Hemangiosarkom u psa: nádor na slezině

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to hemangiosarkom?

Hemangiosarkom je maligní (zhoubný) nádor, který vychází z výstelky cév, tzv. endotelu. Z medicínského hlediska jej řadíme k tzv. mezenchymálním neoplaziím. Mezi nejčastěji postižené orgány tímto nádorem patří slezina, játra, srdce a kůže. Vzhledem k jeho zhoubnému charakteru má tento tumor schopnost metastazovat – tedy šířit se krví do dalších orgánů.

Nejčastěji jsou postiženi starší psi větších plemen: zlatý retrívr, německý ovčák, boxer, ale i kříženci.

Hemangiosarkom tvoří cca 40% břišních tumorů u psa.

Příznaky

V počátečních stádiích nezpůsobuje zvířeti žádné obtíže. Později, při jeho růstu, dochází k nespecifickým projevům jako je únava, apatie, snížený apetit, bolestivost břicha. V pokročilém stádiu dochází často k ruptuře (prasknutí) nádoru a následnému krvácení do dutiny břišní. V takovém případě je pes náhle apatický, často má tvrdé, zvětšené a bolestivé břicho, není schopen chůze, zrychleně dýchá, může mít bledé sliznice. Takový stav představuje život ohrožující situaci a vyžaduje okamžitý veterinární zásah. Bohužel více jak polovina pacientů přichází na veterinární pohotovost právě v tomto stavu.

Diagnostika

Diagnostika hemangiosarkomu spočívá v průkazu nádorových buněk ve slezině, při krvácení do dutiny břišní je můžeme zachytit i v této tekutině. Na hemangiosarkom, jakožto změnu na slezině můžeme natrefit i náhodně při sonografickém vyšetření. Pouze na základě tohoto vyšetření však nemůžeme s jistotou říci, jestli se vůbec jedná o nádorový proces a už vůbec ne, že se jedná právě o hemangiosarkom. Velmi podobně může na ultrazvuku vypadat například i hematom, nebo jiný nezhoubný proces sleziny. K definitivní diagnóze je potřeba histologické vyšetření odstraněné sleziny. Součásti diagnostiky by vždy mělo být i sonografické vyšetření srdce, protože právě sem hemangiosarkom často metastazuje.

Ultrazvuk: masa na slezině. Pouze na základě tohoto nálezu nejsme schopni říci, jestli se jedná a zhoubný nebo nezhoubný proces. Hemangiosarkom byl potvrzen histologickým vyšetřením po odstranění sleziny. Zdroj: Anna Šrenková

Terapie, léčba

Terapií volby je chirurgické odstranění postižené sleziny (zákrok zvaný splenektomie). Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi agresivní nádor a v drtivé většině už jsou přítomny metastáze, doporučuje se i současná chemoterapie. Často dochází u pacientů k masivním ztrátám krve a vyžadují krevní transfúzi. Taková operace se v pohotovostním režimu může vyšplhat i na 30 000 Kč. Operace odstranění sleziny sama o sobě nijak náročná není, a pokud nedojde ke komplikacím (např. masivní krvácení), může jít pacient následující den domů.

Ponechat psa v takovém stavu bez operace je považováno za týrání zvířete, hrozí smrt v důsledků vykrvácení a zvíře má bolesti. Druhou možností je eutanázie.

Prognóza

Záleží na rozsahu a stádiu, ve kterém se pacient nachází. V případě prasklého tumoru a krvácení do dutiny břišní je průměrná doba přežití po chirurgickém odstranění kolem 2 měsíců. S chemoterapií ji můžeme prodloužit na několik měsíců. Nejlepších výsledků dosahujeme při odstranění náhodně objeveného tumoru, který ještě nedělá zvířeti žádné potíže. I to je důvod pro absolvování pravidelných geriatrických prohlídek u starších psů.

Vzhledem k nepříznivé prognóze se majitelé psů s akutním krvácením do břišní dutiny a podezřením na hemangiosarkom často uchylují k eutanázii.

2 komentáře: „Hemangiosarkom u psa: nádor na slezině

 • 30 března, 2024 (3:37 pm)
  Trvalý odkaz

  USG,nález volné tekutiny velkého množsviv D.B..nalez tumorozně změněne sleziny. Vy soke zanětlive parametry. V zaři po operace nádorů na noze . A dnes 25.3. to vystřeni. Dopručeni uspat. Tak jsme souhlasili. Bylo to zpravné rozhodnutí. Fence bylo 11let. Nevím jestli to nebylo unahleně. Budu ráda za odpověď. Děkuji Tunegova

  Reagovat
  • 2 dubna, 2024 (2:03 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, bohužel chybí spousta informací, abych udělala takový závěr. Co byl nádor na noze – může být souvislost? Na slezině je samozřejmě nejčastější hemangiosarkom, ale bez histologie nelze s jistotou říci – pak je otázka jestli investovat cca 20 tisíc do operace a čekat 14 dní na výsledek s histologie s velmi nejasnou prognozou… Tyto informace Vám jistě veterinář řekl a Vy jste se rozhodla takto – berte to tak, že to bylo správné rozhodnutí, nad kterým nemá smysl dále přemýšlet.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *