Otrava psa a kočky, první pomoc
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Čím se může zvíře otrávit?
Potenciální toxiny nečíhají jenom venku, ale i v domácím prostředí. Řadíme k nim především různé potraviny, odpadky, plísně, lidské léky, různé chemikálie a jedovaté rostliny. Nezřídka se zvíře dostane k nějakým drogám, především marihuaně.
Jedovaté potraviny: čokoláda, hrozny, česnek, cibule, makadamové ořechy, xylitol
Lidské léky: zejména léky na bolest, antidepresiva, hormonální antikoncepce, tea tree oil
Chemikálie: nemrznoucí kapalina, různé čističe
Jedovaté rostliny: dračinec, amarylis, monstera, vánoční hvězda, pro kočky lilie a spousta dalších
Málokteré zvíře bude popíjet čistící přípravky, ale pokud se mu dostanou na packy, bude se pokoušet si je očistit jejich olízáním.
Venku číhá celá řada nástrah. Mezi nejběžnější patří odpadky, kompost, hnojivo, mršiny a jedové nástrahy. K nejčastějším jedům řadíme ty proti hlodavcům, hmyzu a slimákům.
Příznaky, projevy otravy
Každý toxin má jiný mechanismus účinku. Některé se projeví hned, jiné až po několika dnech od pozření (např. jedy proti hlodavcům). Mezi nejčastější pozorované příznaky patří:
Nevolnost, nadměrné slinění, zvracení, průjem
Apatie, slabost nebo naopak výrazná nervozita a třes
Nekoordinovaná chůze, upadání
Ztížené dýchání
Zvýšená tělesná teplota
Změna zorniček
Náhlá smrt
Zvýšená krvácivost: krvavé skvrny nebo modřiny na kůži, krev v moči, vykašlávání krve
První pomoc při otravě psa a kočky
V prvé řadě je potřeba si zodpovědět pár základních otázek: Je nám známo, čím se zvíře otrávilo? Víme, kdy k otravě asi došlo? Víme, kolik toho sežral? Máme např. obal?
Pravidlo č. 1: kontaktovat veterinárního lékaře, sdělit mu veškeré informace a zodpovědět otázky uvedené výše. S lékařem se domluvíte na vhodném dalším postupu.
Další možnost je zavolat na toxikologické informační středisko NON STOP linka: 224 91 92 93.
Obecně platí, že nejspolehlivějším krokem při otravách je DEKONTAMINACE – tedy zbavení se jedu z těla. Musíme si ale uvědomit, že ke vstřebání jedu dochází již během prvních dvou hodin.
Pokud zvíře sežralo nějakou toxickou látku dříve než před 2hodinami, je nejlepším řešením u něj vyvolat zvracení. Jak na to v domácích podmínkách, se dozvíte v článku: Jak vyvolat zvracení u psa a kočky.
! Zvracení nevyvoláváme v případě pozření nějakých dráždivých látek, které by při průchodu mohly podráždit sliznice! Zvracení rovněž není žádoucí u zvířat s narušeným vědomím!
Pokud je stav vědomí zvířete narušeno – třese se, je malátné, nebo má křečovité záchvaty provede se výplach žaludku v anestezii. Pomocí klystýru dekontaminujeme střevní trakt v případě, že už uplynula delší doba od požití.
Jak zjistíme otravu?
Ve většině případů si majitelé nejsou vědomi, co zvíře mohlo sežrat. Toxinů je totiž celá řada a testů na průkaz konkrétních z nich málo. Vyšetření krve nám může odhalit aktuální stav především jater a ledvin, nicméně k jejich poškození může dojít s několikadenním zpožděním. Některé toxiny se prokazují v krvi, jiné v moči, jiné např. v játrech. Takže pro stanovení nějakých pár desítek základních toxinů by nás vyšlo na tisíce, potřebovali bychom velké množství biologického materiálu a na výsledky bychom čekali dny až týdny.
V základním vyšetření krví žádnou otravu nelze prokázat.
Z těchto důvodů je při téměř jakémkoliv symptomu možná diferenciální diagnóza otrava, ovšem její potvrzení není v drtivé většině jinak možné.
Terapie, léčba
Základem je první pomoc: zbavení se toxinu z těla pryč. Pokud známe přesný druh jedu, v některých případech existuje protijed. Ve většině případů je doporučena hospitalizace a monitoring stavu zvířete po dobu následujících dní. K symptomatické terapii v případě, že neznáme přesný druh toxinu, patří infúzní terapie a podání aktivního uhlí, které má schopnost na svůj povrch vázat cizorodé částice. Ve většině případů dojde po zpracování a průchodu toxinu tělem k jeho spotřebování a normalizací stavu zvířete během 1-2 dní.
Při otravách se podávají vysoké dávky aktivního uhlí, Toto je dávka pro 2kg psa. Aktivní uhlí i peroxid vodíku by měly být součástí každé domácí lékárničky
Dávkování aktivního uhlí:
Váha psa | Počet tablet (1 tableta=250mg) |
2kg | 10 |
5kg | 25 |
10kg | 50 |
20kg | 100 |
Prognóza
Závisí na množství jedu, jeho toxicitě a první pomoci. Otravy by se rozhodně neměli podceňovat. Pokud si jste vědomi toho, že pes něco sežral, co ho může ohrozit, rozhodně nečekejte a nechtějte řešit situaci až když se objeví příznaky – k těm dochází až po vstřebání jedu do těla, a to už může být pozdě.
Drogy
Není vzácná situace, když pes sežere koláčky s THC. Je potřeba si uvědomit, že stav u zvířat je výrazně odlišný než ten u lidí. Dochází k výrazné nervozitě až epileptickým záchvatům. Pokud jste si vědomi, že vaše zvíře přišlo do kontaktu s drogami, uvědomte o tom ošetřujícího lékaře! Není potřeba se bát žádného postihu, veterinář to nikde hlásit nebude, naopak tato informace může pomoci k záchraně života vašeho parťáka!