Hemangiosarkom u psa: nádor na slezině
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Co je to hemangiosarkom?
Hemangiosarkom je maligní (zhoubný) nádor, který vychází z výstelky cév, tzv. endotelu. Z medicínského hlediska jej řadíme k tzv. mezenchymálním neoplaziím. Mezi nejčastěji postižené orgány tímto nádorem patří slezina, játra, srdce a kůže. Vzhledem k jeho zhoubnému charakteru má tento tumor schopnost metastazovat – tedy šířit se krví do dalších orgánů.
Nejčastěji jsou postiženi starší psi větších plemen: zlatý retrívr, německý ovčák, boxer, ale i kříženci.
Hemangiosarkom tvoří cca 40% břišních tumorů u psa.
Příznaky
V počátečních stádiích nezpůsobuje zvířeti žádné obtíže. Později, při jeho růstu, dochází k nespecifickým projevům jako je únava, apatie, snížený apetit, bolestivost břicha. V pokročilém stádiu dochází často k ruptuře (prasknutí) nádoru a následnému krvácení do dutiny břišní. V takovém případě je pes náhle apatický, často má tvrdé, zvětšené a bolestivé břicho, není schopen chůze, zrychleně dýchá, může mít bledé sliznice. Takový stav představuje život ohrožující situaci a vyžaduje okamžitý veterinární zásah. Bohužel více jak polovina pacientů přichází na veterinární pohotovost právě v tomto stavu.
Diagnostika
Diagnostika hemangiosarkomu spočívá v průkazu nádorových buněk ve slezině, při krvácení do dutiny břišní je můžeme zachytit i v této tekutině. Na hemangiosarkom, jakožto změnu na slezině můžeme natrefit i náhodně při sonografickém vyšetření. Pouze na základě tohoto vyšetření však nemůžeme s jistotou říci, jestli se vůbec jedná o nádorový proces a už vůbec ne, že se jedná právě o hemangiosarkom. Velmi podobně může na ultrazvuku vypadat například i hematom, nebo jiný nezhoubný proces sleziny. K definitivní diagnóze je potřeba histologické vyšetření odstraněné sleziny. Součásti diagnostiky by vždy mělo být i sonografické vyšetření srdce, protože právě sem hemangiosarkom často metastazuje.

Terapie, léčba
Terapií volby je chirurgické odstranění postižené sleziny (zákrok zvaný splenektomie). Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi agresivní nádor a v drtivé většině už jsou přítomny metastáze, doporučuje se i současná chemoterapie. Často dochází u pacientů k masivním ztrátám krve a vyžadují krevní transfúzi. Taková operace se v pohotovostním režimu může vyšplhat i na 30 000 Kč. Operace odstranění sleziny sama o sobě nijak náročná není, a pokud nedojde ke komplikacím (např. masivní krvácení), může jít pacient následující den domů.
Ponechat psa v takovém stavu bez operace je považováno za týrání zvířete, hrozí smrt v důsledků vykrvácení a zvíře má bolesti. Druhou možností je eutanázie.
Prognóza
Záleží na rozsahu a stádiu, ve kterém se pacient nachází. V případě prasklého tumoru a krvácení do dutiny břišní je průměrná doba přežití po chirurgickém odstranění kolem 2 měsíců. S chemoterapií ji můžeme prodloužit na několik měsíců. Nejlepších výsledků dosahujeme při odstranění náhodně objeveného tumoru, který ještě nedělá zvířeti žádné potíže. I to je důvod pro absolvování pravidelných geriatrických prohlídek u starších psů.
Vzhledem k nepříznivé prognóze se majitelé psů s akutním krvácením do břišní dutiny a podezřením na hemangiosarkom často uchylují k eutanázii.