Jed na krysy: otrava psa i kočky
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Jed proti hlodavcům označujeme jako rodenticid. Drtivá většina z akutálně používaných přípravků jsou na bázi kumarinových derivátů a působí jako tzv. antikoagulanty – narušují krevní srážlivost ve smyslu jejího snížení – což vede k tomu, že krev se nesráží a zvíře abnormálně krvácí. Méně používané přípravky např. fosfidy fungují na jiné bázi, zejména jako křečové jedy.
Co to vlastně je?
Nejčastější používané látky v antikoagulačních rodenticidech jsou Bromadiolon a Brodifacoum. Dříve s používal i warfarin (můžete znát i z lidské medicíny jako lék na snížení krevní srážlivosti při prevenci vzniku trombózy) – ten je však méně efektivní, protože k zahubení hlodavců byla potřebná opakovaná konzumace jedu. Přípravky se vyznačují různými obchodními názvy (Ratimor, Kilrat, Lanirat Z, Bros…) a mohou mít různé formy – kostičky, prášek, máčené zrno v jedu nebo grnaule. Barva bývá sytě modrá nebo jasně červená.
Jak působí tyto jedy na hlodavce v těle
Pro správnou krevní srážlivost (tak aby zvíře nekrvácelo abnormálně a netvořili se tromby) je potřeba vitamin K, který je jedem blokován a tělo jej neumí využít. Zároveň může dojít i k poškození krevních cév, které jsou náchylné k prasknutí. Oba tyto mechanismy vedou k nadměrnému krvácení.
Otravy jedem na hlodavce jsou popisovány zejména u psů, zřídka u koček, ale jsou zaznamenány i případy otravy koní, sov i lidí.
Jak se zvíře otráví?
K otravě je většinou zapotřebí přímé pozření většího množství jedu – ten je bohužel volně prodejný a nezřídka dochází k cílenému rozmísťování jedových nástrah. Pokud máte doma zvířata i nežádoucí škůdce, je vhodnější vybrat jiný typ jejich eliminace.
V drtivé většině případů si majitelé nejsou vědomi, že by měl pes kontakt k jedu na hlodavce.
Příznaky otravy jedem na krysy
Na rozdíl od většiny otrav nedochází k jejím projevům ihned, ale několik dní po pozření jedu (2-5 dní). Dochází k nadměrné krvácivosti – krev se může objevit v moči, stolici, zvratcích, kapat z nozder, ale nezřídka dojde pouze k vnitřnímu krvácení do dutiny hrudní nebo břišní, což se následně projeví na zvířeti jako nedostatek červených krvinek (anémie) – tedy slabost, únava, bledé sliznice, zrychlený dech.
Příznaky se objeví až s několikadenním zpožděním.
Pes otrávený jedem na hlodavce – nadměrné krvácení z nozder i ústní dutiny.
Jak zjistit otravu?
Základní krevní vyšetření (krevní obraz, orgánové parametry) nemusí vykazovat žádné zásadní změny – případně jen úbytek červených krvinek v důsledku krvácení. Stěžejní je vyšetření krevní srážlivosti pomocí testu PT, aPTT. Tento test vypovidá o tom, jak rychle se krev sráží (udává se v sekundách), při otravě dochází k extrémnímu nárůstu hodnot. Málokterý stav může způsobit obdobný nález, proto jej považujeme za průkazný pro otravu antikoagulanty, nicméně žádný 100% průkazný test neexistuje. Další možností je toxikologická analýza např. zvratků. Veterinární lékař zároveň zjišťuje možné krvácení – ultrazvuk, rentgen hrudníku i břicha.
Jak postupovat?
Pokud zjistíte, že zvíře sežralo jed na hlodavce první pomocí je dekontaminace – tedy zbavení těla jedu, v tomto případě vyvoláním zvracení. To má smysl max. 4 hodiny po pozření – poté už se jed vstřebal a zvracení nebude efektivní.
Pokud pes sežere otráveného hlodavce je riziko jeho otravy minimální.
Vyšetření u veterináře pár hodin po pozření nemá smysl – k projevům i narušení krevní srážlivosti (tedy změny ve srážecích časech PT, aPTT ) dochází až po uplynutí více dní- bezprostředně po pozření jedu bude zvíře i všechna vyšetření normální.
V takové situaci jsou dvě možnosti:
1) začít podávat protijed – tím je vitamin K , který je dostupný v ČR v tekuté formě do tlamy (v zahraničí jsou i tablety)
2) za 2-3 dny změřit srážecí časy z krve (PT, aPTT) pokud jsou prodloužené, značí to otravu a je potřeba zahájit léčbu vitaminem K, pokud jsou v normě k pozření buď nedošlo, dekontaminace byla efektivní, nebo jedu bylo málo a není potřeba dále řešit
Léčba otravy jedem na hlodavce
Naštěstí existuje protijed – tím je vitamin K. Je však nesmysl jej podat jednou, nebo jej dávat např.1 týden. Minimální délka jsou 2 týdny (v případě přípravků na bází méně používaného warfarinu), u ostatních 1 měsíc – pokud si tedy nejsme jisti účinnou látkou je nezbytné jej podávat alespoň 1 měsíc. Po ukončení léčby se za 2-3 dny zkontroluje srážlivost krve, zda byla terapie dostatečná.
Prognóza
Pokud už zvíře krvácí, drtivá většina takových pacientů vyžaduje krevní transfuzi. Přežitelnost zvířat otrávených jedem na hlodavce je něco málo přes 80%.