Kastrace psa: pro a proti

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Přemýšlíte o kastraci Vašeho psího miláčka? Nevíte, zda je to opravdu nezbytné, nebo naopak úplně zbytečné? Pojďme si toto téma rozebrat.

Kastrace psa může být chirurgická nebo chemická.

Nejprve se podíváme na výhody, které kastrace přináší:

Kastrace redukuje „samčí“ chování

Redukce značkování
Nekastrovaní samci pohánění testosteronem obvykle značkují „své“ území. Někteří až tak, že svého majitele dotáhnou ke každému stromu nebo patníku. V tomto případě může být kastrace nápomocná.

Redukce agresivního chování
Změna chování je dána snížením testosteronu. Kastrace sama o sobě ale nevyřeší veškeré problémy a je potřeba se věnovat i potřebnému výcviku.

Navrácení pozornosti zpátky k majiteli
Kastrace může pomoc psovi nerozptylovat se a věnovat větší pozornost majiteli. Je ovšem opět potřeba věnovat se i výchově a na kastraci nespoléhat jako na jediné řešení.

Redukce sexuálního chování

Zdravotní důvody

Kastrace redukuje onemocnění prostaty
Se zvětšenou prostatou se potýká až 80% nekastrovaných samců starších 5 let. Postižení psi mívají problémy s močením a s vyprazdňováním. Jedná se o řešitelný problém, po kastraci se v řádu několika týdnů prostata zmenšuje.

Kastrace je prevence rakoviny varlat
Uvádí se, že rakovina varlat postihne přibližně 7% samců. I když bývá léčba ve většině případů úspěšná, kastrací jde redukovat i toto riziko. Zvýšená míra výskytu je pak u jedinců, kteří nemají jedno nebo obě varlata sestouplé v šourku, tzv. kryptorchidů a tito psi by měli být vykastrování vždy.

Kastrace redukuje vznik perineální fistuly

Zdroj: elements.envato.com

Kontrola chovu

Bohužel, jako ve spoustě jiných zemí, ani v České republice se pracovníci útulků a spolků pomáhajícím zvířatům nezastaví. Pokud se tedy nejedná o chovného jedince, není důvod přivádět na svět další a další štěňata a kastrací tak snadno předejdeme nechtěnému nakrytí. Nutné je však mít na paměti, že pes je schopen fenu oplodnit ještě 3 týdny po zákroku.

Bohužel, je tu i druhá strana mince a najdou se i důvody, proč ne:

Zvýšené riziko obezity

S kastrací souvisí také přibývání na váze a v mnoha případech je nutné přejít na méně kalorická krmiva či omezit množství přijaté energie. Mějme na paměti, že s obezitou se pojí značné množství zdravotních problémů, jako je třeba onemocnění kloubů, kardiovaskulární onemocnění, diabetes a další.

Zvýšené riziko hemangiosarkomu

Hemangiosarkom je zhoubný nádor z endotelu cév, který se vyskytuje ve středním věku. Jeho výskyt je však není častý a jedná se o ojedinělou komplikaci.

Zvýšené riziko hypothyroidismu

Po kastraci začne endokrinní systém psa fungovat trochu odlišně, což může a nemusí mít za následek sníženou funkci štítné žlázy. Toto onemocnění se projevuje v první řadě letargií a přibíráním na váze a je řešitelné medikací.

Anestetické rizika

V případě, že se pro kastraci rozhodnete, znamená to pro vašeho mazlíčka zákrok v celkové anestezii. V některých případech se mohou vyskytnout nežádoucí účinky spojené právě s anestezií, ve většina případů se však nejedná a závažné a život ohrožující stavy.

V dnešní době představuje kvalitní anestezie minimální riziko.

Riziko kognitivní poruchy ve stáří

U starých psů je možný výskyt „demence“- psi mohou zapomenout veškerý výcvik a výchovu, i ve známém prostředí být zmatení a dezorientovaní a změní se i chování vůči

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *