Potíže s močením: nemůže se vymočit, bolest při močení, ukapávání moči

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Staví se vaše zvíře stále dokola do polohy na močení, ale nic z něj nevyjde? Pak by jste měli zbystřit, zřejmě má problém s tím, se vyprázdnit.

Všechny potíže s močením můžeme shrnout pod obecný pojem dysurie. V rámci té můžeme rozlišit například bolestivost při močení (strangurie), ukapávání moči po kapkách (pollakisurie), nemožnost se vymočit, či močení na neobvyklých místech (periurie).

I přes to, že zvíře má často nápinky na močení, chodí tedy častěji, objem vyprodukované moči není vyšší, než je běžné. Často se může objevit i krev v moči.

Toto jsou příznaky onemocnění dolních cest močových. K těm řadíme močovody, močový měchýř a močovou trubici.

Od těchto potíží je vždy nutné rozlišit častější pití a močení.

Zdroj: elements.envato.com

Co vše může způsobit popsané problémy s močením?

 

  • Neurologická onemocnění (chybná inervace)

 

 

Zánětlivá onemocnění močových cest mohou být způsobena bakteriemi (zejm. u psů) nebo se jedná  o sterilní proces (zejm. u koček).

U nekastrovaných samců s močovými cestami úzce souvisí prostata. Zánětlivý proces mezi nimi může přestupovat a v prostatě pak bakterie déle přežívat.

 

Kočka nečůrá

Pojem FLUTD (feline lowe urinary tract disease) je obecné označení onemocnění dolních močových cest u koček. Nejčastějším onemocnění této skupiny je pak FIC (felinní idiopatická cystitis). Tedy zánětlivé (avšak neinfekční=nejsou přítomny bakterie) onemocnění močového měchýře. Důležitou roli při rozvoji tohoto onemocnění hraje stres.

Pokud zvíře déle jak 24h nemočí jedná se o život ohrožující stav! Hrozí trvalé poškození močového měchýře, jeho prasknutí i selhání ledvin. Tento stav vyžaduje okamžitou návštěvu veterinárního lékaře a zajištění průchodnosti močových cest.

U veterináře

Základem u všech zvířat s onemocněním dolních močových cest je vyšetření moči. Jak ji získat, skladovat a jak se vyšetřuje se dozvíte v článku: Vyšetření moči.

Rentgen nám může odhalit přítomnost kamínku v ledvinách, močovodu, močovém měchýři i močové trubici.

Ultrazvukem získáme informaci o struktuře močového měchýře, ledvin a případně detekujeme i kamínky, které jsou na RTG nezobrazitelné.

Při neschopnosti se vymočit,  se moč hromadí v močovém měchýři a může vést k poškození ledvin, které se nám projeví i ve vyšetření krve. Zároveň hrozí nárůst krevní hladiny draslíku, který může způsobovat srdeční arytmie.

K zajištění odchodu moči může být vaše zvíře katetrizováno. Katetrizace může být jednorázová, v některých případech jsou však močové katetry ponechány na delší dobu.

Pes nechodí a nemočí

S čím se poměrně často setkáváme jsou problémy s močením u pacientů ochrnutých na zadní končetiny. Onemocnění, způsobující poškození nervů zodpovědných za pánevní končetiny, často vede k současnému narušení nervů, ovlivňujících vyprazdňování. Pokud je vyprazdňování narušeno, dochází k hromadění moči v močovém měchýři, jeho extrémnímu roztažení a následně poškození jeho stěny.

Stěna močového měchýře je velmi jemná a citlivá. Pro lepší představu můžeme tento stav přirovnat ke kusu látky. Když ji natáhneme do extrémních rozměrů, vlákna popraskají a i po uvolnění tahu a tlaku zůstanou poškozená, neschopna vrátit se do původního stavu a funkce.

Zdroj: elements.envato.com

K prasknutí močového měchýře dochází výjimečně. Většinou překoná měchýř tlak a odpor svěrače a dojde k tzv. močení z přetlaku. Tento stav může být majitelem často chybně interpretován, jako normální močení. Měchýř už je ale poškozen a i po vyřešení primárních neurologických potíží nemusí nikdy normálně fungovat. Tato zvířata pak často trpí na samovolný únik moči (inkontinenci) a mají vysoké riziko vzniku bakteriálního zánětu močových cest.

Kočka močí mimo záchod

To, že se kočka vyčůrá mimo určené místo může mít obecně 2 příčiny. V prvé řadě se může jednat o zdravotní problém, jako zánět močového měchýře, což je bolestivý stav a moč ukapává, nebo inkontinenci, kdy dojde k samovolnému uniku moči (zejména ve spánku).

Čůrání  mimo záchod může být způsobeno ale i poruchou chování v důsledku psychického diskomfortu zvířete. Zejména když nekastrovaný kocour značkuje svoje teritorium, nebo kočka čůrá natruc například majiteli do postele.

Tak či onak, v prvé řadě být zvíře a jeho moč vyšetřena. Pokud se vyloučí zdravotní problém, je na místě konzultovat psychický stav zvířete se zvířecím psychologem.

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *