Zvětšené, tvrdé, nafouknuté břicho

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Distenze abdomenu, distenze dutiny břišní= zvětšené břicho

Zvětšilo se vašemu zvířeti náhle bříško? Pak by jste měli zpozornit, hrozí mu nebezpečí!

Jedinou fyziologickou příčinou distenze dutiny břišní je gravidita.

Zejména u nekastrovaných samic, především volně žijících koček bychom v prvé řadě měli zvážit možnou graviditu. Žádné těhotenské testy pro zvířata neexistují, spolehlivé je pouze sonografické vyšetření u vašeho veterináře.

Příčiny pro zvětšené břicho jsou:

 1. Zvětšení vnitřních orgánů: nejčastěji se jedná o zvětšenou slezinu, ledviny, mízní uzliny, či játra, které jsou postiženy nějakým, často neoplastickým, procesem. Některé orgány se mohou zvětšit hromaděním tekutiny uvnitř. K takovým patří například zánět dělohy (pyometra) a zvětšený močový měchýř. Vnitřní orgány, zejména trávící trakt se mohou roztáhnout i plynem. Častým příkladem je například dilatace a torze žaludku, případně plynatá střeva. Střeva mohou být roztažená i masivním začervením.

 

 1. Nadměrné ukládání tuku v břišní oblasti může být kromě přejídání i vlivem onemocnění jako je zvýšená funkce nadledvinek, Cushingův syndrom.
Zdroj: Anna Šrenková Pes s Cushingovým syndromem

 

 1. Volná tekutina: v břiše je veškerá tekutina za normálních podmínek uložena uvnitř orgánů, nikoliv mezi nimi. Pokud se objeví tekutina mimo orgány, nazýváme ji ,,volnou tekutinou“. Kde se vezme?
  1. V důsledku nízké krevní bílkoviny (albumin, globulin)
  2. Krvácení, nejčastěji při ruptuře orgánů, poruše krevní srážlivosti
  3. Při onemocnění srdce, jater
  4. Při ruptuře (prasknutí) močových cest (úraz)
  5. FIP u koček
  6. Nádorová onemocnění
  7. Ruptura trávícího traktu, žlučových cest

 

Náhle zvětšené břicho může být u zvířete život ohrožující stav a vyžaduje odborné vyšetření!

 

Pokud zvíře, kromě zvětšeného břicha vykazuje další uvedené symptomy, můžeme mít podezření na konkrétní onemocnění:

 

Zvíře už déle jak 1 den nemočilo Podezření na zvětšený močový měchýř, v důsledku neschopnosti se vymočit
Větší plemeno, nadavuje, ale nezvrací Torze žaludku
Bledé sliznice Krvácení do dutiny břišní
Průjmy Onemocnění jater, střeva, začervení
Žluté sliznice u kočky FIP, onemocnění jater
Horečka Infekce v dutině břišní, neoplazie
Vypadává srst, hodně pije Cushingův syndrom
Nekastrovaná fena hodně pije a močí, zvrací Zánět dělohy (pyometra)

K tomu, abychom s jistotou mohli říci, jaká je příčina zvětšeného bříška, je potřeba udělat nějaká vyšetření. Prvním krokem bývá rentgen, či ultrazvuk. Tato vyšetření nám pomohou rozlišit zvětšené orgány, hromadění plynu v orgánech, či volnou tekutinu. V případě volné tekutiny je tato odebrána (tzv. abdominocentéza) a dále vyšetřena, doplněna vyšetřením krví, eventuálně dalšími testy.

 

 

10 komentářů: „Zvětšené, tvrdé, nafouknuté břicho

 • 18 prosince, 2021 (2:13 am)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,mám kříženého yorkšírka a ta mi snědla ze stolu kebam (jen maso)
  Nejdříve se klepala tak jsem sní šla ven,ale nekakala,tak jsem ji dala černé uhlí to ji trochu pomohlo,ale už přes 3hodiny kdy si lehne,tak max na 2min a zase hledá nové místo a pořád dokola. děkuji za rychlou odpověď

  Reagovat
  • 4 ledna, 2022 (6:14 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, u malého pejska se musíme bát především rychlé dehydratace – ztráty tekutin prostřednictvím průjmu. Pokud začne být zvíře v takovou chvíli apatické, je dobré vyhledat veterinární pohotovost.

   Reagovat
 • 13 června, 2023 (5:08 pm)
  Trvalý odkaz

  dobrý den chtěla jsem se zeptat náš kocour má velké bříško je kastrovaný nevím jestli je to z jídla sní ráno dvě kapsičky a večer také dvě mezitím má suché.Má i suchý čumáček nevím jestli je to normální nebo není děkuji za odpověď 🥰

  Reagovat
  • 19 června, 2023 (8:01 am)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, bříško může být určitě větší z ukládání tuku, pokud se jej jinak nic netrápí, tak to bude pravděpodobné. Suchý čumáček tak nevěstí nic špatného.

   Reagovat
  • 9 listopadu, 2023 (9:44 pm)
   Trvalý odkaz

   dobrý den chtěla bych se zeptat .mám kočku a ta hodně zní teče takoví hnisavé smradlavé zápach .není kastrovaná. děkuji za odpověď

   Reagovat
 • 4 září, 2023 (11:23 am)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, mám rotwailerku kastrovanou hodně hltá a většinou po jídle zvrací bílou pěnu a má nafouklé tvrdé břicho. Hodně jí trávu. Granule máme Royal Canin Veterinary Care Dog Neutered Adult Large dietní pro kastrované psy s tendencí přibývat na váze. Myslíte, že by to mohlo být granulemi? A jaké granule by jste doporučila? Děkuji Báčková

  Reagovat
  • 5 září, 2023 (7:55 am)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   asi bych se prvně zaměřila na to hltání – existují protihltací misky, tak vyzkoušejte. Samozřejmě je možné, je jí nesedí i granule- najít vhodné může být složité – trh je jimi doslova přesycen a každému psovi vyhovují jiné, takže je to o tom zkoušet.

   Reagovat
 • 8 listopadu, 2023 (8:19 am)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, máme 15ti letou kastrovanou kočku, které odcházejí ledviny. Minulý týden jsme zavodňovali infuzemi a začali jsme krmit fortify veterinární dietu pro ledvináře. Včera jsme akorát vyměnili kapsičku, než na kterou je zvyklá. Dnes má kočka jednou tak velké břicho, hrozně nafouknuté, ale ne tvrdé. Myslíte že to může být změnou kapsičky, nebo spíše k těm ledvinám? děkuji

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *