Anémie, bledé sliznice

Anémie neboli chudokrevnost je stav charakterizován nedostatkem červených krvinek= erytrocytů. Červené krvinky tvoří cca polovinu objemu krve a díky nim, resp. barvivu hemoglobinu, má i svoji červenou barvu. Hlavní úlohou erytrocytů je navázání kyslíku na hemoglobin a jeho šíření ke všem tkáním, které jsou na kyslíku závislé.  Červené krvinky jsou zodpovědné i za růžové zbarvení sliznic. Jejich nedostatek způsobí jejich zblednutí.

Bledé sliznice psa. Koukejte svému psovi pravidelně do tlamy, abyste znali jeho ,,zdravou barvu“.

Červené krvinky

Erytrocyty se tvoří v kostní dřeni a následně jsou uvolněny do krevního řečiště. Jejich délka života se pohybuje kolem tří měsíců (u koček o něco méně). Po dosáhnutí této doby putují do sleziny a jater, kde jsou zlikvidovány a jejich cenné části zrecyklovány pro tvorbu nových krvinek. Při tomto procesu vzniká i určité množství bilirubinu (žlučové barvivo), které je zpracováno játry a vyloučeno žlučí do trávícího traktu.

Příčiny anémie

Když už víme, jaký je životní koloběh červených krvinek, není těžké si odvodit příčiny jejich sníženého počtu. Obecně k tomu dochází třemi mechanismy:

  • Snížená produkce červených krvinek v kostní dřeni

Důvodem může být onemocnění kostní dřeně – např. nádorovým procesem jako je lymfom nebo leukémie, infekčním (FIV, FeLV), ale i nedostatek substrátů potřebných k jejich tvorbě. Tento stav je typický pro dlouhodobé krvácení a nedostatek železa, nebo nedostatek erytropoetinu při chronickém onemocnění ledvin. Snížená produkce může být způsoben i neadekvátní reakcí imunitního systému.

  • Zvýšená ztráta krvinek

Zejména v důsledku krvácení. Ztráta krvi může být ven z těla (např. krvavý průjem, krvácení z nosu, krev v moči) ale i dovnitř (např. v důsledku prasklého nádoru sleziny). Ke zvýšenému krvácení může vést nedostatek krevních destiček nebo otrava jedem na hlodavce.

  • Zvýšená destrukce

Spočívá ve zkrácení vyměřené doby života. To může způsobit krevní parazit (Babesia přenášená klíšťaty), otrava lidskými léky proti bolesti, cibulí nebo česnekem. Nejčastější příčinou je však onemocnění imunitního systému, který se často z neznámého důvodu otočí proti krvinkám a začne je ničit. Toto onemocnění se o značuje jako IMHA případně AIHA.

Klinické příznaky

Tělo anemického zvířete trpí nedostatkem kyslíku – dusí se. Hlavním příznakem, kterého si majitel všimne je celková slabost = apatie. Při nadzvednutí pysku nebo očního víčka můžeme vidět světlé, až porcelánově bílé sliznice. Tělo se snaží nedostatečné okysličení kompenzovat zrychlenou srdeční akci a zrychleným dechem. Pokud dochází k nadměrnému rozpadu krvinek,  hromadí se v těle bilirubin, který způsobí žloutenku.

Bledé spojivky u psa – toto vyšetření zvládnete i sami doma.

Diagnostika

Bledé sliznice nemusí vždy nutně znamenat, že má zvíře nedostatek červených krvinek. K tomuto stavu dochází i při oběhovém selhání = šoku – např. v důsledku ztrát tekutin při masivním zvracení a průjmu. Proto je vždy prvním krokem vyšetření krve. Z krevního obrazu jsme schopni vyčíst přesnou hodnotu červených krvinek. Součástí je vždy i krevní nátěr – pozorování krve pod mikroskopem, kde můžeme odhalit krevní parazity, ale i známky poškození krvinek. Biochemické vyšetření prozradí více o stavu jater, ledvin i hodnotu bilirubinu.

Ultrazvuk nebo rentgen nám může odhalit možná krvácení do hrudní a břišní dutiny.

U koček je vždy proveden rychlý test pro objasnění infekčních příčin FIV, FeLV.

Vyšetření kostní dřeně může být dalším diagnostickým krokem.

Krev pod mikroskopem, v červené krvince vidíme 2 Babesie.

Terapie

Pokud je hodnota kritická, je nezbytnou první pomocí podání krevní transfuze. Další léčba se pako odvíjí od vyvolávající příčiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *