýři je a k jakým antibiotikům je vnímavá. Můžeme tedy nasadit cílenou efektivní léčbu. Toto vyšetření by mělo být samozřejmostí u pacientů, u kterých se zánět močových cest opakuje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *