Kastrace psa

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to kastrace?

Při kastraci dojde k odstranění pohlavních žláz psa – varlat. Tímto zákrokem se stane nevratně neplodným jedincem, který se není schopen dále rozmnožovat. Stejný efekt má kastrace chemická.

Proč kastrovat psa?

1) Nejčastějším důvodem ke kastraci je v dnešní době právě zabránit množení psa. Pokud se nejedná o chovného psa, není důvod, aby měl takový jedinec štěňata. Kastrace je nejlepší prevence různých „nehod“, kterým ne vždy jsme schopni zabránit. Z tohoto důvodu je kastrovaná i většina zvířat z útulků.

I po kastraci je pes schopen ještě 3 týdny oplodnit fenu.

 

2) Zdravotní důvody jako nesestouplé varle (kryptorchismus), nádory varlat, nebo zvětšená prostata jsou další časté důvody ke kastraci psů. Po kastraci dochází během několika týdnů ke zmenšení prostaty – je to tedy terapie volby při benigní hyperplazii prostaty.

3) Posledním důvodem je ovlivnění povahy zvířete. Je známý fakt, že u většiny psů se po kastraci minimalizuje nevhodné sexuální chování, značkování a především agrese a dominance vůči ostatním psům.

Nevhodné sexuální chování nekastrovaného samce.        Zdroj: Anna Šrenková

 

Jak ovlivní kastrace povahu a chování psa?

Toto je velmi individuální. Obecně platí, že čím později se pes kastruje, tím nižší vliv na chování bude zákrok mít. Někteří chovatelé se naivně domnívají, že kastrace nahradí zanedbanou výchovu, což není pravda.

Kdy kastrovat psa?

Na tuto otázku jsou různé pohledy. V některých zemích se kastrují již štěňata od 3 měsíců. U nás se běžně praktikuje kastrace po dosažení pohlavní dospělosti, která je kolem 12 měsíců (u větších plemen později).

Příprava před kastrací

Jako před každou jinou anestezií je důležitá hladovka před zákrokem. Standardně je doporučeno 12 hodin, u menších pejsků méně. Tato hladovka je prevencí zvracení při narkóze.

 

Jak kastrace psa probíhá?

Tento zákrok probíhá vždy v celkové narkóze. Zejména u starších zvířat jsou doporučena preanesteziologická vyšetření v podobě rentgenu hrudníku a vyšetření krve. Každá narkóza představuje určité riziko i u zdravých psů. U starších a nemocných zvířat jsou tato rizika vyšší. O různých typech anestezie a jak zvolit tu nejšetrnější se dočtete v článku: Anestezie.

Celý proces je velmi rychlý, a i s přípravou trvá do 1 hodiny. Nejčastější metodou kastrace je preskrotální, kdy se varlata vytáhnou malým otvorem před varlaty a šourek psovi zůstane. Rána se zašívá stehy, které je potřeba ve většině případů odstranit.

Po anestezii se pes propouští domů vždy plně při vědomí!

Zdroj: elements.envato.com

Jak se starat o psa po kastraci?

Den po zákroku může být pes více unavený a ospalý, ale vždy jej převezměte plně při vědomí! Ten samý den už pes může dostat svoji porci krmení. Pokud nechce, není třeba jej nutit.

Důležité je hlídat pooperační ránu – ta musí zůstat v suchu – rozhodně psa nekoupejte, nenechte jej venku plavat ani se válet ve špíně. Největším rizikem však zůstává ,,ošetřování“ ran samotným psem. Psi mají tendenci si rány olizovat a šicí materiál si vylizovat. Takto dochází často ke komplikacím v podobě infekce nebo odstranění stehů. Takovéto rány se pak hojí velmi komplikovaně. Pes by měl ideálně dostat límec.

Jak si vyrobit doma ochranný límec se dočtete v článku: Jak vyrobit límec.

Vytažení stehů se běžně provádí 10-14 dní po zákroku. Do této doby měl pes dodržovat určitý klidový režim (zamezení sportu, skákání do výšky, her s ostatními psy).

Kastrace není obzvlášť bolestivý zákrok, ale většinou se podávají léky na bolest po dobu 2-3 dní po zákroku.

Detailní článek ohledně péči o psa po operaci naleznete v článku: Pooperační péče o psa.

Rizika a komplikace kastrace

Riziko anestezie

Hematomy (modřiny) v okolí rány se většinou do několika dní vstřebají, urychlit to lze pomocí masti Heparoid (volně prodejná – její použití ale konzultujte s ošetřujícím lékařem).

Zvýšené krvácení/uvolnění stehů. V případě ponecháni šourku, může dojít ke krvácení, kdy se šourek naplní krví a může být i větší než před samotnou kastrací. Toto krvácení většinou samo ustane a nakrvácení se vstřebá. Nicméně je potřeba takový stav konzultovat s veterinářem.

Komplikace krvácení do šourku po kastraci. Stav 24h po kastraci.             Zdroj: Anna Šrenková

Rozlízání rány, vykousání stehů, následná infekce a komplikované hojení.

Měsíc po kastraci je potřeba psa držet od fen – stále hrozí nakrytí.

Obecně platí, že zvířata po kastraci mají zvýšený apetit, a tedy tendenci k tloustnutí. Není však pravidlem, že každé zvíře po kastraci musí přibrat. Ze samotné kastrace se netloustne- to se děje při zvýšeném energetickém příjmu.

Únik moči (inkontinence) po kastraci se u samců neobjevují.

Na rozdíl od chemické kastrace ta klasická vede k trvalé neplodnosti.

Kolik stojí kastrace psa?

Ceny za kastraci nejsou nijak definované a každý lékař si může požadovat částku, jakou chce. Cena kastrace psa se může pohybovat ve velmi širokém rozpětí od 500-10 000 Kč. Zohlednit je potřeba preanesteziologická vyšetření (vyšetření krve, rentgeny, ultrazvuk) kvalitu použitého materiálu, kvalitu anestezie i celkovou péči. Osobně doporučuji se vyhnout podezřele nízkým cenám – zadarmo to žádný veterinář nedělá, ušetřeno bude na důležitých věcech, které mohou vašeho psa ohrozit!

 

2 komentáře: „Kastrace psa

  • 31 července, 2023 (1:38 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, jaký názor máte na krmiva pro psy/feny, která jsou označována jako krmivo pro kastrované psy?
    Je důležité nimi krmit nebo se jedná čistě o marketingový tah?
    Předem děkuji za odpověď a díky za Vaše skvělé články!

    Reagovat
    • 6 srpna, 2023 (12:04 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den – sama jsem jimi nikdy nekrmila. Není tajemstvím, že zvířata po kastraci mají vyšší apetit a tím tendenci nabírat na váze. Granule pro kastráty by měly mít nižší energetickou hodnotu, ale zároveň větší objem (tzn. hodně vlákniny- pes se nažere dosyta, ale energie přijme méně). Marketingový tah to tedy úplně není, otázkou je, jestli to opravdu zvíře potřebuje 🙂

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *