Aortální trombóza u koček

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to aortální trombóza?

Jedná se o krevní sraženinu (trombus) v největší tepně v těle (aortě), která rozvádí okysličenou krev z levé srdeční komory do těla. Výsledkem je zástava přívodu krve do určité části těla.

Co je příčinou aortální trombózy?

Trombóza jako taková může mít více příčin. U psů se s ní nejčastěji setkáváme v důsledku zvýšené krevní srážlivosti, provázející různá onemocnění. U koček za vznikem trombu v drtivé většině stojí onemocnění srdce.

Hypertrofická kardiomyopatie

Srdce koček i psů, stejně jako to naše má 4 části. Je tvořeno dvěma komorami a dvěma menšími síněmi. Nejčastějším srdečním onemocněním koček je tzv. hypertrofická kardiomyopatie, která vede ke změnám tloušťky i velikosti jednotlivých částí srdce. V důsledku toho dochází ke změně proudění krve a vytváření abnormálních vírů a tvorbě krevních sraženin. Ty se mohou ze srdce dostat cévami dále do těla a nějakou cévu ucpat. Nejčastěji bývá postižena právě aorta.

Zdroj: elements.envato.com

Jak se trombóza projeví?

Aortální trombóza se může objevit u koček všech věkových kategorií. Nejčastěji se jedná o akutní stav ochrnutí. Většinou jsou postiženy pouze pánevní končetiny, dle lokalizace sraženiny mohou být postiženy i tři nebo všechny čtyři tlapky. Taková kočka pak táhne nohy za sebou, nemůže se na ně postavit. Končetiny jsou chladné, polštářky mohou mít místo typické růžové namodralou barvu, svalovina končetiny bývá ztuhlá. Toto onemocnění je zároveň extrémně bolestivé – zvíře naříká, reaguje agresivně.

Ve většině případů si majitelé nejsou vědomi, že má kočka nemocné srdce – toto onemocnění mohou kočky dlouhou dobu kompenzovat.

Projevy mohou být lehko zaměnitelné s nějakým úrazem či onemocněním nervové soustavy.

Při aortální trombóze se jedná o akutní stav vyžadující okamžité pohotovostní ošetření.

Diagnostika

Stanovení diagnózy je provedeno na základě přítomnosti typických výše popsaných nálezů a sonografickým vyšetřením srdce (echokardiografie).

Zdroj: elements.envato.com

Léčba

Terapie spočívá ve snaze obnovení prokrvení tkání – podávání léků ředících krev, léků na bolest a fyzioterapii.

Ponechání zvířete v takovém stavu bez adekvátního veterinárního ošetření je považováno za týrání zvířete.

Prognóza

Vzhledem k tomu, že trombóza je pouhým důsledkem závažného srdečního onemocnění, které neumíme vyléčit, je prognóza špatná. I pokud dojde k obnovení prokrvení, v drtivé většině dojde k recidivě do několika málo měsíců. Průměrná délka přežití pacientů po propuštění je 50-350 dní. Vzhledem ke špatné prognóze a velmi bolestivém stavu je často doporučena eutanázie.

 

Prevence

Prevence je založena na včasné diagnostice srdečního onemocnění. To může veterinář odhalit například na základě poslechu při preventivní prohlídce, nebo očkování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *