Rimadyl

Co je to Rimadyl?

Přípravek Rimadyl obsahuje účinnou látku karprofen, která se řadí k tzv. NSAID – tedy nesteroidním antiflogistikům, podobně jako například Paralen.

Patří mezi nejčastěji používané léky v boji proti bolesti, horečce a zánětu.

Přípravek existuje ve formě tablet nebo injekčního roztoku.

Přípravek v žádném případě nemůžete nahradit jiným lidským lékem z vaší lékarničky.

O nebezpečí při použití lidských léků na bolest se dočtete v článku: Lidské léky proti bolesti.

Použití

Rimadyl lze použít krátkodobě -tzn. pár dní, ale i dlouhodobě(týdny/měsíce). Hlavní uplatnění nachází při tlumení pooperačních bolestí – např. po kastraci, bolestí pohybového aparátu (např.i při bolesti zad), Dlouhodobé léčby využíváme zejména při artróze, kdy může zvířeti dopřát vyšší a příjemnější pohyblivost.

Dávkování Rimadylu

Doporučená dávka je 4mg/kg hmotnosti na den. Přípravek lze tedy aplikovat v této dávce 1x denně, nebo dávku rozdělit na dvě po 12 hodinách, tzn. 2mg/kg ráno a 2mg/kg večer. Pozor si dejte zejména na gramáž přípravku – ty existují různé, při záměně může dojít k předávkování.

Např. u psa vážícího 25kg je dávka:

1x denně 1 tableta Rimadyl 100 mg nebo

2x denně 1 tableta Rimadyl 50mg nebo

2x denně ½ tablety Rimadyl 100mg

-dávka pokaždé odpovídá 4mg/kg na 24 hodin.

Omezení při použití

Rimadyl by se neměl používat u zvířat trpících trávícími obtížemi (zvracení, průjem, krvácení do trávícího traktu), onemocněním srdce, jater nebo ledvin a u dehydratovaných zvířat či zvířat s nižším krevním tlakem

Přípravek nesmí kojící a březí feny

U štěňat mladších 6ti týdnů pouze omezené použití (nižší dávka a vyšší kontrola)

Nežádoucí účinky

Dráždění trávícího traktu, ve vážných případech až ulcerace (vznik žaludečních vředů), zvracení, průjem, nechutenství

Poškození ledvin zejména u pacientů s již nemocnými ledvinami, či nízkým krevním tlakem

! Nikdy by se neměly kombinovat přípravky ze skupiny nesteroidních antiflogistik, ke kterým patří Rimadyl, s kortikoidy, jinak hrozí vznik žaludečních vředů a krvácení do trávícího traktu, které může vést i ke smrti.

Kde koupit Rimadyl?

Pouze u veterinárního lékaře, nebo na předpis v lékárně. Nejedná se tedy o volně prodejný přípravek.

Cena, kolik stojí Rimadyl?

Záleží na gramáži (=obsahu účinné látky, udává se v mg, např. 50mg, nebo s 2x vyšším obsahem 100mg), stejně jako u všech léků pro většího psa bude cena vyšší, než pro menšího, stejně tak se odvíjí od délky používání. Cena tablety se pohybuje v řádech desítek korun (40-80kč). Při léčbě artrózy u většího psa, se tak můžete dostat k ceně kolem 2000 -3000 Kč za měsíc.

Příklady z praxe

Vzhledem k rozšířenému podávání se nezřídka stane, že majiteli psa zbyde nějaká ta tabletka doma. V případě, že nastane situace, kdy zvířeti není dobře a vypadá to, že ho něco bolí, často napadne majitele myšlenka použití přípravku. Proč to není vždy dobrý nápad? Pokud není zvíře vyšetřeno, hrozí nějaká šance onemocnění ledvin, jater a poměrně často i dehydratace (většina nemocných zvířat omezeně pije). A to vše jsou faktory zvyšující riziko nežádoucích účinků. Pokud navíc zvířeti přípravek na bolest podáte, může být na následujících 24 hodin zkreslené vyšetření u veterinárního lékaře – zvíře, které předtím něco bolelo už projevy nemá, což značně komplikuje diagnostiku. V poslední řadě se může stát, že nějaká tabletka, byť je určená pro psa, byla původně určená pro jinou váhovou kategorii a při použití u jiného psa může dojít k předávkování.

Z těchto důvodů by podání léku mělo být vždy konzultováno s veterinárním lékařem.

Lze podat tabletu Rimadyl i kočce?

Ne, přípravek je určen pouze pro psy.

Předávkování

Ochucené tablety mohou být pro psa natolik lákavé, že může nečekaně pozřít větší množství. K předávkování může dojít, pokud použijete velké tablety určené pro většího psa u jiného, menšího, a to ve stejném dávkování. Při předávkování je vyšší riziko výše popsaných nežádoucích účinků. Vzhledem k rychlému vstřebání do krve (asi do půl hodiny po pozření) je v takovém případě neprodleně kontaktovat veterinárního lékaře a stav konzultovat, případně vyvolat zvracení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *