Krev ve stolici u psa i kočky, krvavý průjem

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Jak vypadá krev ve stolici u psa a kočky?

Krev se může ve stolici objevit nezávisle na konzistenci trusu. Ten může být formovaný jako vždy, nebo častěji řidší až vodový.

Než se budeme zabývat příčinami přítomnosti krve ve výkalech, je potřeba předem vyloučit zabarvení stolice v důsledku potravy. Mezi ty nejčastější, které umí stolici obarvit patří zejména: červená řepa, syrové maso, vnitřnosti. Podání aktivního uhlí zabarví stolici dočerna.

Příčiny krve ve stolici u psa jsou stejné jako u kočky.

Světlá krev ve stolici se odborně nazývá hematochezie. Černou, natrávenou krev potom označujeme jako meléna.

Čerstvá červená krev ve stolici

Světlá krev pochází z konečného úseku trávícího traktu (tlusté střevo, konečník) a zabarví stolici do červena, případně se projeví jako pár kapek krve na výkalech, červená tekutina okolo stolice, v případě průjmu vidíme krvavou louži.

Nejčastější příčinou přítomnosti pár kapek čerstvé krve je opakovaná stolice. Drobné cévky v konečníku jsou totiž zejména u psů velmi fragilní a při častější stolici dojde k jejich prasknutí. V tomto případě se nejedná o závažný problém.

Častou příčinou bývá podráždění trávícího traktu v důsledku alimentární chyby – zvíře sežere něco nevhodného.

Další možností jsou střevní parazité, narušující střevní stěnu, která potom krvácí. Různí parazité se objevují u psů i koček. Častým parazitem v tlustém střevě způsobující přítomnost čerstvé krve ve stolici jsou Giardie.

Zejména u štěňat musíme při krvavém průjmu vždy myslet na parvovirózu.

Střevo i konečník mohou být postiženy různými nádorovými procesy, které mohou vést ke krvácení.

Otrava jedem na hlodavce, nebo nedostatek krevních destiček vede k narušení krevní srážlivosti a takové zvíře může krvácet i do trávícího traktu.

K podráždění trávícího traktu dochází občas i v důsledku narkózy.

Celá řada léků a zejména jejich nevhodná kombinace způsobuje podráždění až krvácení do trávícího traktu. Jedná se zejména o léky na bolest (např. Rimadyl, Meloxicam)a kortikosteroidy.

Krev může pocházet i z okolních struktur, jako jsou například anální váčky.

Existuje i idiopatické onemocnění, tzv. akutní hemoragický diarrhea snydrom (AHDS), kdy je příčina krvácení neznámá. Pro potvrzení této diagnózy je potřeba vyloučit všechny výše zmíněné.

Tmavá krev ve stolici, černá stolice

Pokud dojde ke krvácení v předních úsecích trávícího traktu (tlama, jícen, žaludek, tenké střevo) krev se stihne natrávit a projeví se černou, dehtovitou stolicí.

Příčinou krvácení mohou být různá poranění v tlamě, jícnu i žaludku, nádorové procesy i porucha krevní srážlivosti (např. v důsledku otravy jedem na hlodavce).

Cizí tělesa (hračka, klacík) zaseknutá v trávícím traktu také mohou vést ke krvácení.

Zdrojem krve mohou být i dýchací cesty, zvíře tuto krev spolyká, ta se natráví a projeví se černou stolicí.

Léčba

Pokud si jsme vědomi, že pes sežral něco, co neměl, má teď častější stolici a v té poslední je přítomno pár kapek krve, není důvod k panice. Postačí podat nějaký volně prodejný přípravek ke stabilizaci stolice (smecta, probiotika, enetro zoo gel, aktivní uhlí). Pozor, aktivní uhlí zabarví stolici dočerna- v takovém případě vypadá trus stejně jako kdyby v něm byla natrávená krev. V opačném případě je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Krev ve stolici rozhodně není indikací k podání antibiotik.

Každý pacient by měl být prvně důkladně vyšetřen včetně rektálního vyšetření. Dalšími diagnostickými kroky může být vyšetření krve – to nám například odhalí, jaké množství krve zvíře ztratilo, vyšetření stolice, případně rentgen, ultrazvuk nebo endoskopie trávícího traktu.

Pokud má pes krvavý průjem, hrozí kromě dehydratace i ztráta krvi, případně přestup bakterií přes poškozenou střevní stěnu a otrava krve.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *