Lymfom: rakovina mízních uzlin u psa i kočky
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Co je to lymfom?
Lymfom je rakovinné (maligní, neboli zhoubné) onemocnění, které vychází z buněk imunitního systému (z bílých krvinek). Rakovina většinou postihuje starší zvířata, avšak lymfom je extrémně zákeřný druh tohoto onemocnění, protože se vyskytuje i u mladých zvířat a může postihnout téměř každý orgán v těle včetně kostní dřeně.
Příznaky lymfomu
Jsou velmi variabilní. Nejčastější forma lymfomu u psů (tzv. multicentrický lymfom) se vyznačuje zvětšením mízních uzlin. Kde se mízní uzliny nachází a co dále může způsobit jejich zvětšení, se dočtete v článku: zvětšené mízní uzliny. Obecně platí, že lymfom může způsobit téměř jakýkoliv příznak: spavost, hubnutí, horečka, častější pití a močení.
Zejména u koček se setkáváme s tzv. alimentárním lymfomem, tedy postižením trávícího traktu, což vede ke zvracení, průjmu a ztrátě váhy.
Zvětšení mízních uzlin v hrudní dutině zejména při mediastinálním lymfomu, případně postižení plic, vede ke kašli, zadýchávání se, nebo zrychlenému dýchání.
Vzácnější jsou extranodální lymfomy postihující oči, ledvinu nebo nosní dutinu. Tyto se projevují oční změnou (např. zákalem oka), častějším pitím a močením nebo výtokem z nosu.
Existuje i kožní varianta, která se projeví ,,kožní vyrážkou“ .
Jakýkoliv příznak, který nás napadne, může být způsoben lymfomem. Proto je potřeba na něj vždy myslet jako na možnou diferenciální diagnózu.
Diagnostika
Je založena na průkazu nádorových buněk v daném orgánu. To může být provedeno 2 způsoby.
- Cytologické vyšetření: do zvětšené mízní uzliny nebo jiného postiženého orgánu se píchne tenkou jehličkou a odebere se takto vzorek několika buněk. Ty se po nabarvení vyšetří pod mikroskopem.
- Ne vždy je cytologie průkazná a je nezbytné histologické vyšetření. Při tom se odebere větší kus tkáně. Tento odběr už je více invazivní a vyžaduje narkózu.
Dále existují detailnější vyšetření pro bližší specifikaci konkrétního lymfomu (PARR klonalita, imunohistochemie, průtoková cytometrie). Díky těmto metodám jsme schopni detailně popsat konkrétní druh lymfomu: B/T lymfom, low/high grade, atd. … Tato vyšetření mají smysl pouze v případě, že majitelé chtějí pokračovat chemoterapií.
I jednorázové podání kortikoidů může diagnostiku znesnadnit a nádorový proces utlumit natolik, že jej nemusíme odhalit. Toto je jeden z mnoha důvodů, proč by se tyto léky neměly používat před stanovením diagnózy.
Před samotnou punkcí orgánu je nezbytné vyšetření krve, protože lymfomy způsobují často změny v krevním obraze. V případě, že se vyskytuje snížený počet krevních destiček, zodpovědných za krevní srážlivost, může být píchnutí do mízní uzliny nebo orgánu fatální (riziko vykrvácení).
Dále se v rámci stagingu (staging: určení rozsahu postižení) využívá ultrazvuk břišní dutiny a rentgeny hrudníku, případně celotělové CT vyšetření.
Terapie
V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že tuto rakovinu vyléčit neumíme. Cílem je pouze její zpomalení. Ve většině případů se jedná o systémové onemocnění, kde chirurgické odstranění změněného orgánu nemá smysl. Výjimkou jsou lymfomy postihující pouze slezinu či lokálně obturující střevo.
Terapií volby je chemoterapie. Paliativní terapii – tzn. tu, která jen krátkodobě tlumí příznaky, představují kortikosteroidy. Ty sice působí rychlý útlum nádorových buněk, nicméně jejich efekt je velmi krátkodobý (v rámci pár týdnů).
Vždy je potřeba předem důkladně zvážit všechny možnosti, protože po podávání kortikoidů už chemoterapie nemá očekávaný efekt.
Prognóza
Prognóza, tedy to, co můžeme očekávat, je velice individuální. Zohlednit musíme konkrétní typ lymfomu, jeho rozsah, celkový stav zvířete a především zvolenou terapii. Nejběžnější forma lymfomu u psa má průměrnou dobu přežití (bez léčby či s kortikosteroidy) asi 2 měsíce. S chemoterapií jsme schopni dosáhnout přežití v rámci měsíců a v příznivějších případech i let.
Správné rozhodnutí
Pamatujte, že rozhodování není v tomto případě černobílá situace, tzn. neexistuje správné a špatné rozhodnutí. Cílem by mělo být vždy to nejlepší pro zvíře. Nejlepší péči zajistíte vašemu mazlíčkovi, pokud vyhledáte specialistu: veterinárního onkologa. Chemoterapie u zvířat probíhá jinak než u lidí – základní informace o ní se dočtete zde.