Onemocnění, selhání ledvin psa a kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Ledviny jsou párový orgán, jehož hlavní funkcí je produkce moči, vylučování odpadních látek a podílejí se na udržení vnitřního prostředí (hospodaření s vodou a elektrolyty). V ledvinách se také tvoří látky ovlivňující krevní tlak a hrající důležitou roli při tvorbě červených krvinek v kostní dření. Nemoci, které postihují ledviny je celá řada.

Jak vyšetřujeme ledviny?

Stěžejní vyšetření odrážející funkci ledvin je vyšetření moči. O koncentraci neboli hustotě moči se sice rozhoduje v ledvinách, nicméně celá řada jiných onemocnění může vést k jejímu narušení (viz. Článek: Více pije, častěji močí). Současně v moči můžeme objevit například bílkovinu, nebo cukr, které za normálních podmínek do moči vůbec neprostupují.

Co se týče krevních parametrů, sledujeme především kreatinin, močovinu (ureu), fosfor a draslík. Je známo, že ke zvýšení kreatininu dochází až v pozdních stádiích poškození ledvinné funkce.

Ke zvýšení kreatininu v krvi dochází v momentě, kdy více jak 75% ledvin nefunguje. Citlivějším renálním markerem je parametr SDMA.

Dalším důležitým vyšetřením je zobrazení ledvinné struktury. Ultrazvuk je v tomto případě vhodnějším vyšetřením než rentgen. Díky sonografii můžeme ledviny změřit a posoudit jejich strukturu. Nemocné ledviny mohou být větší/menší, hrbolaté na povrchu, mohou obsahovat kalcifikace, případně abnormální masy.

Měření krevního tlaku by mělo být vždy součástí vyšetření u pacientů s nemocnými ledvinami.

Ledvina na ultrazvuku. Zdroj: Anna Šrenková

Vrozené onemocnění ledvin

Mezi nejčastější vrozené onemocnění ledvin patří renální dysplazie, tedy abnormálně vyvinuté ledviny ještě před narozením. Roli u vrozeného onemocnění může hrát i genetika. Chybná funkčnost ledvin se projeví u štěňat už v několika měsících věku. Mezi typické projevy patří časté pití a močení, štěně hůře přibírá a zaostává v růstu za ostatními sourozenci a v pokročilých stádií se může objevit zvracení a průjem. Vzhledem k tomu, že se jedná o vývojovou anomálii, léčba kromě transplantace nefunkčních ledvin neexistuje. Jedinci postiženi tímto onemocněním se většinou nedožívají dospělosti.

Akutní ledvinné onemocnění/selhání

Příčinou akutního onemocnění/selhání je často nějaký inzult, vedoucí přímo k poškození ledvin. Nejčastěji se setkáváme s leptospirou (bakterie, proti které se očkuje), intoxikaci- hroznové víno, nemrznoucí směsi, u koček lilie, v důsledku různých léčiv. Takto postižené zvíře je v celkově špatném stavu, zvrací, nechce žrát, může mít bolestivé břicho. Dalším projevem nikoliv pravidlem může být úplná zástava močení.

Na ultrazvuku bývají ledviny většinou zvětšené, v krvích nalezneme zvýšené ledvinné hodnoty. Málokterý toxin umíme následně prokázat. Infekčního původce leptospiru testujeme pomocí speciálních krevních testů.

Tento stav vyžaduje velmi intenzivní péči, někdy i dialýzu. Velmi často se jedná o život ohrožující stav, ale šance na úplné vyléčení jsou. Většina pacientů však přechází do chronického onemocnění ledvin.

Chronické onemocnění ledvin

Je nejčastějším onemocněním postihující zejména starší psy a kočky. Toto onemocnění je charakterizováno postupným (progresivním) úbytkem funkčních ledvinných buněk, což vede postupně ke ztrátě základních funkcí ledvin.

Mezi první projevy, kterých si majitel může u svého zvířete všimnout je častější pití a močení, zhoršení kvality srsti, postupný úbytek váhy.

Na ultrazvuku mají ledviny většinou změněnou strukturu, menší velikost a nerovný povrch. Současně se mohou vyskytovat cysty v ledvinné kůře.

Zvýšený kreatinin, urea a snížené červené krvinky (hematokrit) jsou typickým nálezem v krvi.

Zvýšená hodnota kreatininu automaticky neznamená nemocné ledviny!

Moč bývá nedostatečně koncentrovaná. Součástí diagnostiky je i speciální test na průkaz ztrát bílkovin močí a měření krevního tlaku.

Každého pacienta pak můžeme na základě nálezů zařadit do konkrétního stádia 1 až 4. (dle http://www.iris-kidney.com/)

Chronické onemocnění vyléčit neumíme a musíme očekávat jeho postupné zhoršování. Naším cílem je však jej zpomalit, což vyžaduje pravidelné kontroly (krev, moč, krevní tlak).

Prevence zhoršení stavu spočívá ve vyhýbání se lékům, které jsou pro ledviny nebezpečné (většina léků na bolest, některá antibiotika). V pokročilejších stádiích je doporučena i speciální ledvinná dieta, obsahující méně bílkovin a fosforu a více nenasyceným mastných omega 3 mastných kyselin.

Pomocí léků můžeme případně upravit ztráty bílkovin ledvinami i vysoký krevní tlak. V případě zvýšeného fosforu v krvi jsou přidávány doplňky, které mají funkci fosfor vyvázat (Pronefra). Na trhu existuje celá řada doplňku na podporu a zlepšení ledvinné funkce (Aminavast, Renavast).

Při odhalení onemocnění včas a zodpovědné péči mohou zvířata s chronickým onemocněním ledvin žít kvalitní život i roky.

Rakovina ledvin

Mezi nejčastější nádorové procesy postihující ledviny jsou lymfom a karcinom. Příznaky jsou obdobné jako u jiných ledvinných onemocnění. Diagnostika spočívá v detekci morfologických změn pomocí ultrazvuku, odběru vzorku a průkazu nádorových buněk pod mikroskopem. Terapií volby je odstranění postižené ledviny, případně chemoterapie.

Zdroj: elements.envato.com

Zánět ledvin

K přenosu bakterií na ledviny může dojít prostřednictvím krve- například u psů s velmi špatnými zuby mohou bakterie z tlamy krevním řečištěm proniknout až do ledvin a tam se usadit. Další možností přestupu infekce je při zánětu močového měchýře přes močovod. Zánět ledvin se projevuje většinou celkově špatným stavem, bolestivostí břicha, anorexií, může být přítomna i krev v moči. Terapie spočívá v aplikaci antibiotik a infúzí do žíly během hospitalizace.

Selhání ledvin psa a kočky

Přesná hranice mezi onemocněním ledvin a jejich selháním není definována. Často jsou tedy tyto dva pojmy často zaměňovány. V konečných stádiích onemocnění ledvin- tedy při úplném selhání ledvinné funkce, dochází k otokům končetin, hromadění tekutiny v dutině břišní, anorexii, zvracení průjmu a následné smrti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *