Rentgen RTG

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je RTG, k čemu a kdy se používá?

Jedná se o jeden z typů zobrazovací diagnostiky, který využívá rentgenového záření. Výsledkem je 2D obraz v různých odstínech šedi.

Rentgenologické vyšetření využíváme ve veterinární medicíně v rámci prevence (posouzení dysplazie kyčelních a loketních kloubů, v rámci geriatrické prohlídky, či preanesteziologického vyšetření) nebo k diagnostice v momentě, kdy má zvíře nějaký problém.

Výhody RTG jsou: rychlost jeho provedení, snímky se dají uložit, sdílet, případně nechat posoudit další osobou.

Vzhledem k tomu, že zobrazujeme 3D tělo na 2D obrázcích, je potřeba VŽDY zhotovit alespoň 2 projekce.

U RTG dutiny břišní a hrudní standardně fotíme projekci, kdy zvíře leží na boku (laterolaterální: LL), v kombinaci s druhou, kdy zvíře leží na břiše (dorzoventrální: DV), či zádech (ventrodorzální VD).

Vždy chceme rentgenovat jen určitou část pacienta. Pokud máme celé zvíře na jednom snímku, má zpravidla zhoršenou kvalitu pro posouzení určité části.

Co na RTG můžeme vidět?

Každá zobrazovací metoda zobrazuje určité struktury lépe, než jiné a naopak, některé jsou pro ni nezobrazitelné, nebo dokonce rušivé.

Orgány a materiály, které se nám velmi dobře zobrazí na RTG jsou: kov, kámen, kosti, plyn (plíce, případně trávící trakt naplněný plynem).

Na RTG snímku jsme schopni posoudit velikost, tvar a ohraničení jednotlivých orgánů a jejich opacitu (stupeň šedi). Obecně rozlišujeme opacitu kovu (jasně bílá), opacitu kosti, tkáně, tuku a plynu (černá).

  • Radioopakní = světlý
  • Radiolucentní= tmavý

Každá zobrazovací diagnostika by měla vždy následovat po klinickém vyšetření pacienta a měla by být cíleně zaměřena na určitý region těla.

RTG hrudní dutiny

Posuzujeme kosti (páteř, žebra, hrudní kost), bránici, která nám odděluje dutinu hrudní a břišní, srdce, plíce, průdušnici a cévy. Jícen za normálních podmínek na rentgenu nevidíme.

Kdy? Zvíře zrychleně dýchá, dusí se, kašle, trauma (úraz), šelest na srdci, má horečku a hledáme její zdroj, v rámci stagingu u onkologických pacientů, či prevence před anestezií pro hrubé posouzení srdce a plic.

Na tomto snímku leží pes na hrudníku ,,na sfingu“

Zdroj: Anna Šrenková

Na tomto snímku leží pes na boku

Zdroj: Anna Šrenková

RTG břišní dutiny

Posuzujeme kosti (páteř, pánev), břišní orgány: trávící trakt (žaludek, střeva), ledviny, močový měchýř, slezinu, játra, u samců prostatu.

Kdy? Podezření na torzi žaludku, pozření cizího tělesa, problémy s močením a podezření na močové kameny,  v případě zvětšení dutiny břišní, k určení počtu štěňat v závěru gravidity

RTG nám dá ucelený pohled na celé břicho. Pro posouzení detailů jednotlivých orgánů je vhodnější ultrazvuk (sono).

Na tomto snímku leží kočka na boku.

Zdroj: Anna Šrenková

RTG kostí a kloubů:

zejména končetin, pro diagnostiku fraktur (zlomenin), kostních lézí, či posouzení kloubů. RTG hlavy/lebky je často velmi nepřehledné z důvodu velkého množství kostí na malém místě -> vede k překrytí jednotlivých struktur. Vhodnější je tedy CT vyšetření.

Časté dotazy a omyly:

Je potřeba zvíře na RTG vyšetření sedovat/uspávat? Zpravidla ne. Pokud pacient spolupracuje, není to potřeba. Výjimkou jsou např. rtg kloubů (nejčastěji posouzení dysplazie kyčlí a loktů), kdy je potřeba zvíře polohovat do velmi nepříjemných poloh.

Pes něco sežral, zobrazí to RTG? Ne vždy. Jsou materiály, které jsou pro RTG neviditelné. Co se nám dobře zobrazí je kov, kámen, sklo, některé druhy plastu. Plyšové hračky, některé plasty, či dřevo na snímku neuvidíme.

Co je kontrastní rentgen? Kontrast je látka, která se nám na snímku zobrazí jasně bíle. Nejčastější formou je podání kontrastní látky do tlamy za účelem lepšího zobrazení trávícího traktu. V časových intervalech se potom zhotovují další snímky a my sledujeme postupný průchod kontrastní látkou. Zobrazit tak můžeme různé patologie jícnu (divertikl), případně obstrukci střeva způsobenou cizím tělesem, kdy se nám pasáž kontrastní látky v určitém bodě zastaví. Kontrast můžeme ale aplikovat i např. přímo do močových cest, nebo žíly.

Jsme schopni pomocí RTG diagnostikovat onemocnění ledvin, jater, či zánět močového měchýře?  Ne. Na RTG můžeme pouze stanovit velikost jednotlivých orgánů. Pro detailní posouzení je potřeba ultrazvuk a vyšetření krví, případně vyšetření moči.

Jsme schopni na základě RTG snímku stanovit onemocnění srdce? Na RTG snímku jsme schopni posoudit pouze velikost srdce. Pokud je srdce zvětšené, doporučíme echokardiografii (ultrazvuk srdce), kdy se přesně zjistí jaká část srdce je postižena (jsou 4: 2 komory a 2 předsíně) a jak fungují srdeční chlopně. Teprve na základě tohoto vyšetření jsme schopni přesně pojmenovat, co je na srdci špatně a rozhodnout o případné léčbě.

Pes přestal akutně chodit, má smysl mu dělat RTG páteře? Ano i ne. Na RTG jsme schopni vidět pouze obratle, takže pokud předpokládáme jejich frakturu (zlomeninu) po nějakém těžkém úraze, tak ano. Pokud předpokládáme problém v míše (její útlak meziobratlovými ploténkami, infarkt), tak tyto struktury na RTG rozhodně nevidíme. Pro zobrazení míchy je vhodným vyšetřením magnetická rezonance.

Kolik RTG stojí? Za jeden snímek cca 400-1000 Kč

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *